Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Co zwiedzać na koloniach?

     Wychowawca powinien dokładnie przestudiować przed wyjazdem na kolonie dostępne przewodniki, by wiedzieć, jakie osobliwości znajdują się w okolicy, co warto dzieciom pokazać, na co zwrócić ich uwagę. Zabrać ze sobą mapy i rozmaite foldery. Starsze dzieci po uważnym przejrzeniu przewodników i map same powinny zaproponować, a potem dokładnie zaplanować trasy wycieczek. W każdej okolicy jest co zwiedzać. Trzeba tylko umieć szukać ciekawych rzeczy, spraw i ludzi.

     W pobliskiej wsi warto odszukać najstarszych jej mieszkańców. Byli oni świadkami wielu interesujących wydarzeń, o których lubią opowiadać i są bardzo zadowoleni, ile razy im się uda zdobyć uważnych słuchaczy. Ich najbliżsi znają dobrze wszystkie opowiadania, historie, jakie zdarzyły się we wsi i okolicy i nie zawsze mają ochotę słuchać o nich jeszcze raz. U obcych wzbudzą z pewnością zaciekawienie. A może starsi pamiętają jakieś dawno już zapomniane ludowe piosenki, jakieś legendy związane z okolicą. Ciekawe opowiadania i piosenki warto nagrać na taśmę magnetofonową.

     Można podzielić dzieci na mniejsze zespoły i przeprowadzić zwiad na wsi. Jeden z nich policzy, ile jest nowych, murowanych domów, drugi - stare, drewniane domostwa, zwróci przy tym uwagę na sposób budowania: czy domy stawiane są na podmurówkach, czy mają ganki, werandy, jak ustawione są do drogi: frontem czy szczytem, czym kryte są dachy. Następne grupy zajmą się zabudowaniami gospodarskimi i również policzą, ile jest na wsi zabudowań starych, drewnianych, a ile nowych i murowanych. Warto porównać wielkość jednych i drugich, a także poprosić gospodarzy, by pozwolili obejrzeć wnętrze nowego obejścia i starego. Porównanie wypadnie z pewnością ciekawie.

     Niemal w każdej okolicy znajdują się jakieś pomniki przyrody: sędziwe drzewa, olbrzymie głazy. One też mogą być celem wycieczki. Miejskie dzieci mają na ogół skąpe wiadomości o przyrodzie. Pobyt na kolonii jest doskonałą okazją do ich wzbogacenia, pogłębienia i to drogą najciekawszą, bo bezpośrednich obserwacji. Wędrując przez las warto od czasu do czasu zatrzymać dzieci, uciszyć je i przez chwilę wsłuchać się uważnie w dochodzące szmery i odgłosy. A potem przeprowadźmy błyskawiczne konkursy. Na przykład kiedy rozlegnie się donośne pukanie dzięcioła, dajmy dzieciom hasło do rozpoczęcia podchodów. Nauczmy je trudnej sztuki bezszelestnego poruszania się po leśnej ściółce. Zwycięża dziecko, które pierwsze wypatrzy ptaka.

    Las to przede wszystkim bardzo bogate środowisko roślinne: drzewa (znów błyskawiczny konkurs: jakie to drzewo i po czym je poznajesz?), krzewy i runo leśne. Uczmy dzieci rozpoznawać jagody, grzyby, rośliny trujące i rośliny chronione. Wszystko to oczywiście można zrobić w formie zabawy.

     Polska ziemia bogata jest w pamiątki z ostatniej wojny: samotne żołnierskie mogiły, wojskowe cmentarze, miejsca publicznych straceń, bohaterskich zmagań z wrogiem. W czasie pobytu na kolonii warto odszukać miejsca narodowej martyrologii, poznać związane z nimi wydarzenia i złożyć hołd pamięci tych, ktorzy przed laty w obronie wolności i ludzkiej godności 1 oddali swoje życie.


KM


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej