Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wielkopolskie inspiracje Mickiewicza

U wielu z nas pozostały niechętne ślady lektur szkolnych, bowiem poloniści oczekiwali od uczniów odpowiedzi na pytanie: Co autor zamierzał? To oczekiwanie zacierało często piękno reymontowskich opisów pól, których plastyka zmieniała się w zależności od pór roku. Tak też było z innymi dziełami. A najczęściej umykała nam z pola doznań osobistych wymowa piękna epopei narodowej - "Pana Tadeusza".

Wieszcz w Wielkopolsce

Poetę postawiono na tak wysokim cokole, że stał się daleki, prawie obcy. Za eksponowanym geniuszem nie było człowieka. Tymczasem nie był on przecież wolnym od emocji, od wzlotów i upadków. A inspiracją do wielkiej twórczości były często doznania codzienne, czerpane w kontaktach z innymi ludźmi.

Wśród historyków literatury panuje dziś coraz powszechniejsze przekonanie, że pierwszy zamysł napisania wielkiej epopei szlacheckiej nie powstał w dalekiej Francji, ale właśnie tu - na ziemi wielkopolskiej. Przebywając przez siedem miesięcy na przełomie lat 1831 i 1832 Mickiewicz poznawał życie wielkopolskich dworków szlacheckich. Uczestniczył w ich życiu, w ich miłościach i swarach. Reminiscencje tamtych doznań można w barwnych opisach znaleźć na kartach jego największego dzieła.

Zaraz po przyjeździe z Drezna, wczesną jesienią 1831 roku, Mickiewicz zatrzymał się w Kopaszewie, nieopodal Krzywinia, w klasycystycznym pałacu Honoraty Skórzewskiej. Tutaj poznawał rarytasy kuchni polskiej, których wspomnienie odnajdujemy na kartach Pana Tadeusza w opowiadaniu Wojskiego o wielkiej księdze kucharskiej.

Jednak głównym motywem, dla którego Mickiewicz podjął podróż do Wielkopolski, była próba przedostania się przez granicę, by dołączyć do walczących w powstaniu listopadowym. Dlatego ochoczo skorzystał z zaproszenia właścicieli Śmiełowa, bo stamtąd od granicy Księstwa Poznańskiego dzieliło go już zaledwie kilka kilometrów.

W tamtych czasach z Kopaszewa do Śmiełowa można było dojechać tylko pocztą konną przez Książ i Kolniczki do Żerkowa. Tu do tej pory można oglądać budynki dawnej poczty konnej. Wielu podróżnych, w tamtych czasach niepokojów powstańczych i lęku przed grasującą zarazą j cholery, z pewnością zatrzymywało się w Kolniczkach - miejscu kultu maryjnego.

Świątynia wśród pól

Ta wieś, leżąca zaledwie siedem kilometrów od ruchliwej dziś trasy Poznań-Katowice, znana już była w XIII wieku. Od dawna też stanowiła cel pielgrzymek, bo kroniki wspominają, że w roku 1775 zaczęto budowę nowego kościoła drewnianego, do którego przeniesiono ołtarz wraz z obrazem Matki Bożej Pocieszenia. A sam obraz, słynący łaskami, wspominany jest już w roku 1530. Nic więc dziwnego, że wędrujący tym traktem przystawali u stóp ołtarza, by w czasach niepewności i lęku znaleźć tu pocieszenie.

Dziś, w miejscu drewnianego kościoła, który został przeniesiony do niedalekiego Boguszynka i pełni tam rolę kościoła filialnego, na początku lat pięćdziesiątych zbudowano nową świątynię. Jej ceglana bryła góruje ' wśród wielkopolskich pól. Łatwo znaleźć paralele do mickiewiczowskich opisów. Do dziś tę świątynię nawiedzają liczne pielgrzymki. Dlatego też znajduje się na mapie sanktuariów wielkopolskich.

A zupełnie niedawno, bo zaledwie w roku 1995 o świątyni w Kolniczkach głośno było w środowisku medycznym Poznania. To właśnie tam złożono akt zawierzenia Matce Zbawiciela, pisząc w nim: Zawierzamy Tobie Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, Farmaceutów, Pielęgniarek. Spraw, aby były one prawdziwymi wspólnotami służby i miłości.

Do Żerkowa i Śmiełowa

Zaraz po przekroczeniu ruchliwej trasy katowickiej dojedziemy do Żerkowa - miasta położonego na pagórkowatej wyżynie, u stóp której płynie Lutynia. Podobno z wyżyn tego miasteczka można zobaczyć odległe Pyzdry. Nieopodal rynku, pokonując kamienne stopnie można dotrzeć na wzgórze i odwiedzić barokową świątynię o bardzo bogatym wystroju. W tej świątyni szczególnym kultem otoczony jest dziś ksiądz Jan Nepomucen Chrzan - ostatnio zaliczony w poczet 108 męczenników. Przez wiele lat był tu proboszczem. W latach wojny zamęczony w Dachau. Umierał krótko | przed wyzwoleniem obozu ze słowami na ustach: Niech żyje Chrystus Król.

Z Żerkowa, drogą stromo opadającą ku dolinie Lutyni, można dojechać do Śmiełowa. Z daleka widoczna jest bryła jednego z najpiękniejszych pałaców klasycy stycznych Wielkopolski. W nim przez kilka tygodni późnego lata 1831 roku Adam Mickiewicz był gościem Gorzeńskich. Pofalowane okoliczne pola i pobliska karczma, stały się inspiracją do zamieszczenia ich opisów w Panu Tadeuszu. Tu podobno Mickiewicz spotkał pierwowzór swego literackiego Jankiela. W roku 1975 w pałacu otwarto muzeum poświęcone poecie. Wśród zgromadzonych pamiątek poznajemy atmosferę, jaka otaczała wieszcza, kiedy rodziły się pierwsze inspiracje do napisania narodowej epopei. Okalający pałac park, z medalionem poety na cokole, także zachował tamtą atmosferę. Warto odbyć spacer jego alejkami i odpocząć pod dębem, w cieniu którego często przesiadywał Adam Mickiewicz.

JANUSZ WYREMBEK
Ks. KRZYSZTOF MŁYNARCZYKWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Piotr Damianiśw. Piotr Damiani

Modlitwa do św. Piotra DamianiegoModlitwa do św. Piotra Damianiego

Modlitwa do św. Roberta SouthwellaModlitwa do św. św. Roberta Southwella

Urzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczonyUrzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczony

Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)

Choroba nie wybieraChoroba nie wybiera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej