Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Apokalipsa w katedrze

Dziedzictwo tradycji chrześcijańskiej niewiele nam mówi, jeśli na nowo nie odkryjemy przebogatego świata jej symboliki. Dopiero wtedy zdumiewająco piękne dzieła sztuki malarskiej, rzeźbiarskiej i architektonicznej będą mogły rzucić światło na poznanie Boga i stworzenia.

Gotyckie katedry. Lekkie, strzeliste koronki z kamienia o pełnych światła ścianach. Nie byłoby drapaczy chmur na Manhattanie, gdyby nie gotyccy budowniczowie, którzy już w XII wieku prawie pokonali barierę wysokości. Ale nie myślmy, że wysokość pełnych wdzięku katedr była przypadkowa. Często budowano je według bardzo konkretnego i wiele znaczącego szyfru. Przestępując ich progi dzisiaj, nie przeczuwamy nawet, jak wiele informacji zawierają. Katedry, pnąc się ku niebiosom, właściwie nieustannie głoszą imię Boga, i to dosłownie.

W drodze do Paryża warto zatrzymać się np. w Troyes, słynącym ze wspaniałych gotyckich kościołów i pięknej katedry St. Pierre et St. Paul. Stojąc w prezbiterium tej katedry, wyobraźmy sobie, że od zwornika w sklepieniu biegnie ku podłodze nitka laserowego światła. Jej długość wynosiłaby dokładnie 88 stóp i 8 cali, co daje liczbę 888. Odkrycia tego dokonano w wyniku prozaicznego pomiaru tej odległości. Dokładność wyniku zdumiewała. Zagadkę rozwiązała nauka, której nazwa brzmi jak zniekształcenie słowa "geometria" - gematria. Zajmuje się ona symboliką słów interpretowanych na podstawie wartości liczbowej odpowiadających im liter. Hebrajczycy i Grecy każdej literze alfabetu przypisywali wartość liczbową. Pierwszych dziesięć liter otrzymało wartości od 1 do 10, druga dziesiątka odpowiadała liczbom od 20 do 100, a następne literę' kolejnym setkom. I tak 888, odczytane przy zastosowaniu gematrii, jest liczbą odpowiadającą imieniu Jezus pisanemu po grecku: IHSOUS = 10 + 8 + 200 + 70 + 400 + 200 = 888.

Te starożytne cyfry, "boskie kombinacje liczb" - używając słów Piusa XI - stosowano w architekturze sakralnej epoki romańskiej i gotyckiej aż do baroku. Później klucz do nich zagubiono. W każdym razie gematria w architekturze miała ścisły związek z Biblią. Pozostańmy jeszcze chwilę w katedrze w Troyes. Sklepienie podtrzymuje 66 filarów o wysokości 6 stóp i 6 cali. Wystarczy przypomnieć sobie liczbę bestii: 666 (Ap 13,18), by odczytać wyraźną inspirację Anokalinsa św. Jana. Przekaz symboliczny w tym przypadku jest taki: Apostołowie (których symbolem są filary) miażdżą bestię. Promieniowanie siedmiu kościołów (Ap 1-3) symbolizuje siedem pięciobocznych, promieniście usytuowanych absyd. Bystry obserwator odnajdzie także trzecią apokaliptyczną liczbę, gdy policzy wszystkie okna. Otrzyma wówczas liczbę 144. Mnożąc ją przez 1000 (liczbę pełną i doskonałą), otrzyma liczbę wybranych. Rozszyfrowywanie chrześcijańskiej myśli, tak umiejętnie i precyzyjnie przeniesionej w sferę architektury, jest fascynujące. Ukryta symbolika gotyckich katedr, napisana jakby atramentem sympatycznym, przy zastosowaniu odpowiednich "wykrywaczy" pozwala odczytać treści zaszyfrowane w średniowieczu. Gdybyśmy przed wyjściem z katedry w Troyes ze zwornika w sklepieniu poprowadzili linie do podstaw przeciwległych kolumn - przekonalibyśmy się, że kąt między nimi wynosi "26 stopni. A liczba 26 jest liczbą wielkiego Imienia Boskiego JAHWE. Nie ma improwizacji przy budowie katedr.

Gematryczne reguły odnajdziemy też w kościele St. Ouen (Św. Owena) w Rouen, mieście znanym ze słynnej katedry Notre-Dame, którą malował Claude Monet, tworząc wspaniały cykl obrazów, i... ze spalenia na stosie Joanny d'Arc. Proporcje długości i szerokości kościoła St. Ouen są oparte na wartości liczbowej hebrajskiego słowa AMUN (Amen), oznaczającego pewność, wiarygodność i wierność. AMEN to także jedno z określeń Chrystusa w Apokalipsie (Ap 3,14). Długość tego kościoła wynosi dokładnie 416 stóp. co przekłada się na określenie: "prawdziwa owca Dobrego Pasterza". Długość katedry Notre-Dame w Paryżu wynosi 390 stóp, co oznacza "miasto niebieskie". Długość bazyliki św. Piotra w Rzymie, 607, czyli ROTHA, to znaczy: gołąb, wizja niebiańska.

Gdy patrzę na katedry w świetle tajemniczej harmonii liczb, przypomina mi się rodowa dewiza Jacques'a Coeura, ministra spraw zagranicznych Karola VII, największego kupca wieków średnich i mecenasa sztuk: A vaillan coeui; rien impossible - dla serca mężnego wszystko jest możliwe. Doskonalą jej ilustracją jest wyjątkowej urody katedra St. Etienne znajdująca się w Bourges, mieście Jacques'a Coeura. To jedna z tych katedr, w których odbieramy bardzo wiele oszałamiających wrażeń.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że gotyk narodził się w opactwie benedyktyńskim Saint Denis pod Paryżem. To tutaj, przebudowując z inicjatywy opata Sugera wschodni chór bazyliki St. Denis, po raz pierwszy połączono w jedną delikatną strukturę kamienną wszystkie tak potem charakterystyczne dla gotyku elementy architektoniczne: sklepienie krzyżowo-żebrowe, przypory i ostre luki. Oddzielnie występowały już wcześniej, ale tutaj połączono je w jedno. I tak bazylika St. Denis, sławna nekropolia królów Francji, dała początek rewolucji architektonicznej. Niestety, wojna stuletnia (1337-1453) zadała sztuce katedr cios śmiertelny. Potem katedry nie podobały się Napoleonowi III (1808-1873), więc w samym tylko Paryżu lekką ręką wyburzył kilkadziesiąt z nich. Od początku XIX wieku prowadzono z kolei rozbiórki katedr pod hasłem niszczenia "tych arcydzieł złego smaku".

W świątyniach przeplata się porządek kosmiczny z porządkiem ziemskim. Boski z ludzkim. Fascynującym doświadczeniem jest nauka bogatego języka symbolu, w którym odkrywamy ślady transcendencji.

Dorota Żarska

Miejsca Święte nr 37



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

Wyjaśnienie liturgii Wielkiego TygodniaWyjaśnienie liturgii Wielkiego Tygodnia

Tajemnica Triduum PaschalnegoTajemnica Triduum Paschalnego

Ostatnia WieczerzaOstatnia Wieczerza

Jak dobrze odbyć sakrament pojednaniaJak dobrze odbyć sakrament pojednania

Skąd sie bierze kapłaństwoSkąd sie bierze kapłaństwo

Tryptyk PaschalnyTryptyk Paschalny

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej