Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Groźne lato

Niebezpieczne dla ciała

     Utonięcia

     Najbardziej niebezpiecznie są kąpieliska nieznane i te, na których nie ma ratowników. Lepiej ich unikać. Pamiętaj, by nie kąpać się od razu po obfitym posiłku oraz intensywnym opalaniu, gdyż możesz doznać wstrząsu termicznego bądź stać się ofiarą sensacji związanych z przepełnionym żołądkiem. Nie popisuj się swoimi umiejętnościami pływackimi, nie bierz udziału w brawurowych wygłupach. Nie odpływaj daleko od brzegu, w każdym razie pamiętaj, że siły musi Ci wystarczyć także na powrót.

     Szczególną ostrożność zalecam nad morzem, gdyż miewa ono silne prądy, których na powierzchni nie widać. Może Ci się wydawać, że płyniesz prostopadle do brzegu, podczas gdy w rzeczywistości dryfujesz po skosie. Powrót do brzegu pod prąd jest bardzo utrudniony, zaś morskie fale (zwłaszcza bałtyckie) są naprawdę bardzo groźne. Uderzony znienacka, możesz się zachłysnąć i zanim złapiesz miarowy oddech, naciera na Ciebie kolejna fala, wpadasz w panikę i... nieszczęście gotowe.
     Rady: Tylko kąpiel w strefie strzeżonej! Obecność ratowników wraz z odpowiednim sprzętem da Ci dużą gwarancję, że w razie trudności ktoś szybko i umiejętnie przyjdzie Ci z pomocą.


     Skoki na główkę

     Przed tym rodzajem zabawy przestrzega się każdego lata, a mimo to mnóstwo ludzi co roku trafia ze strasznymi urazami do szpitali. Wielu z nich pozostaje niepełnosprawnymi na resztę życia, często nie mogą poruszać żadną z kończyn, gdyż na skutek uderzenia nastąpiło u nich złamanie rdzenia kręgowego i zerwanie nerwów łączących mózg z zakończeniami nerwów poniżej urazu. To są prawdziwe tragedie!
     Rady: Skoki na główkę są bezpieczne tylko na basenach, gdzie jest odpowiednia głębokość wody. W naturalnych zbiornikach, a więc jeziorach, rzekach, nad morzem zawsze istnieje duże ryzyko, że dno będzie zbyt blisko albo że pod wodą znajdują się głazy, słupki i inne przedmioty, na które można trafić głową. W morzu dno zmienia się czasem po jednym sztormie i tam, gdzie dzień wcześniej było głęboko, już następnego po dużym wietrze, może być zupełnie płytko. Najlepiej NIE SKACZCIE NA GŁÓWKĘ! Tę zabawę zostawcie sobie na basen.


     Poparzenia skóry

     Skórę należy chronić przed promieniami słonecznymi. Źle działa na nas zarówno promieniowanie ultrafioletowe UVA, jak i UVB. Pierwsze dociera do głębszych warstw skóry właściwej, niszczy włókna kolagenu i elastyny, przyspieszając starzenie się. Natomiast promienie UVB powodują poparzenia słoneczne i zmiany w obrębie naskórka: zaczerwienienie, rozszerzenie naczyń krwionośnych, a nawetich pękanie. Nadmiar promieni UV prowadzi do zmian chorobowych, w tym nowotworów, a najgroźniejszym jest czerniak złośliwy.
     Rady: Kąpieli słonecznych zażywaj z umiarem. Odpowiednie dawkowanie poprawia samopoczucie, niszczy niektóre bakterie, pozwala na syntezę witaminy D3, która zapobiega krzywicy i osteoporozie oraz wzmacnia system nerwowy, gruczołowy, odpornościowy. Ubieraj się odpowiednio (odzież powinna przylegać do ciała i nie przepuszczać promieni UV) oraz stosuj kremy z filtrem ochronnym, dobranym do rodzaju karnacji.


     Użądlenia przez owady

     Osy, pszczoły, bąki, komary, muchy i wiele innych insektów może być przyczyną bolesnych doświadczeń. Pamiętaj, że pojedyncze użądlenia owadów nie są niebezpieczne (chyba że ktoś jest uczulony). Najgroźniejsze są użądlenia w okolicy szyi, języka, wewnętrznej części podniebienia i policzków. Mogą one powodować obrzęk błony śluzowej, krtani, a także zatkanie dróg oddechowych.
     Rady: W przypadku użądlenia najpierw trzeba usunąć żądło (tak, aby nie uszkodzić pęcherzyka z płynem surowiczym); stosować zimne okłady, w przypadku ukąszenia w obrębie jamy ustnej i szyi podać kostkę lodu do ssania (lód zmniejsza obrzęk) i skontaktować się z lekarzem. Nie usuwamy żądła u osób uczulonych i małych dzieci!


     Ukąszenia

     Chodząc po lasach, górach i terenach zamieszkałych przez dziką zwierzynę, pamiętajcie o jedynym żyjącym w Polsce na wolności jadowitym wężu, jakim jest żmija zygzakowata. W spotkaniu z nią przede wszystkim nie wpadajcie w panikę i nie wykonujcie gwałtownych ruchów, bo może to wywołać u niej atak obronny.
     Rady: Gdyby ktoś nadepnął na żmiję lub w inny sposób ją podrażnił i uległ ukąszeniu, potrzebna będzie natychmiastowa pomoc: założenie opaski uciskowej powyżej miejsca ukąszenia, unieruchomienie kończyny poniżej poziomu serca, zapewnienie komfortu termicznego i wsparcie psychiczne oraz okresowe kontrolowanie czynności życiowych. Poszkodowany nie powinien wykonywać zbędnych ruchów, należy koniecznie wezwać pogotowie!


     Pogryzienia przez zwierzęta

     Pogryzienia są niebezpieczne nie tylko z powodu nieraz bardzo głębokich, szarpanych i bolesnych ran, ale również ze względu na ogromne ryzyko zakażenia wraz ze śliną zwierzęcia licznymi bakteriami, które w momencie ukąszenia przenikają do rany. Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie wścieklizną.
     Rady: Nie podchodź do dzikich lub nieznanych Ci zwierząt, zwłaszcza wtedy, gdy zachowują się dziwnie spokojnie (może to być oznaka wścieklizny!). Jeśli już ktoś zostanie pogryziony, należy: ranę przemywać wodą z mydłem przez 10-15 minut, gdyż wirus wścieklizny ginie w styczności z mydłem (ranę można przemyć wodą utlenioną), pozwolić, aby krew swobodnie wypływała przez 5-10 minut, założyć na ranę jałowy opatrunek, zapewnić komfort termiczny i wsparcie psychiczne, wezwać pogotowie.


     Innymi zagrożeniami dla ciała w okresie wakacyjnym są również upadki i osunięcia podczas górskich wędrówek, zagubienie w lesie lub na nieznanym terenie, okradzenie, zatrucia pokarmowe. Aby uniknąć tych nieprzyjemności, zachowajcie rozsądek!

Niebezpieczne dla psyche i ducha

     Narkotyki

     O tym, że dealerzy bardzo intensywnie działają podczas wakacji, wie każdy. Dzieci i młodzież oddaleni od rodziców łatwiej im ulegają. Źle rozumiana wolność, chęć przygód i nowych doświadczeń, uleganie namowom starszych kolegów (lub innych dorosłych) kończą się wypróbowaniem trawki, "amfy", "marychy", extasy czy innych narkotyków. Pierwsze dawki są darmowe, więc okazja wydaje się tym większa. Dealerzy zapewniają, że jeden raz nic nie zaszkodzi, a przeżycia będą naprawdę odlotowe.

     Wielu młodych ludzi nie chcąc okazać się mięczakiem lub wyłamać się z towarzystwa, ulega presji i zażywa zaproponowany narkotyk. Potem sytuacja zazwyczaj się powtarza, więc jest ten drugi, trzeci i kolejny raz, aż w końcu okazuje się, że mamy potrzebę, nawet bardzo mocną potrzebę, zażycia następnej dawki. A to oznacza, że nie jesteśmy już wolni.
     Rady: Najlepiej nigdy nie dać się namówić ani na jedną miarkę. Podkreślam, że dealerzy sami nie ćpają, a o swoich klientach myślą jak o frajerach, na których dużo zarabiają. Nie bądź więc nigdy takim naiwniakiem, choćby nie wiem jak Cię naciskano. Zobaczysz, że - wbrew pozorom - to Ty okażesz się tym mądrym twardzielem. Radzę w ogóle nie dyskutować z rozprowadzającymi "towar".


     Sekty

     Wakacje to czas intensywnego werbowania młodzieży do sekt. Obecność wysłanników tych grup na zlotach młodzieży, pielgrzymkach, na obozach i koloniach to rutyna. Upatrują sobie jednostki i przystępują do "ataku", czyli rozmów, namów i osaczania uczuciowego. Ich metody są wyrafinowane i podbudowane znajomością psychiki nastolatków.
     Rady: Kiedy zaczepi Cię osoba, która ni stąd, ni zowąd zacznie Cię wypytywać o Twoje problemy, będzie się żywo interesować Twoimi zapatrywaniami na Boga, Kościół itp., która wypytuje Cię o sytuację rodzinną - zachowaj czujność. Jeśli dodatkowo będzie zapraszała Cię na spotkanie w jakiejś grupie "przyjaciół" i zrobi na Tobie wrażenie miłej i naprawdę przejętej Tobą i Twoimi sprawami, podwój czujność! Nie opowiadaj o sobie i raczej zerwij znajomość. Przyjaźni nie zdobywa się w kilka minut.


     Uprowadzenia

     Duża grupa młodzieży marzy o wyjeździe za granicę i zarobieniu paru groszy. Niestety, okazuje się, iż wiele ogłoszeń o załatwieniu takiego wyjazdu bywa tylko pułapką na młode kobiety i dziewczęta, które miast do uczciwej pracy, trafiają do domów publicznych i są zmuszane do nierządu. Zabiera się im paszporty, grozi i szantażuje. O szczegółach lepiej nie pisać.
     Rady: Wyjeżdżaj tylko w pewne miejsca i z pewnymi ludźmi, a najlepiej załatw sobie pracę w Polsce. Nie odpowiadaj na niepewne ogłoszenia i nie daj się namawiać nieznanym ludziom, którzy oferują Ci załatwienie takiego wyjazdu.


Magdalena Morska


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej