Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Światło dla Ameryki

     Historia amerykańskiej Częstochowy rozpoczęła się z przybyciem śp. o. Michała Zembrzuskiego, paulina, do Stanów Zjednoczonych. Wyruszył on 7 lipca 1951 roku z francuskiego portu Cherbourg na statku pasażerskim "Queen Mary", aby po pięciu dniach podróży przez kanał La Manche i Ocean Atlantycki 12 lipca 1951 roku zawinąć do Nowego Jorku. Od początku pobytu na ziemi amerykańskiej o. Michał chciał wybudować sanktuarium dla Polonii amerykańskiej i klasztor dla paulinów. Pisał: "Tę ideę-marzenie o amerykańskiej Częstochowie zaprezentowałem Polonii i wielu odpowiedziało pozytywnie zachętą i pomocą finansową".

     Na miejsce przyszłej fundacji upatrzono 38-akrową posiadłość w stanie Pensylwania, w pobliżu Doylestown, nad rzeczką, w malowniczej, pagórkowatej okolicy. Stolica Apostolska wydała akt erekcyjny pozwalający na założenie nowego klasztoru i przeszczepienie zakonu paulinów na amerykańską ziemię. O. Michał rozpoczął starania o przyjazd paulinów do Ameryki. W 1955 roku z Rzymu dotarł o. Stanisław Nowak, w tym samym roku dołączyło jeszcze dwóch paulinów: Kazimierz Paśnik i Marek Mitura. 26 czerwca 1955 roku otwarto tymczasową kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej. Urządzono ją w dawnej stodole pofarmerskiej. Ówczesny arcypasterz Filadelfii ks. kard. John F. 0'Hara powiedział do o. Michała, dodając mu odwagi: "Wszystkie wielkie rzeczy powstają z małych. Nasze zbawienie poczęło się w stajni w Betlejem". Nad ołtarzem umieszczono kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wykonaną przez artystę Bolesława Rutkowskiego. Przez kolejne 11 lat kaplicę tę odwiedziły tysiące pielgrzymów i turystów.

     Wkrótce okazało się, że kaplica jest za mała. Oczy o. Michała i jego współpracowników spoglądały na piękne, zalesione wzgórze po drugiej stronie rzeki, znane powszechnie jako Beacon Hill - Świecące Wzgórze, a leżące około 3 km na zachód od miasteczka Doylestown. Zdecydowano rozpocząć tu budowę nowego, wielkiego sanktuarium maryjnego jako wspaniałego pomnika milenijnego katolików przybyłych z Polski do USA. Budowa świątyni Jasnogórskiej Pani z okazji nadchodzącego jubileuszu tysiąclecia chrztu Polski odbiła się szerokim echem wśród Polonii amerykańskiej. Sam o. Michał Zembrzuski na łamach prasy polonijnej, w programie radiowym, przy spotkaniach z przywódcami duchowymi i świeckimi Polonii zachęcał do zbiórki pieniędzy na ten cel. Utworzono Komitet Budowy Sanktuarium i wybrano architekta polskiego pochodzenia, inż. Jerzego G. Szeptyckiego z Los Angeles.

     17 września 1963 roku na wzgórze udała się procesja, by na skalistym gruncie postawić pierwszy krzyż. Już w następnym roku odbyła się ceremonia "łamania gruntów" pod przyszłe sanktuarium. Wybudowano wielką świątynię w nowoczesnym stylu, z żelaza i betonu. Sanktuarium mogło pomieścić 2000 wiernych. Nad ołtarzem umieszczono kopię cudownego wizerunku Pani Jasnogórskiej. 16 października 1966 roku nadszedł dzień dedykacji nowo powstałego sanktuarium. Przyszła też kolej na uroczyste poświęcenie klasztoru paulinów - 22 maja 1966 roku.

     Z perspektywy rozwoju sanktuarium jako dzieła założonego przez o. Michała z całą pewnością nie do przecenienia jest podkreślenie niezmiernie istotnego wkładu życzliwego duchowieństwa amerykańskiego na czele z kard. Johnem Królem, arcybiskupem Filadelfii, pomocy organizacji The Knights of Columbus (Rycerzy Kolumba), stowarzyszeń polonijnych, wielu tysięcy Polaków oraz zaangażowanie ówczesnego prowincjała paulinów o. Lucjusza Tyrasińskiego w zagwarantowanie zaplecza ekonomicznego amerykańskiej Częstochowie. Kiedy dzisiaj wchodzimy do przedsionka sanktuarium, kierujemy wzrok na pamiątki narodowe. Do najcenniejszych należy ta z sercem Ignacego Jana Paderewskiego, pianisty, kompozytora, wielkiego męża stanu, złożona tu 29 czerwca 1984 roku.

     W czasie Roku Jubileuszowego 2000, dzięki ofiarności wiernych, zostały wybudowane dwa nowe budynki: Centrum Pielgrzyma i Dom Rekolekcyjny. 26 sierpnia 2001 roku poświęcono nowy ołtarz i kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej w dolnej części budynku sanktuarium. Ołtarz pokryty drewnem hebanowym, figury św. Pawła Pierwszego Pustelnika i św. Kazimierza Jagiellończyka, srebrne ozdoby, tabernakulum, krzyż, krata - stanowią replikę kaplicy jasnogórskiej. Prowincjał paulinów o. Lucjusz Tyrasiński nazwał nowy ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej w amerykańskiej Częstochowie ołtarzem Polonii.

     O. Michał Marian Zembrzuski, założyciel amerykańskiej Częstochowy, odszedł do Pana w czwartek, 16 stycznia 2003 w szpitalu w Doylestown, w święto zakonne Matki Bożej Królowej Pustelników. 15 stycznia, w święto św. Pawła Pierwszego Pustelnika, o. Michał powiedział ojcu generałowi Izydorowi Matuszewskiemu pamiętne słowa: "Ojcze Generale, odchodzimy..." Ojciec Generał odpowiedział: "Odchodzimy po nagrodę". Nadeszły depesze kondolencyjne, m.in. od Jana Pawła II. Ojciec Święty polecił jego duszę miłosierdziu Bożemu, prosząc, aby "Chrystus, Najwyższy Kapłan wynagrodził jego duszpasterski trud w swojej chwale". W nowe stulecie dzieło o. Michała przenoszą z przeszłości ku przyszłości paulini z nowym prowincjałem, o. Krzysztofem Wieliczką, aby na amerykańskim kontynencie wciąż jaśniał znak Matki Bożej Jasnogórskiej.

o. Stanisław Tomoń, paulin


Miejsca Święte, nr 83


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej