Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

U patrona zakochanych i cierpiących

     Kościół parafialny jest budowlą drewniana, orientowaną, o konstrukcji zrębowej, oszalowaną, jednonawową. z nieco węższym prezbiterium zamkniętym wielobocznie. Całość przykryta gontowym dwuspadowym dachem z malowniczą wieżyczką na sygnaturkę nad nawą główną. We wnętrzu znajduje się ołtarz główny w typie barokowym z 1839 roku (według tradycji dzieło Piotra Bieszkowskiego. malarza z Sieradza). W ołtarzu obraz św. Walentego, patrona kościoła i parafii, malowany na desce, z połowy XIX wieku, o charakterze ludowym. Obok ołtarza głównego, na ścianach prezbiterium, są umieszczone barokowe rzeźby św. Piotra i Św. Pawła (XVII wiek), św. Wawrzyńca i dwóch Aniołów (XVI! wiek) oraz rzeźba późnogotycka przedstawiająca św. Jana (początek XVI wieku).

     Corocznie wielu parafian i gości, nieraz z dalekich stron, gromadzi odpust parafialny przypadający 14 lutego, we wspomnienie św. Walentego, patrona zakochanych, jak również cierpiących.

     Kłocko to wieś królewska o metryce średniowiecznej (co poświadcza istnienie późnośredniowiecznego gródka stożkowatego, zlokalizowanego w zachodniej części miejscowości). lokowana na prawie niemieckim. Wymieniona w 1353 roku w dokumencie sprzedaży sołectwa w Brzeźniu, gdzie jest odnotowany Thilo. sołtys z Kłocka. Na rok 1393 datowana jest wzmianka o Kroczonie de Cloezsko. a z 1408 roku pochodzi przekaz wymieniający Mich. de Klotsko. W wieku XV - jak przypuszczają badacze - wieś była związana ze Świnkami Charłupskimi. a później z rodem Małskich herbu Nałęcz, począwszy od Wojciecha, w ojewody łęczyckiego.

     Pierwsza kaplica w Klocku powstała w latach 1707-1711 pod wezwaniem św. Rocha w związku z szalejącą w Sieradzu i okolicy epidemią cholery. Szybko jednak uległa zniszczeniu i na jej miejscu w 1756 roku, z fundacji włościan kłockich, stanęła drewniana kaplica św. Walentego, wzniesiona przypuszczalnie przez Jakuba Wieszkiewicza z Sieradza. Msza Św. była w niej odprawiana jedynie w odpust św. Walentego. Kaplica ta przetrwała do lat trzydziestych XIX wieku, kiedy to spłonęła. Dzięki ofiarności miejscowej ludności w 1838 roku została wzniesiona nowa świątynia, drewniana, wyposażona w ołtarz dedykowany patronowi i ambonę. Poświęcił ją w 1840 roku ks. Józef Mazurowski.

     Od początku kaplice w Klocku przynależały do parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu. 19 sierpnia 1972 roku decyzją ordynariusza włocławskiego, bp. Jana Zaręby, przy kaplicy w Kłocku został powołany ośrodek na prawach samodzielnej parafii z własnymi księgami parafialnymi. Duszpasterzem został jeden z wikariuszy sieradzkich, ks. Władysław Kopytowski. 24 kwietnia dekretem biskupim we wsi Kłocko została erygowana parafia rzymskokatolicka.

     W latach 1997-2004 proboszczem parafii był ks. dr Marian Bronikowski, obecnie proboszcz i kustosz sanktuarium maryjnego Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej. Od 1 grudnia 2004 roku w parafii Kłocko funkcję proboszcza pełni ks. Jan Siedlecki.

     Parafia św. Walentego, Kłodzko 143, 98-200 Sieradz

red
Miejsca Święte, nr 110


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej