Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pielgrzymka "do początków"

"Ziemia Święta" jest ziemią niezwykłą - ziemią wybraną przez Boga. Na tę ziemię kazał Bóg przyjść ojcu wszystkich wierzących, Abrahamowi z Ur. Tu na górze Moria Bóg zażądał od niego ofiary z Izaaka - syna obietnicy. Do tej ziemi, zwanej "Obiecaną", przez czterdzieści lat prowadził "naród wybrany". Tu, na górze Synaj, rozmawiał z Mojżeszem, dając mu "Kamienne Tablice" - dziesięć Bożych przykazań. Po tej ziemi chodzili prorocy i nawoływali do wierności Bogu i przepowiadali nadejście Mesjasza. Tu wzywał do pokuty i nawrócenia największy z proroków, człowiek pustyni - Jan Chrzciciel - mówiąc, że czas się wypełnił i oczekiwany Zbawiciel nadchodzi. Tę ziemię uznali też za swoją i świętą wyznawcy islamu.

Ale ta ziemia to przede wszystkim Ziemia Chrystusa. Tu się On narodził, tu głosił swoją naukę, tutaj został skazany na śmierć, umarł na krzyżu i zmartwychwstał. Tu padli pierwsi męczennicy - pierwsi świadkowie Mistrza z Nazaretu. Tu są korzenie naszej wiary. Tu się dokonało nasze odkupienie - czyli pojednanie z Bogiem. Tu Chrystus nauczał, że Bóg jest Ojcem, tu pokazywał nam, co znaczy przebaczać. Tu w "Kazaniu na Górze" i nakazie miłości nieprzyjaciół nakreślił kierunek, w jakim winni iść Jego wyznawcy. Tu pojawiła się nowa jakość religijna i moraina nieznana w żadnej religii. Tu wątpiącym i grzesznym Chrystus dał szansę nawrócenia i pokuty. Tu się narodził Kościół - Matka nasza. Dlatego nie dziwi nas, że do Ziemi Świętej jadą nie tylko ludzie wiary głębokiej, ale i ci słabi w wierze, a także i owi, co ją stracili na bezdrożach życia i szukają dróg powrotu.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej ma charakter szczególny. Różni się od innych pielgrzymek tym, że jest to pielgrzymka do "początków", do tego, co najczystsze i najprostsze w naszej wierze. Jest to szukanie śladów tego, ćo się tu stało. Wsłuchiwanie się w odgłosy milczących kamieni, na których stał Chrystus, i szum wiatru, który niósł Jego słowa. W tę ziemię jest wpisane całe życie Chrystusa i cała Jego nauka. Różni się ona i tym, że jest to podróż do tego, co jest w człowieku najgłębsze, co sięga dna jego duszy. Tu mają szansę zrealizować się ludzkie tęsknoty za doświadczeniem Boga, spotkania z Nim i przeżycia tego, co jest najważniejsze nie tylko dla wiary.

By jednak to się stało, potrzebne jest otwarcie się na Boga, pragnienie spotkania z Nim; potrzebna jest tęsknota za prawdą, a także gotowość pójścia drogą, którą wskaże Bóg. Bez tego nasz trud może pójść na marne.

Dobre przeżycie pielgrzymki ułatwi uważne przeczytanie historycznych ksiąg Starego Testamentu, a przede wszystkim Ewangelii. Umożliwi to wejście w ducha tego, co stało się wówczas. To było tu - powiemy - patrząc na kościół "Zwiastowania", "Narodzenia" czy "Przemienienia". Tu, na górze "Przemienienia", Piotr chciał zbudować trzy namioty: jeden dla Chrystusa, jeden dla Mojżesza, a jeden dla Eliasza. Tu ich olóył obłok i usłyszeli głos: To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie. A gdy staniemy przed bramą "Ecce Homo", być może przypomni się nam skrwawiona twarz Chrystusa, w której było więcej miłości niż żalu, i krzyk tłumu: "Ukrzyżuj! ". A potem to pytanie Piłata: "Kogo mam ukrzyżować: Barabasza czy Chrystusa? " - Niewinność czy zbrodnię? Przetarg wygrała zbrodnia. I tak bywa do dzisiaj.

Ludzie, którzy dają świadectwo prawdzie, zbyt często muszą umierać.

Taka jest gorzka prawda o nas. W ten sposób uświadomimy sobie, jak ponadczasowe jest to, co zdarzyło się na procesie Chrystusa.

Na "Drodze Krzyżowej" być może wstąpimy w ciemność o wiele większą niż mrok duszy Kajfasza i uświadomimy sobie, ile w nas było kłamstwa i obłudy, a tak mało miłosierdzia i czystego serca. Może ktoś zrozumie, że jest człowiekiem małym, trochę tchórzem i egoistą, że nie potrafi umrzeć za prawdę i świadczyć o niej, że boi się drogi, która prowadzi do Ciebie, i nie chce się wyrzec tego, czego wyrzec się trzeba. Być może ktoś przy końcu tej drogi odkryje wiarę pełną zwątpień i próżnię swego serca, i wiele innych niepochlebnych rzeczy. Ale taka jest rola "Drogi", którą Chrystus szedł na krzyż.

W izbie zwanej Wieczernikiem dowiesz się, pielgrzymie, że wiara znaczy też cierpienie, a miłość jest zdolna do wszystkiego. Tu nad kęsem chleba Chrystus powiedział, że to jest Jego ciało, a nad kielichem napełnionym winem, że to jest Jego krew, że to jest On, początek i koniec, przestrzeń i czas. Wszystko, co było i będzie: umęczone i smutne, pełne światła i słońca. Bierzcie i jedzcie ten chleb. .. I wtedy może otworzą ci się oczy, że nie chcesz wejść w niepojętość Boga, który cię zaprasza w czasie każdej Mszy świętej.

Ks. Piotr

Miejsca Święte 2/97



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

św. Apoloniuszśw. Apoloniusz

Modlitwa do św. ApoloniuszaModlitwa do św. Apoloniusza

Modlitwa do św. Ryszarda PampuriModlitwa do św. Ryszarda Pampuri

Kto zmartwił mamę?Kto zmartwił mamę?

Wielkanocny ślubWielkanocny ślub

Katedra w ChartresKatedra w Chartres

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej