Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Infiorata

     Noto - miasto położone w południowo-wschodniej części Sycylii, w prowincji Syrakuzy, 150 m n.p.m., w górach Iblei, blisko wybrzeża jońskiego, zostało odbudowane po silnym trzęsieniu ziemi w XVIII wieku na wzgórzach Meti, w pobliżu rzeki Asinaro. Jest nazywane kamiennym ogrodem i stolicą sycylijskiego baroku. Niegdyś było miastem greckim, a następnie zostało skolonizowane przez Rzymian.

     Wszystkie zabytki są zbudowane ze skał wapiennych, które z upływem czasu nabrały złocistej barwy. Najbardziej okazałą budowlą w mieście jest barokowa katedra poświęcona św. Mikołajowi z Myry. W jej wnętrzu znajduje się srebrny sarkofag św. Konrada (S. Corrado) Pustelnika, patrona miasta. Co roku w lutym i sierpniu odbywają się procesje ku czci tego świętego. Bierze w nich udział Bractwo Średniowieczne, kapituła diecezjalna i liczni wierni, którzy niosą ogromne różnokolorowe woskowe świece wotywne (cilio). To bardzo stara tradycja.

     W Noto są również inne barokowe kościoły i pałace oraz klasztory podominikańskie. Cały zespół architektoniczno-urbanistyczny jest wyjątkowy pod względem artystycznym i stanowi bezcenne dziedzictwo kultury europejskiej.

     Co roku w maju odbywa się tu znana na całym świecie "Wiosna barokowa", a w jej ramach święto Infiorata (zdobienia kwiatami). Na jednej z głównych ulic (via Nicolaci) układany jest z kwiatów dywan długości 122 m. Cała ulica jest najpierw dzielona na czworoboki, na których malarze przygotowują szkice poszczególnych obrazów. Do ich ułożenia są używane różne kwiaty, także polne oraz płatki goździków, geranium, mirt, dziki koper, owoce i nasiona chleba świętojańskiego. Efekt tych prac jest wspaniały i przyciąga wielu turystów z całego świata. W Roku Jubileuszowym 2000 ulicę Nicolaci zdobiły kwietne obrazy odwzorowujące freski z Kaplicy Sykstyńskiej. Szkice do nich przygotowali uczniowie Liceum Plastycznego z Noto.

Mariano Caldarella

Miejsca Święte nr 66


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej