Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Karmel w Gorzędzieju

     W Sanktuarium św. Wojciecha

     Gorzędziej - wieś malowniczo położona na wysokiej skarpie wiślanej kilka kilometrów na południe od Tczewa, to miejsce szczególne.

     W 1995 roku biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga stary kościół parafialny w Gorzędzieju ustanowił diecezjalnym Sanktuarium Świętego Wojciecha. "Według tradycji, w której jest historia i legenda - mówił Ksiądz Biskup podczas uroczystości inauguracji - św. Wojciech w swoją drogę misyjną miał się udać przez Gorzędziej, by stąd iść w stronę Gdańska czy nawet wprost w stronę kraju Jadźwingów".

     Po tysiącleciu św. Wojciech "powrócił" do Gorzędzieja w relikwiach. Z dniem 1 grudnia 1996 roku posługę duszpasterską w parafii Gorzędziej powierzył Biskup Pelpliński karmelitom bosym (Bracia Bosi Zakonu Najświętszej Maryi Panny ź Góry Karmel). W tym roku proboszczem parafii i kustoszem Sanktuarium mianował o. Bogdana Zdzisława Deca OCD. Karmel - to prorok Eliasz i pustelnicy z Góry Karmel w Palestynie, św. Brokard, św. Szymon Stock, któremu Matka Boża przekazała szkaplerz, to św. Teresa od Jezusa i św. Jan od Krzyża - wielcy reformatorzy zakonu, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Rafał Kalinowski i św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein). Muszę jeszcze wspomnieć o bł. Elżbiecie od Trójcy Świętej. Św. Teresa od Jezusa, św. Jan od Krzyża i św. Teresa od Dzieciątka Jezus - to Doktorzy Kościoła.

     Bogaty duchem Karmel, tak zasłużony również w dziejach duchówności w Polsce (od 1605 r.) i tak bliski Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Św. Rafał Kalinowski, odnowiciel niszczonego przez zaborców Karmelu w Polsce, "przez swoje życie, prace i śmierć stał się wadowiczaninem, chociaż urodził się w dalekim Wilnie, a wichry dziejów miotały nim po jeszcze bardziej dalekiej Syberii i zachodniej Europie".

     Jak Karmel zakorzenia się w Gorzędzieju? Przyjechałem tu w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W Gorzędzieju gościli właśnie przedstawiciele Rady Prowincji Warszawskiej p.w. Trójcy Świętej na czele z o. Mariuszem Jaszczyszynem, prowincjałem.

     W rozmowie z o. Bogdanem Zdzisławem Decem, przeorem domu zakonnego i jednocześnie proboszczem parafii Gorzędziej, usłyszałem słowa, które bardzo chciałem usłyszeć: Wszystko na to wskazuje - mówił - że jest to miejsce bardzo właściwe dla nas, bo możemy tu realizować nasze duszpasterstwo, naszą duchowość karmelitańską, rozwijąc dla potrzeb kapłanów i ludzi świeckich dom rekolekcyjny.

     Parafijka mała. Wystarcza tylko opieka proboszcza, z tym że wszyscy ojcowie chętnie udzielają się w kościele. Nie ma problemów z głoszeniem kazań i innymi posługami. Dlatego obsługa jak na taką parafię jest idealna. Codziennie o godzinie 18.00 odprawiana jest Msza Św., a w niedzielę i święta dwie - o godzinie 9.00 i 10.30. Poza tym istnieje maleńka filia w Rybakach, gdzie w tymczasowej kaplicy w niedzielę odprawiana jest Msza św. o godz. 13.00. Duże to udogodnienie zwłaszcza dla osób starszych.

     Ojcowie karmelici rozwijają również działalność misyjną w parafiach diecezji, głosząc misje, prowadząc rekolekcje i szerząc nabożeństwo szkaplerza świętego. Można więc mówić o promieniowaniu. Sam szkaplerz i to nabożeństwo jest w diecezji bardzo rozwinięte. Odpust Matki Bożej Szkaplerznej obchodzi się m. in. w Piasecznie i Sianowie.

     Ruch pielgrzymkowy jest niewielki, chociaż Gorzędziej znany jest szerzej, o czym świadczą grupy przybywające z różnych stron Polski. Nie należy się spodziewać, że ten ruch nagle wzrośnie, toteż ojcowie karmelici uwagę swoją koncentrują na domu rekolekcyjnym. Tej sprawie służyła również wizytacja. Chodziło o ustalenie stanu obecnego i programu działania domu rekolekcyjnego w przyszłości. Z wpisów w specjalnych księgach wynika, kto i kiedy odbywał tu rekolekcje. W ostatnim sezonie letnim przez dom przewinęły się dwie oazy (jedna bardzo liczna 60-osobowa), przeprowadzono rekolekcje dla różnych grup księży, odbyli je diakoni z archidiecezji gdańskiej przed święceniami kapłańskimi, rada parafialna z parafii św. Józefa w Tczewie, grupy młodzieży KSM. Organizowano własne rekolekcje powołaniowe. Każdy może przyjechać, różne sprawy omówić. Pewne grupy ojcowie karmelici wprowadzają do swojego życia, wspólnych modlitw. W tym celu wydrukowano specjalne brewiarze dla świeckich.

     Sanktuarium w Gorzędzieju znalazło się wśród 14 świątyń, wyznaczonych przez Biskupa Ordynariusza, w których w Roku Wielkiego Jubieluszu będzie może uzyskiwać odpust jubileuszowy.

     Od pierwszej do drugiej niedzieli września przyszłego roku przeprowadzony zostaną misje parafialne.

     W Gorzędzieju można również mówić o wiośnie Karmelu, ponieważ istnieje tu postulat. Młodzi kandydaci przygotowują się do nowicjatu. Nie będą mieli daleko, gdyż mieści się on w miejscowości Zamarte, także w diecezji pelplińskiej.

     I na koniec sprawa iluminacji kościoła. Gdy ojciec Dec wracał z Palestyny, współpasażerka w samolocie dowiedziawszy się, że udaje się do Gorzędzieja, wyraziła swój zachwyt. W czasie pielgrzymki śladami św. Wojciecha jej grupa zatrzymała się tu nocą przy iluminowanym kościółku i pomodliła się. Teraz nocą kościół tonie w mroku. Instalacja pozostała, ale odłączono elektryczność. W Roku Wielkiego Jubiełeuszu może znajdą się sponsorzy i kościółek znowu zajaśnieje.

     Obecny Ojciec Przeor przybył do Gorzędzieja z Ziemi Świętej, gdzie, jak to dokładnie obliczył, przebywał na Górze Karmel 5 lat, 3 miesiące i 10 dni. Nadwiślańska skarpa zastępuje mu Górę Karmel.

Ks. Stanisław Grunt

Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 23/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej