Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Najstarszy drewniany kościół w Polsce

Po długoletnich pracach badawczych i konserwatorsko-renowacyjnych kościół pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim odzyskał swój dawny wygląd. Uroczystej rekonsekracji kościoła dokonał 6 grudnia 2001 roku arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński.

Najstarszy drewniany kościół w Polsce
fot. Kuria Metropolitalna w Gnieźnie, https://archidiecezja.pl

Dzięki pracy naukowców i konserwatorów zapomniany nieco kościół św. Mikołaja odzyskał swój dawny, pierwotny wygląd

Tarnowo Pałuckie jest dziś niewielką wsią położoną około 6 km na północ od Wągrowca i około 3 km na południe od Łekna, nad brzegiem Jeziora Rgielskiego, w pobliżu dawnej siedziby klasztoru cystersów w Łeknie. Od momentu fundacji klasztoru (1153 rok) Tarnowo było własnością cystersów, a istniejący tam kościół przynajmniej już od początku XV wieku był pod ich patronatem.

Kościół pw. św. Mikołaja (drugie wezwanie NMP Wniebowzięcia) stoi na niewielkim wzniesieniu w centrum wsi. Jest to z pozoru niczym nie wyróżniający się drewniany obiekt sakralny. Jak się okazało w trakcie badań, skrywał bardzo wiele tajemnic, które udało się wyjaśnić. Podczas badań archeologiczno-architektonicznych ustalono m.in., że już około poł. XIII wieku pobudowano tu pierwszy drewniany kościół (kaplica). Miał służyć wiernym z najbliższej okolicy. Relikty jego fundamentów odsłonięto w czasie badań wykopaliskowych w 1999 roku. Na jego miejscu postawiono następnie nowy (drugi) kościół, który w głównej bryle zachował się do dziś. Dotychczas datowano go na lata trzydzieste XVII wieku. Stało się jednak wielką sensacją, kiedy dowiedziono w wyniku badań dendrochronologicznych, potwierdzonych badaniami historycznymi, że zakrystię i korpus nawy głównej wybudowano w ostatniej ćwierci XTV w. Tak więc obiekt (II kościół w Tarnowie) swymi korzeniami sięga średniowiecza. Ustalono też, że przy obiekcie tym prowadzono kilkakrotnie różne prace budowlane, m.in. około 1615-1616 zmieniono strop nad prezbiterium, w latach 1628-1629 wymieniono więźbę dachową na kościele, a około 1638-1639 roku od zachodu dostawiono do niego wieżę, co obok ustaleń dendrochronologicznych dodatkowo poświadcza data wycięta na belce nad wejściem z wieży do kościoła - 1639. Następnie tak kościół, jak i wieża były kilkakrotnie restaurowane; ostatnio w XIX wieku i 2001 roku.

Kościół św. Mikołaja jest orientowanym, drewnianym obiektem o konstrukcji zrębowej. W rzucie poziomym ma układ jednona- wowy z nieco węższym, prosto zamkniętym prezbiterium, usytuowaną od północy zakrystią i wieżą od zachodu.

Całe jego wnętrze zdobi przepiękna polichromia. Nie jest ona jednorodna. Większa jej część powstała w latach dwudziestych XVII wieku (przed 1632 rokiem). Istnieją jednak późniejsze przemalowania (m.in. balustrada chóru muzycznego). Oprócz tego pod obecną polichromią stwierdzono ślady wcześniejszej malatury.

W wyniku prac konserwatorskich nadwerężony upływem czasu obiekt uzyskał nowe oblicze i został przywrócony do swojej pierwotnej świetności. Obok wspomnianej wczesnej chronologii tego kościoła ustalono też m.in., że obrazy w ołtarzu bocznym św. Małgorzaty są dziełem franciszkanina Adama Swacha i zostały namalowane w 1712 roku, że ołtarz główny wykonano w latach dwudziestych XVII wieku itd. Oprócz tego w zapiskach archiwalnych odnaleziono nieznane dotychczas informacje na temat jego konsekracji, która miała miejsce ponad sto lat po poświęceniu, tj. 15 października 1493 roku. Dokonał jej biskup Wincenty Wierzbięta, sufragan poznański itd.

W kontekście najnowszych badań jednoznacznie stwierdzić też należy, że kościół pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim, tale ze względu na swą chronologię, walory historyczne i artystyczne (do rejestru zabytków wpisany w 1933 roku) jest obecnie najstarszym drewnianym obiektem sakralnym na ziemiach polskich. Tak więc Wielkopolska i diecezja gnieźnieńska, obok piastowskich obiektów sakralnych w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim, najstarszego klasztoru cysterskiego w Polsce (Łekno), ma kolejny najstarszy obiekt - drewniany kościół w Tarnowie Pałuckim.

ANDRZEJ M. WYRWAWasze komentarze:
 marzena aneta: 26.05.2023, 14:11
 Najstarszy drewniany kościół w Polsce dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy mam dziękuję zdrowie biodra nogi oczy zęby zdrowe dziękuję pieniądze żebym miała zawsze dziękuję odzyskała pieniądze skradzione w świecku żeby nigdy nikt nie kradł więcej dziękuję z tego będziemy sądzeni zdamy sprawe Bogu dziękuję dobro czyńmy kochajmy się szanujmy się dziękuję proszę o dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję proszę o dobrą spowiedź świętą w maju 2023 roku dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Grzegorz VIIGrzegorz VII

Modlitwa do św. Grzegorza VIIModlitwa do św. Grzegorza VII

Związki Jezusa ze świątyniąZwiązki Jezusa ze świątynią

ks. Tadeusz Lisieckiks. Tadeusz Lisiecki

Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)

Przewlekła biegunka u dzieckaPrzewlekła biegunka u dziecka

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej