Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wioska Faraonów

Podróżowaniu po Egipcie stale towarzyszy ciekawość, jak wyglądało życie starożytnych Egipcjan. Wprawdzie można o tym poczytać w specjalistycznych książkach, ale na ogól wyobrażamy je sobie przywołując na pamięć rozmaite szczegóły z "Faraona" Bolesława Prusa. Wyjazd do Memfis i Sakkary, obecność pod piramidami w Gizie czy zwiedzanie Muzeum Egipskiego wciąż ubogacają i zmieniają ten obraz. Znakomitym poglądowym uzupełnieniem nabytej wiedzy jest też zwiedzanie tzw. Wioski Faraonów.

Pomysłodawcą i właścicielem przypominającego dobrze prosperujący skansen obiektu jest dr Ragab. Ponad ćwierć wieku temu wykupił rozległy teren nad Nilem w południowo-wschodniej części Kairu. Zbudował przystań, zadbał o stylowe łodzie, pieczołowicie odtworzył różne budowle i rekwizyty oraz zatrudnił setki ludzi, którzy pokazują codzienne czynności sprzed kilku tysięcy lat. Płynąc kanałami i spacerując po zadbanych alejkach, można bez trudu wczuć się w atmosferę życia w dawnym Egipcie.

Najpierw, wśród gęstych roślin papirusowych, symbolu Dolnego Egiptu, mijamy posągi bóstw. W egipskim panteonie dominowało dziewięć bóstw, wśród których najważniejszymi byli bóg słońca Atum, utożsamiany często z Horusem, bóg powietrza Szu, bogini wody i wilgoci Tefnut oraz Ozyrys i jego małżonka Izyda. Wraz z nimi cześć odbierało mnóstwo pomniejszych bogów i bogiń. Religia miała charakter zoomorficzny, czyli bóstwa były zazwyczaj przedstawiane na kształt zwierząt. Właśnie dlatego Izraelici, którzy wyszli z Egiptu, nie mogąc doczekać się powrotu Mojżesza z góry Synaj, sporządzili sobie posąg złotego cielca. W ten sposób dali wyraz dawnym przyzwyczajeniom nabytym podczas niewoli nad Nilem. Mitologia starożytnego Egiptu jest niezwykle skomplikowana. Kilka posągów, jakie oglądamy, daje tylko mgliste pojęcie o tym, czym naprawdę była religia i religijność w życiu ówczesnych ludzi.

Płynąc dalej obserwujemy różne codzienne czynności, z których wiele nawiązuje do realiów, jakie znamy z Biblii. Grupa chłopców pokazuje proces wyrabiania cegieł, suszenie ich na słońcu i budowanie domu. Sporo takich domów można zobaczyć na prowincji, gdzie przez kilka tysięcy lat życie nie uległo większym zmianom. Przebywając w Egipcie Izraelici trudnili się między innymi wyrabianiem cegieł, z których budowano miasta Pitom i Ramses. Ta wzmianka pozwala ustalić czas ich wyjścia z Egiptu na około 1250 r. przed Chrystusem. Jednym z najważniejszych i najbardziej pożytecznych zajęć było wyrabianie naczyń ceramicznych. Misy, dzbany, dzbanuszki i garnki służyły przede wszystkim do przyrządzania i konserwowania żywności. Pierwsze naczynia ceramiczne pojawiły się około 6000 lat przed Chrystusem. Są ważnym narzędziem dla badań z zakresu archeologii biblijnej, bo ich styl i sposób wyrabiania stanowią istotną pomoc w datowaniu znalezisk archeologicznych. Wprawny artysta-rzemieślnik w kairskiej Wiosce Faraonów pokazuje, jak wyrabiano naczynia, zarówno ręcznie jak i na kole garncarskim. Gotowe wyroby są sprzedawane miejscowej ludności i turystom.

Dalej zwiedzamy domy biednych i bogatych. Daje to dobre wyobrażenie o sprzętach, zajęciach i rozrywkach mieszkających w nich ludzi, a także o podziale ról w rodzinie. Można też odwiedzić księżniczkę, której jedynym zajęciem jest poprawianie urody i słuchanie łagodnej muzyki. Panie, choć nie tylko one, chętnie pozują do wspólnej fotografii, aby na zawsze utrwalić chwilę przebywania w świecie imitowanego luksusu. Zaskakuje ogromna, chociaż czasami bardzo wyszukana prostota i daleko posunięta praktyczność wszystkiego, co oglądamy, której celem było ułatwianie życia. Przy wejściu do pałacu pozują do zdjęć młodzi i przystojni chłopcy, ubrani jak w czasach faraonów. Przywykli do widoku turystów i z szerokim uśmiechem zachęcają do wchodzenia do środka.

Sporo emocji wywołuje odtworzenie epizodu ocalenia Mojżesza na wodach Nilu. Tekst Księgi Wyjścia, rozumiany dosłownie, odżywa z całą swoją dramatyczną wymową. Córka faraona, szukając wytchnienia podczas kąpieli, znajduje płaczące niemowlę. Miriam, siostra niemowlęcia, proponuje jej wykarmienie go do czasu usamodzielnienia przez jedną z hebrajskich kobiet. Dziecko wraca do swojej matki. Zapewne gdzie indziej ta scena nie wywierałaby aż takiego wrażenia, ale świadomość, że rozgrywa się na wodach Nilu, sprawia, że jej nastrój i przesłanie stają się prawdziwie wyjątkowe.

Ta poglądowa lekcja o realiach starożytnego Egiptu skłania do własnych przemyśleń. Prostuje nasze wyobrażenia o starożytności i świadczy, że ówcześni ludzie byli nie mniej od nas pomysłowi i wrażliwi. Wiele ich osiągnięć trwale sobie przyswoiliśmy i nadal chętnie stosujemy. Wprawdzie w ostatnich dziesięcioleciach życie zmieniło się bardzo, ale w każdym z nas istnieje tęsknota za prostotą i spontanicznością. Wycieczka po Wiosce Faraonów, pośród bujnej afrykańskiej roślinności i unikatowych rekwizytów, to oderwanie od gwaru Kairu, odpoczynek, a zarazem interesujące spotkanie z historią.

ks. Walderam Chrostowski

Miejsca Święte
7/97Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej