Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
św. Arkadiusz

(zm. około 304)


     Św. Arkadiusz, męczennik, pochodził z Cezarei Mauretańskiej, dzisiejszego Cherchel w Algierii. Jak wielu chrześcijanom przełomu II i III wieku przypadło mu żyć w czasach, w których wiara w prawdziwego Boga doświadczana była jak srebro w tyglu i oczyszczana w ogniu prześladowań jak złoto w piecu. W historii Kościoła jest to bowiem okres okrutnych prześladowań, związanych z panowaniem w imperium rzymskim cesarza Dioklecjana (284-305), który po wprowadzeniu monarchii absolutnej zażądał dla siebie czci boskiej, co stało się początkiem szeregu zarządzeń ograniczających wolność religijną, a w konsekwencji doprowadziło do psychicznego i fizycznego znęcania się nad wyznawcami Chrystusa: chrześcijanom w armii i administracji nakazał pod groźbą utraty stanowisk składanie ofiary bogom, a w przypadku odmowy pozbawiał ich godności, urzędów i praw obywatelskich, wtrącając do więzienia; kazał niszczyć chrześcijańskie kościoły i księgi liturgiczne, powszechnie stosował tortury i egzekucje, a z amnestii z okazji 20-lecia rządów wykluczył duchownych.

     Mimo iż wzniecone przez Dioklecjana prześladowania charakteryzowały się szczególnym okrucieństwem, to nie tylko nie doprowadziły do zaparcia się wiary, lecz wydały liczne owoce męczeńskiej krwi, która stała się nasieniem nowych wyznawców. Jednym z tych, którzy w owym czasie złożyli swe życie w ofierze prawdziwemu Bogu był św. Arkadiusz. Na początku, tak jak wielu innych chrześcijan, uciekł i ukrył się. Jednak na wieść o aresztowaniu rodziny powrócił i sam stawił się przed sędzią. Wiedząc dokładnie o czekających go kaźniach nie zamierzał błagać o litość, tę bowiem otrzymałby tylko w zamian za zaparcie się wiary. Ponieważ tego nie uczynił, został poddany kaźniom, które swym okrucieństwem przypominać mogą najczarniejsze karty historii znęcania się człowieka nad człowiekiem. Oprawcy nie zadowolili się zadaniem Arkadiuszowi szybkiej śmierci. Kawałek po kawałku odcinali mu ręce i nogi, powodując niewyobrażalny ból i cierpienie.

     Św. Arkadiusz pozostał jednak niewzruszony. Do końca życia (ok. 304 r.) znosił męki z heroicznym męstwem, zagrzewając nadto współtowarzyszy do wytrwania. Przez swą postawę oraz słowa otuchy stał się umocnieniem dla znoszących prześladowania i ratownikiem dla uginających się pod ciężarem cierpienia. Dlatego jest szczególnym patronem dla wszystkich znajdujących się w sytuacjach ekstremalnych, w których zdaje się człowiekowi, iż ciężar życia i pogodzenie go z wiarą przekracza ludzkie możliwości. Swym życiem potwierdził słowa św. Pawła Apostoła: "Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia". W Martyrologium Rzymskim jest czczony 12 stycznia.


     Bardziej znanymi świętymi pod tym imieniem są jeszcze: św. Arkadiusz, męczennik afrykański z 437 r. oraz św. Arkadiusz, biskup z VI w.

     Św. Arkadiusz, męczennik, wraz ze swymi towarzyszami Paschazym, Probusem i Eutychianem należał do grona tych, którzy byli bardzo poważani przez króla Wandalów Genzeryka. Szybko jednak popadli w jego niełaskę, gdy nie chcieli wraz z nim przejść na herezję arianizmu. Pozostając wiernymi nauce o równości Osób Trójcy Świętej oraz odwiecznym pochodzeniu Syna Bożego zostali najpierw wygnani, a gdy to nie złamało ich wiary, skazani na śmierć. Św. Arkadiusz, męczennik, oraz jego towarzysze, wspominani są w Martyrologium Rzymskim 13 listopada.

     Św. Arkadiusz, biskup pochodził z Bourges (Francja). Znany jest z obecności na synodzie w Orleanie (538 r.) oraz ze wzmianki św. Grzegorza z Tours, który podaje, że biskup Arkadiusz przyjął do diecezji św. Patroklesa, późniejszego słynnego męczennika. Poza tymi wzmiankami, inne dane o życiu i działalności św. Arkadiusza, biskupa, pozostają owiane tajemnicą. Czczony jest 1 sierpnia.


ks. Arkadiusz Zakręta CM


Cuda Jana Pawła II Cuda Jana Pawła II
Paweł Zuchniewicz
Po śmierci Ojca Świętego na całym świecie pojawiły się doniesienia o cudach, których doświadczyli ludzie mający z Nim kontakt za życia. Zaczęły również napływać świadectwa o uzdrowieniach i innych łaskach przypisywanych wstawiennictwu Jana Pawła II po Jego odejściu z tego świata... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Arkadiusz : 17.04.2018, 10:28
 Dziękuję Ci Boże za wszystko co dla mnie robisz
 Jola: 04.03.2018, 20:30
 Sw Arkadiuszu prosze opiekuj sie mna i moja rodzina.Jezu Ufam Tobie
 Jola: 04.03.2018, 20:30
 Sw Arkadiuszu prosze opiekuj sie mna i moja rodzina.Jezu Ufam Tobie
 Junka4: 12.01.2018, 05:14
 Św.Arkadiuszu wstawiaj się za moją rodziną a w szczególnej opiece miej męża Arka. Wyproś mu u Boga łaskę wiary,silnej charyzmatycznej,żarliwej...takiej co rozpala serca.Ufam ,Że Bóg nie odmówi Ci tej łaski.Św. Arkadiusz bądź przy nas nieustannie,naprowadzaj na odpowiednie tory życia.Amen
 Irek: 09.01.2018, 19:50
 Dziekuje Ci sw. Arku, za cud ktory mi uczyniles. Prosze o dalsza opieke bym tego nie zmarnowal.
 Aro: 27.11.2016, 21:10
 Mój patronie błagam módl się za mnie i za moich rodziców do Pana naszego!
 Aro: 27.11.2016, 21:09
 Mój patronie błagam módl się za mnie i za moich rodziców do Pana naszego!
 arekkkkkkkkk: 03.11.2016, 14:32
 super ze jest sw imienia arek !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 arek: 27.10.2015, 19:27
 ja nawet nie wiedziałem że jest św arek
 arek: 09.10.2015, 19:38
 nawet nie wiedziałem że jest św arkadiusz
 dasdas: 27.03.2015, 18:16
 jacek
 arek: 18.11.2014, 17:59
 Moja mama myślała że niema św.Arkadiusza i gdy się urodziłem mama.Dała mi na imię Arkadiusz i czytam że św.Arkadiusz jest. Bardzo mnie to uszczęśliwiło że jest św.Arkadiusz.Bo bardzo chciałem się dowiedzieć.
 ja: 30.10.2014, 12:29
 niewiem
 ___Aruś___: 27.10.2013, 16:59
 Od dziś wiem że mam takiego dobrego patrona,dziękuję za informacje na ten temat.
 marcin: 05.05.2013, 13:39
 Jest święty; kamil, kamila, patryk a cz jest święty krystian?
 Arek: 03.06.2012, 18:49
 Też się cieszę, że mam tak wspaniałego patrona. Święty Arkadiuszu upraszaj dla mnie łaski umocnienia w wierze, za którą oddałeś życie.
 Arek : 20.11.2011, 18:16
 Swięty Arkadiuszu ufam tobie i wierzę że nie opuścisz mnie w trudnych chwilach
 AREK: 03.11.2011, 11:41
 święte imię Jezus jest na ustach mych i w sercu mym !!
 Arek: 07.10.2011, 15:00
 Nigdy nie wiedziałem że mam tak wspaniałego patrona, od teraz jestem dumny że noszę właśnie to imię!!!
 Arkadiusz: 25.08.2011, 14:37
 Zwykle tłumaczyłem sobie: imię Arkadiusz, czyli mieszkaniec Arkadii, krainy szczęścia, czyli szczęściarz. Myślałem więc: jestem więc przeznaczony do szczęścia, fartu, zawsze wszystko będzie szło gładko. A tu Arkadiusz męczennik, zamordowany za wiarę w najsroższych torturach. Czyżby "szczęścia" zabrakło? A może właśnie na odwrót, właśnie TERAZ jest najszczęśliwszy. Dało mi to do myślenia, w kwestii własnej.
 
(1) [2]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej