Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zabytki Awinionu

XVI-wieczny Awinion przez prawie sto lat zaznaje niezwykłego powodzenia i wykwintności. Dzięki renomie uniwersytetu staje się także miastem nauki, do którego ściągają najwybitniejsi uczeni.

Zabytki Awinionu

W Awionionie jest wiele niezwykle pięknych zabytków, ale na szczególną uwagę zasługuje Bazylika Metropolitarna Naszej Pani Domsów, czyli katedra Awinionu. Początki tej świątyni sięgają IV wieku. Konstrukcja obecnej bazyliki datuje się na drugą połowę XII wieku. Wiek XV i XVII to czas wielokrotnych renowacji i przebudowań. Świątynia posiada czworoboczną dzwonnicę, która w 1405 roku zawaliła się, ale już w 1425 roku została odbudowana. Jednak dopiero w 1859 roku dzwonnicę podwyższono o imponującą figurę Matki Bożej, która wykonana jest z pozłoconego żeliwa. Figura Niepokalanej Dziewicy czuwa nad Awinionem. Absydę bazyliki, którą zburzono w roku 1672, odbudowano, ale już znacznie większą. Dobudowano także górną galerię barokową wzdłuż bocznych murów nawy wykonanych w stylu romańskim. Czas rewolucji nie oszczędził również i tego zabytku. Swoją świetność i znaczenie świątynia odzyskała dopiero w roku 1822.

Sacrum bazyliki poszerzone i wybudowane w XVIII wieku zawiera neoromańską kalwarię - dzieło wykonane w 1819 roku przez rzeźbiarza Baussana.

Chór i ołtarz główny świątyni pochodzą z XII wieku.

Jedną z najstarszych świątyń Awinionu jest kościół pod wezwaniem świętego Agrykola, który był biskupem tego miasta w roku 1100. W drugiej połowie XV wieku kościół znacznie przebudowano, poszerzono i ubogacono.

W centrum miasta położony jest plac Zegarowy. W dawnych czasach był najważniejszym miejscem handlu. Obecnie można dostrzec ślady konstrukcji wieży wzniesionej w roku 1363 przez biskupa Ardoint Auberta. W roku 1447 władze miejskie zakupiły plac wraz z istniejącymi tam budowlami, przeniosły tam siedzibę urzędu miasta, a pozostałe budowle oddały w dzierżawę benedyktynom z opactwa św. Wawrzyńca. W roku 1458 plac został powiększony i przyjął nazwę Plan de la Maison Commune (okolice siedziby urzędu miasta). W roku 1471 u szczytu wieży zamontowano zegar z dwoma automatami wybijającymi godzinę i od tego momentu plac otrzymał nazwę placu Zegarowego.

Warto wiedzieć

Teatr w Awinionie został odrestaurowany w 1846 roku. Ta monumentalna budowla odznacza się wybitną proporcjonalnością i niespotykaną elegancją. Po obu stronach wejścia do teatru znajdują się dwie wyeksponowane rzeźby Corneille'a i Moliere'a.

W Awinionie znajduje się niezwykły ogród, który powstał na gigantycznej skale. Jest to Ogród Domsów. Urządzony z przepychem, przyozdobiony wieloma rzeźbami, upiększony licznymi sadzawkami stwarza niezapomniany klimat. Z ogrodu rozpościera się wspaniały widok na Rodan, most Benezet i górę Ventoux.

Jedną z najbardziej okazałych posiadłości Awinionu jest Pałac Villeneuve Martignan, który został zbudowany w 1742 roku przez Giovambattista i Francesco Franque'a. Rzeźby znajdujące się w jego wnętrzu są dziełem Pierre'a Bondona. Pałac został w roku 1833 zakupiony przez władze miejskie, które organizują w jego wnętrzach muzeum Calveta.

JADWIGA KNIE-GÓRNAWasze komentarze:
 marzena aneta: 15.05.2023, 20:35
 Zabytki Awinionu dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dobrą spowiedź świętą w maju 2023 roku dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Antoni z Padwyśw. Antoni z Padwy

Modlitwy do św. Antoniego z PadwyModlitwy do św. Antoniego z Padwy

Fenomen świętego AntoniegoFenomen świętego Antoniego

Droga św. Antoniego ku świętościDroga św. Antoniego ku świętości

Nazywano go młotem na heretykówNazywano go "młotem na heretyków"

Czy kolegowanie się ze świadkiem Jehowy to grzech?Czy kolegowanie się ze świadkiem Jehowy to grzech?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej