Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pniewy - miasteczko pełne ładu i spokoju

Mimo rozgardiaszu, jaki zazwyczaj towarzyszy skrzyżowaniu głównych dróg tranzytowych, Pniewy zawsze należały do miasteczek pełnych ładu i spokoju. Do dziś zachowała się ta atmosfera, która już przed laty urzekała wędrowców.

Nawet w zapiskach Marcelego Mottego można znaleźć wspomnienie nastroju tego miasteczka. Pisząc o dawnej poczcie przy dyliżansowym trakcie z Poznania do Berlina tak wspomina Pniewy: ...tu zawsze cieszyliśmy się na dobrą kawę, która we wszystkich innych stacjach była obrzydliwa. Ten budynek pocztylionowy stoi do dziś przy ulicy Poznańskiej. Nastrój spokoju i relaksu, jaki panuje w miasteczku, potęguje spory park krajobrazowy i rozległe jezioro, którego brzegi dotykają niemal zabudowań.

Wielkopolska Betania

W tym miasteczku posadowiły się też dwa żeńskie klasztory, jakże różniące się w zapisach swych reguł - w jednym kontemplacja dominuje nad pracą, a w drugim wre praca dla bliźnich wsparta modlitwą.Tu ponownie spotkały się Maria i Marta, jakie znamy z przypowieści ewangelicznej.

Nieopodal Rynku kilkadziesiąt metrów od jego południowej pierzei, napotkać można późnobarokowy kościółek pw. Świętego Ducha. W tym dawnym kościele szpitalnym, o uroczym wnętrzu rokokowym, trwa nieprzerwana adoracja Najświętszego Sakramentu. Tutaj mniszki Maryśki (zakon założony w połowie XIX wieku we Francj i), dzień i noc oddają cześć Chrystusowi.

Bo jak powiada jedna z mniszek, stojąc za Mauzurową Matą, zostały powołane właśnie po to, aby nieustannie wynagradzać Bogu niewdzięczność ludzi. A impulsem dla ich fundatorki była refleksja nad tekstem Ewangelii o dziesięciu trędowatych uzdrowionych przez Jezusa, z których tylko jeden powrócił, by Mu podziękować. Dobroć spotkała się z niewdzięcznością. Tkwiąc w Mauzurowej ciszy, nieustannie próbują naprawiać te zachwiane proporcje - między Bożą dobrocią, a ludzką niewdzięcznością.

Na ziemie polslde w roku 1871 Zakon Klarysek od Wieczystej Adoracji z Troyes przeszczepiła felicjanka, matka Maria od Krzyża - potomkini rodu wielkopolskiego Morawskich. Późniejsza polityka kulturlcampfu wypędziła siostry z Wielkopolski do bardziej tolerancyjnego Lwowa. A stamtąd powojenne zawirowania znowu skazały je na ponowną tułaczkę.

Dziś, w granicach nowej Polski, tych Wieczerników Wieczystej Adoracji jest już siedem. W Pniewach siostry osiadły na stałe w roku 1972.

Na drugim krańcu miasteczka, przy drodze do Gorzowa i Szczecina, w roku 1920, kiedy to Urszula Ledóchowska z grupą opuszczonych dzieci Polonii duńskiej powróciła do Polski, rozpoczęło się wielkie dzieło Bożej miłości. Zaczęto wielką pracę dla bliźnich. A tę wielką pracę wspierano wiernością regule zakonnej i pobożną modlitwą.

Za to niezwykłe umiłowanie Ojczyzny, za bezgraniczne oddanie bliźniemu, za wierność Bogu papież Jan Paweł II w czerwcu 1983 roku, podczas pierwszej na ziemi polskiej beatyfikacji, zaliczył Urszulę Ledóchowską do grona błogosławionych. Dzieło błogosławionej rozrastało się każdego roku.

Jej ciało, które zachowało się w stanie niezniszczonym do dnia dzisiejszego, przywiezione z Rzymu, spoczywa w monumentalnym sarkofagu z białego piaskowca. Właściwie stanowi on ołtarz, wokół którego pojawia się coraz więcej podziękowań wotywnych. A znad tego ołtarza, z powiększonej fotografii, spogląda na wiernych dobra twarz błogosławionej. Siedzi na tym zdjęciu utrudzona, lecz gestem ułożonych rąk wyraża gotowość podjęcia nowych wyzwań.

W stronę jezior

Opuszczając tę oazę klasztornej ciszy, modlitwy, skupienia i pracy, stworzoną przez bł. Urszulę, można udać się na północ, drogą wiodącą do Chrzypska Wielkiego i Łężeczek. Przy tej właśnie drodze, nieopodal klasztoru, usytuowano cmentarz.

W równych rzędach, w skromnych mogiłach, jak żołnierzy, którzy złożyli życie w ofierze, pochowano dziesiątki sióstr zakonnych. To one, na co dzień, w ciszy i uwielbieniu Boga, realizowały wielkie dzieło błogosławionej założycielki. Jadąc na północ, można w Łężeczkach przystanąć na rozległym placu widokowym, by podziwiać jedną z piękniejszych dolin wielkopolskich. W dole marszczy się tafla jeziora, a na dalekim horyzoncie czernią się bory Puszczy Noteckiej. Jesteśmy w samym sercu Pojezierza Międzychodzko-Sierakow- skiego. Jego liczne jeziora, otoczone lasami, zatopione w rozległych nieckach lodowcowych, mogą skłonić do tego, by w ciszy chwalić Pana i podziwiać piękno stworzonego świata.

Z tej rozległej doliny dzieli nas zaledwie dziesięć Jdlometrów od Sierakowa miasta, w którym w przeszłości działała drukarnia i teatr dworski, w którym też swoją działalność rozwijał Jan Amos Komeński. Miasta, które swoją chlubną przeszłość zawdzięcza trosce wielkopolskiego rodu Opalińskich.

JANUSZ WYREMBEK
Ks. KRZYSZTOF MŁYNARCZYK



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości



Zygmunt Szczęsny FelińskiZygmunt Szczęsny Feliński

Modlitwa do św. Zygmunta Szczęsnego FelińskiegoModlitwa do św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

Litania do św. Zygmunta Szczęsnego FelińskiegoLitania do św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

św. Robert Bellarminśw. Robert Bellarmin

Modlitwa do św. Roberta BellarminaModlitwa do św. Roberta Bellarmina

Litania do św. Roberta BellarminaLitania do św. Roberta Bellarmina

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej