Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Równina Nadmorska - Akko, Saron i Szefela

Palestyna, ziemska ojczyzna Pana Jezusa zaskakuje swoim pięknem krajobrazu, kryjącym niezliczone niespodzianki. Z jednej strony surowy krajobraz Pustyni Judzkiej czy Negebu, bogate ogrody i pola Galilei, czy też Doliny Ezdrelon, bez najmniejszej okruszyny czy śladu nawet życia - wody Morza Martwego i przepiękna, porośnięta roślinnością typowa dla klimatu śródziemnomorskiego Równina Nadmorska. A i na niej zróżnicowany i bogaty krajobraz, jak zresztą w całej Ziemi Świętej.

Równina Nadmorska, ciągnąca się wzdłuż wschodniego brzegu Morza Śródziemnego, od północy jest przedłużeniem wybrzeża fenickiego, by na południu zginąć w piaskach pustyni Negebu, która graniczy z Egiptem i urodzajną Deltą Nilu. Dzieli się ona na trzy krainy, będące również terenem równinnym: Akko, Saron i Szefela.

Równina Akko

Równina ta jest przedłużeniem Fenicji i rozciąga się od ujścia Leontesu do Gór Karmel. Na północy stanowi ją wąskie piaszczyste wybrzeże, nadające się z trudem do budowy małych portów czy miast. Jeszcze bardziej na północ, zbocza gór Libanu sięgają aż do morza. Im bardziej jednak na południe dolina rozszerza się do szerokości 2, a nawet 6 km, jak ma to miejsce w pobliżu Akko. Akko, miasto i port, prawie nie znane w czasach biblijnych, za to w średniowieczu, jako Saint Jean d'Acre stanowiło punkt oparcia dla krzyżowców i w czasie wypraw krzyżowych odgrywało znaczącą rolę. Dzisiaj istnieje jako niewielki port przeładunkowy towarów przeznaczonych dla Syrii. Niewielka ta równina poprzecinana jest wstęgami kilku potoków. Ich to wody sprawiają, że okolica porośnięta jest palmami i można było zakładać tam ogrody ciągnące się aż do Zatoki Ptolemejskiej, u stóp gór Karmel. Góra Karmel, stanowiąca jednocześnie swoisty półwysep, wysunięty nieco w Morze Śródziemne stanowi naturalną granicę między Dolinami Akko i Saron.

Równina Saron

Rozciąga się dalej na południe, poniżej opadającego niemal stromo ku morzu zbocza góry Karmel, z której północnej strony rozsiadł się dzisiaj nad zatoką nowoczesny port Haifa. Dalej zaś na południe równina rozciąga się i staje coraz szersza, od 3, nawet do 20 km koło Jaffy. Nazwa Saron została użyta już w Księdze Kronik (27,29). Autorzy biblijni zachwycają się nad jej pięknem i porównują nawet z "chwałą Libanu".

Pięknie i obrazowo ujmuje to prorok Izajasz (35,1-2):

"Niech się rozweseli pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie! Niech wyda kwiaty jak lilie polne, niech się rozraduje także skacząc i wykrzykując z uciechy.

Chwałą Libanu ją obdarzono, ozdobą Karmelu i Saronu. Oni zobaczą chwałę Jahwe, wspaniałość naszego Boga." Jak widać więc, przysłowiowa była żyzność Równiny Saronu, skoro prorok użył jej jako obrazu dla przedstawienia Bożego błogosławieństwa i łaski dla Izraela. Żyzność swojązawdzięcza równina licznym potokom spływającym ku morzu (Nahr ez-Zerka, Nahr Iskanderune, Nahr el-Audża i inne). Woda, tak bardzo cenna w tych okolicach zapewnia obfite plony.

Uprawiano tam wiele zbóż, zaś palmy, figi, sykomory, kaktusy, a przede wszystkim sławne ogrody Jaffy i Liddy sprawiają, że jest to jedna z najbardziej urodzajnych krain w Palestynie. Ukształtowanie dna morskiego i wybrzeże nie nadawały się do budowy wielkich portów, a znane w starożytności Atlit i Dor były tylko niewielkimi przystaniami rybackimi. Tylko Herod Wielki odważył się na budowę wielkiego portu Turris Stratonis, którego ruiny po dzień dzisiejszy można podziwiać przy spokojnej fali na dnie morza. O wspaniałości i pięknie budowli portu możemy dowiedzieć się z entuzjastycznych opisów Józefa Flawiusza. Mimo tych niedogodności terenu znajdował się tam inny wielki port - Cezarea Nadmorska, znana z kart Nowego Testamentu. To z tym miastem związane były postacie św. Piotra, a przede wszystkim Pawła, który przebywał tam w więzieniu około 2 lat. Cezarea była jednym z głównych ośrodków wczesnego chrześcijaństwa, to tam działał Orygenes (185-254) i Euzebiusz (263- 340). Tam również mieli swoją siedzibę prokuratorzy rzymscy. Drugim wielkim portem była, położona dalej na południe Jaffa (Joppe), jednak okręty tam zawijające musiały zatrzymywać się z dala od brzegu, na redzie, gdyż brzegi Morza Śródziemnego były tutaj zbyt płytkie, co utrudniało zbliżenie się do miasta. Poza miastem Jaffa rozciągała się trzecia kraina Równiny Nadmorskiej - Szefela.

Równina Szefela

Rozciąga się poniżej Jaffy i obejmuje nie tylko teren równinny wzdłuż morza, ale sięga aż ku wysuniętym ku zachodowi wzgórzom judejskim. W Biblii niektóre miasta, leżące już na tych wzgórzach, zaliczane były do miast Szefeli. Liczne potoki spływające z gór Judei nawadniały urodzajną ziemię i sprawiały, że kraina ta poprzez swoją żyzną ziemię uchodziła nawet za swoisty spichlerz Palestyny, co było powodem nie tylko dumy, ale stanowiło przyczynę licznych konfliktów i wojen prowadzonych w starożytności o te tereny. Tereny, które były poprzecinane szlakami karawan, jak wskazują archeolodzy - drogami rzymskimi, szlakami handlowo-ko- munikacyjnymi i militarnymi. Tędy wędrowały wojska egipskie na podbój Syrii i Mezopotamii, Asyryjczycy i Grecy z Aleksandrem Wielkim a także Rzymianie z Pompejuszem i Tytusem na podbój Egiptu. A w czasach pokoju ciągnęły karawany kupców z Egiptu do Damaszku, Mezopotamii i dalej na północ. Tędy zapewne również uciekała przed okrutnym Herodem Święta Rodzina z Betlejem do Egiptu (Mt 2,13-15).

Dogodny klimat, położenie przy szlakach komunikacyjnych i urodzajna ziemia sprawiły, że licznie rozsiane na terenie Równiny Szefeli miasta (Lidda, Nikopolis - Emmaus, Marisa, Gaza, Bersabea,Askalon,Azot,Ak- karon, Geth i inne) bogaciły się dzięki podążającym z południa na północ i odwrotnie karawanom. Dzisiaj tam właśnie rozsiadł się port morski i lotniczy oraz stolica administracyjna Izraela Tel-Awiw (wzgórze wiosny). I jak powiadają izraelscy przewodnicy pielgrzymek i wycieczek: "W Jerozolimie współczesny Żyd się modli, nad Zatoką Akaba w Eilat odpoczywa, a w miastach Równiny Szefeli, szczególnie zaś w Tel-Awiw mieszka". Łagodny, śródziemnomorski klimat, urodzajna ziemia, bliskość Morza Śródziemnego i położenie między Europą, Azją i Afryką najlepiej nadają się do zamieszkania.

Ks. JÓZEF PICK
Pielgrzym nr 204


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Franciszka BorgiaszaModlitwa do św. Franciszka Borgiasza

Pius XI - Papież trzech jubileuszyPius XI - Papież trzech jubileuszy

Bóg Ojciec, który mieszka w nasBóg Ojciec, który mieszka w nas

Kto nie miał psa nie był kochany i nie umie kochać"Kto nie miał psa nie był kochany i nie umie kochać"

Starożytne przekłady z septuagintyStarożytne przekłady z septuaginty

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej