Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Cudowne lato

     Wakacje. Najpiękniejsza pora. Wyruszamy w świat. Wszystko wydaje się jedną wielką przygodą. Nowi ludzie. Odkrywanie nowych szlaków. Serce skacze z radości na samą myśl. Kogo spotkamy tego lata? Czy wszystko będzie tak proste? Znajoma siostra katechetka z miasta, leżącego w jednym z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych latem rejonów Polski, opowiadała mi o swoim uczniu, małym chłopcu. Na lekcji, której tematem było dziesięcioro przykazań, nagle położył się na ławce i zaczął rozpaczliwie szlochać. "Co się stało, dlaczego płaczesz?' Długo nie mógł się uspokoić i wreszcie wykrzyczał: "Siostro, ja zabijam". Jak to? Przecież nikogo nie zabiłeś!" Jak, ja zabijam. Zabijam naprawdę. Grając w gry komputerowe".

    Michael Keating niedawno był jeszcze amerykańskim nastolatkiem. Kilka lat temu w Warszawie na I Międzyna- rodowym Kongresie Rodziny powiedział o sobie: "Wychowałem się w kulturze młodzieżowej. Żyłem tymi samymi wartościami co moi rówieśnicy. Wierzyłem w to, co śpiewałem, miałem długie włosy, nawet używałem narkotyków. Nie mogłem znaleźć sobie miejsca w życiu, myślałem o śmierci". Dziś, gdy szczęśliwie ocalał, uchronił się przed poczuciem pustki i rozpaczy, stara się innym wyjaśnić, na czym polega sytuacja młodych - w jego kraju i na całym świecie, gdzie tzw. kulturą młodzieżową rządzą ludzie, którzy postawili sobie jako cel uwieść, wykraść swoim rodzicom młode pokolenie. Michael Keating twierdzi, że kultura młodzieżowa "zbudowana jest przede wszystkim na zwierzęcej seksualności, buncie przeciwko każdej formie autorytetu, uzależnieniu od narkotyków i alkoholu oraz głębokiej wrogości wobec Boga. Kultura ta rozprzestrzenia się przez sugestywne lansowanie modeli życia «supergwiazd» i pulsujące dźwięki oddziałującej na podświadomość muzyki. Buntuje się przeciw jakimkolwiek ograniczeniom człowieka. Wywyższa dzikość, perwersję, pychę i zmysłowość jako największe ludzkie wartości. Gardzi moralnością. Jest często przerażająco brutalna. Ma obsesję śmierci, poprzez szkielety, czaszki i świat okultystycznych tajemnic. Jako sposób na życie proponuje skrajny egocentryzm (...) Wydawałoby się, że taka kultura nie powinna być atrakcyjna dla nikogo. Jest wiązanką kłamstw, ukazywanych przewrotnie i rozpowszechnianych wśród młodych z całą przekonywającą siłą muzyki i ekranu. Młodzi nie mają wystarczającej mądrości i doświadczenia życiowego, aby dostrzec, że ich się okłamuje. Mówi się im, że śmierć jest życiem, a oni nie dostrzegają fałszu i piją do dna z kielicha śmierci".

    Ich także spotkacie na wakacyjnych szlakach. Waszych rówieśników: młodych chłopców uzależnionych od filmów grozy, od gier w zabijanie. I co? Czy będziecie chcieli przed nimi uciec, gdzieś się skryć? Czy spojrzycie im w oczy i spróbujcie do nich mówić, tak jak młodzi chłopcy i dziewczęta z "Przystanku Jezus" o tym, co jest waszą nadzieją? Słyszałam relację studentki z ubiegłorocznego "Przystanku Jezus". Mówiła o swoim panicznym lęku... nie wierzyła, że pokona własną nieśmiałość, że słowa nie będą jej się plątać, że nie będzie wszystkich śmieszyć. A jednak Duch Święty wyprostował słowa i wyposażył ją w odwagę, która ją samą zadziwiła. Słuchano jej z uwagą. Tam, gdzie ciemność rozpaczy i grzechu jest największa, tam Bóg daje najwięcej światła łaski. Świadczą o tym nawróceni muzycy rockowi. Jest ich coraz więcej. Ich piosenki - tak jak lidera zespołu "Arka Noego" - zna już niemal cały świat. Michael Keating, który dziś jako pedagog pracuje z trudną amerykańską młodzieżą, zauważył: "Widać bardzo wyraźnie, jak potężny jest głód Boga w tym pokoleniu. Młodzi szukają kogoś, kto może ich wyprowadzić z tego smutnego świata, spowitego w ciemności". Może to będziesz ty i twoi przyjaciele? Życzę ci, żeby to było cudowne lato. Pełne najwspanialszych przygód. A czy jest przygoda wspanialsza od tej, kiedy nakarmi się czyjś głód, ogrzeje czyjeś zziębnięte serce? Wyprowadzi się kogoś z zaklętego kręgu duchowej śmierci?

Ewa Polak-Pałkiewicz


   

Wasze komentarze:
 mama : 10.04.2018, 03:58
 bez boga ,ani do proga ,droga mlodziezy pamietajcie to swiete slowa ..
 KAsia: 12.03.2009, 13:04
 To prawda. Młodzi ludzie, choć nie wszyscy ale za swój cel stawiają podobanie sie innym, bycie w centrum uwagi za każdą cenę. Dla nich chodzenie do kościoła to "obciach". Uważają, że modlitwa jest dobra dla starców, że mają jeszcze czas na "takie rzeczy". SZkoda :(
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej