Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Walka z zazdrością

     Przysłowie mówi: "Gdyby zazdrość była gorączką, cały świat by gorączkował".

     Sprawa jest naprawdę poważna. Zazdrość jest bowiem jedną z chorób najbardziej niedorzecznych i najbardziej niebezpiecznych. Jest chorobą niedorzeczną.

     Czy to możliwe, by żona sąsiada, choć jest zwykłą kurą domową, udawała kogoś ważnego? Czy to możliwe, by ten, kto siedzi obok nas w restauracji, zamawiając to samo co my, otrzymywał zawsze coś lepszego niż my? Inni podobnie myślą o nas. Co to znaczy? Jest to niedorzeczność zazdrości. Jest chorobą niebezpieczną.

     Pismo święte tak ją definiuje: "Próchnieniem kości jest" (Prz 14,30). Zazdrość zjada ci wątrobę i niszczy mózg. Rację miał poeta Horacy, mówiąc: "Zazdrośnik zadręcza się na widok cudzej własności".

     Zazdrość rozsiewa całą kolonię wirusów, które atakują pogodę ducha i wysadzają w powietrze wewnętrzny pokój. Proszę, wyrzućmy ją do kosza ze śmieciami! Dlaczego udawać lepszego od innych? Wystarcza, bym starał się być lepszym od siebie. Dlaczego popadać w pułapkę porównań? "W naszym domu brakuje wielu rzeczy Spójrz na dzieci sąsiadów: ci to na pewno dobrze się uczą, są posłuszni..." - i następują lamenty, zrzędzenie i wielkie wzdychanie... I co się tym zyskuje? Czy może łódź zacznie płynąć po tych wylanych łzach?

     Krótko mówiąc, stop z zazdrością! Bardzo rozsądny generał amerykański Dawid Eisenhower radził: "Nie trać nigdy ani jednej minuty na myślenie o ludziach, którzy nie przypadają ci do gustu!". Stop z "negatywnym nastawieniem do innych": słowo włoskie invidia (zazdrość) pochodzi od łacińskiego in-video (patrzeć przeciwko). Raczej patrzmy z litością. Tak, właśnie z litością, z miłością. Każdy nosi w sobie własne ograniczenia, własny ból. Zawsze pozostaje ważne to, co napisał Piętro Metastasio: "Gdyby u każdego można było wyczytać na twarzy wypisany wewnętrzny niepokój, ilu tych, którym zazdrościmy, wzbudzałoby naszą litość".

     W związku z tym przeczytajmy tę prostą, ale mądrą modlitwę:

     "Dzisiaj w tramwaju spotkałem dziewczynę, blondynkę. Pozazdrościłem jej wesołości i piękna. Gdy wstała, by wysiąść na przystanku, zobaczyłem, że ma tylko jedną nogę. Przebacz mi, Panie, gdy zazdroszczę. Ja przynajmniej mam obie nogi.

     Wszedłem do sklepu, by kupić słodycze. Sprzedawca był sympatyczny i uprzejmy. Zacząłem z nim rozmawiać. Gdy wychodziłem, podziękował mi, mówiąc: "Jak miło rozmawia się z kimś takim jak pan. Ja jestem niewidomy." Przebacz, Panie, gdy zazdroszczę. Ja mam dwoje oczu, które widzą.

     Na ulicy spotkałem dziecko o niebieskich oczach, które patrzyło na goniących się kolegów. "Dlaczego nie bawisz się z nimi?" - zapytałem. Milczało. To dziecko było głuche. Przebacz mi, Panie, gdy zazdroszczę. Ja przynajmniej mam uszy słyszące.

     Mam nogi, które mnie wszędzie mogą zaprowadzić, mam oczy widzące i uszy słyszące, któż więc może być bardziej szczęśliwy ode mnie? Przebacz mi, Panie, gdy zazdroszczę."

Pino PellegrinoWasze komentarze:
 marzena aneta: 14.12.2022, 02:05
 Boże kocham Cię dziękuję Boże proszę o koniec zazdrości na świecie dziękuję Boże proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Boże proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 04.11.2022, 18:09
 Boże kocham Cię proszę o koniec zazdrości na świecie dziękuję Boże proszę o koniec zazdrości w Polsce dziękuję prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość w Polsce dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

bł. Rafał Chylińskibł. Rafał Chyliński

Modlitwa do bł. Rafała ChylińskiegoModlitwa do bł. Rafała Chylińskiego

Litania do bł. Rafała ChylińskiegoLitania do bł. Rafała Chylińskiego

Modlitwa do św. BibiannyModlitwa do św. Bibianny

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej