Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kaplica ojca Stanisława

     W LICHEŃSKIEJ BAZYLICE POWSTAJE KAPLICA POD WEZWANIEM BŁ. O. STANISŁAWA PAPCZYŃSKIEGO, KTÓRY 16. WRZEŚNIA 2007 ROKU W LICHENIU ZOSTAŁ OGŁOSZONY BŁOGOSŁAWIONYM.

     Kaplica znajdować się będzie w jednym z pomieszczeń dolnego kościoła Bazyliki Matki Bożej Licheńskiej. Zostanie poświęcona 17. maja. W kaplicy umieszczony zostanie relikwiarz Błogosławionego oraz wykonany z dębu stół ołtarzowy, przy którym watykański Sekretarz Stanu, kardynał Tarcisio Bertone beatyfikował w imieniu Ojca Świętego założyciela zakonu marianów.

     - Ufamy, że miejsce to przyczyni się do ożywienia kultu błogosławionego ojca Stanisława. Może zanoszone tutaj modlitwy wiernych wyjednają kolejny cud za jego wstawiennictwem, który otworzy drogę do kanonizacji naszego Założyciela - powiedział ks. Wiktor Gumienny, kustosz licheńskie- go Sanktuarium.

     Kustosz nawiązał do przepisów prawa kościelnego, które wymagają, by przed ogłoszeniem osoby błogosławionej za świętą, dokonany został za jej pośrednictwem kolejny cud. Jednakże w obu przypadkach stopień świętości danej osoby jest taki sam. Jedyną różnicą jest to, że kanonizacja oznacza zatwierdzenie kultu w całym Kościele, a beatyfikacja ogranicza się jedynie do kultu lokalnego, czyli na przykład do jednego kraju.

     Cudem, który otworzył drogę do beatyfikacji ojca Pap- czyńskiego, było niewytłumaczalne z punktu widzenia medycyny ożywienie płodu ludzkiego, jakie w 2001 roku dokonało się w łonie ciężarnej Polki w diecezji ełckiej. Wcześniej lekarze uznali płód za martwy, zaś kilka miesięcy po tym zdarzeniu kobieta urodziła zdrowego chłopca.

     Kościół uznał, że łaska ta została wyproszona u Boga przez ojca Papczyńskiego. Za jego pośrednictwem bowiem ojciec chrzestny kobiety, dowiedziawszy się o beznadziejnym stanie ciąży swej córki chrzestnej, rozpoczął dziewięciodniową modlitwę w intencji uratowania dziecka.

     Urodzony w 1631 roku w Podegrodziu na Sądecczyz- nie w chłopskiej rodzinie Jan Papczyński wstąpił w młodości do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław od Jezusa i Maryi. Po 16 latach opuścił pijarów, by w 1673 roku założyć własne zgromadzenie, któremu zlecił propagowanie pobożności maryjne Zmarł 17 września 1701 rok.: w Górze Kalwarii koło Warszawy.

Stanisław Zasada

Tekst pochodzi z Informatora Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
Pielgrzym Licheński - Informator nr 7, wiosna 2008


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej