Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Sanktuarium św. Jacka

W niedzielę, 14 sierpnia 1994 roku górnośląska prowincja kościelna (archidiecezja katowicka i diecezje opolska i gliwicka) otrzymała nowe sanktuarium. Jest nim odbudowana i odrestaurowana kaplica zamkowa w Kamieniu Śląskim koło Opola, miejsce narodzin św. Jacka, patrona całej metropolii.

Tradycja mówi również o narodzinach w tym miejscu bł. Czesława (1175-1242) i bł. Bronisławy (1200 -1259). Trudu uratowania i odbudowy sanktuarium i przylegającego doń całego kompleksu zabytkowego podjęła się diecezja opolska pod patronatem biskupa opolskiego Alfonsa Nossola. Św Jacek urodził się około 1200 roku, zmarł i został pochowany w kościele Dominikanów w Krakowie w 1257 roku. Jest patronem pojednania i zjednoczenia chrześcijańskiej Europy.

Dzieje pałacu

Pałac w Kamieniu Śląskim w XII wieku należał do rodziny Odrowążów, następnie stawał się własnością rodów Strzałów, Rokowskych, Larischów i Strachwitzów. W 1945 roku został upaństwowiony i zamieniony na Dom Dziecka. Po rozbudowaniu pobliskiego lotniska, zamek w latach 50. zamieniono na obiekt wojskowy. Stacjonowała tam jednostka radziecka. Po pożarze w 1971 roku zabudowania pałacowe wraz z kaplicą św. Jacka uległy całkowitej dewastacji. Po przekazaniu zabytkowego obiektu władzom cywilnym Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpoczął jego odbudowę, lecz z braku funduszów prace wstrzymano i bezskutecznie usiłowano sprzedać cały zabytkowy kompleks. Dopiero w 1990 roku na wniosek władz wojewódzkich, a przede wszystkim ze względu na historyczną kaplicę, odbudowy podjęła się diecezja opolska. W tym też roku ruiny pałacu wraz z parkiem zakupiła Kuria Diecezjalna w Opolu.

Czteroletni okres odbudowy

Odbudowy pałacu wraz z kaplicą, oficyną i zabudowaniami gospodarczymi, a także uporządkowanie i rewaloryzację parku, dokonano w ciągu czterech lat (1990-1994). W 1991 roku odbudowano wieżę i nałożono tynki elewacyj- ne; w 1992 odrestaurowano kaplicę i wytynkowano wnętrze pałacu; w 1993 wykonano instalacje i posadzki, wymieniono dach na oficynie i odbudowano budynki gospodarcze, a w 1994 - prace wykończeniowe i wyposażenie wnętrza pałacu, przebudowa wnętrza oficyny, rewaloryzacja parku, odbudowa ogrodzenia, wykonanie ciągów pieszych i dróg dojazdowych. W niedzielę, 14 sierpnia 1994 roku, w ramach obchodów 400. rocznicy kanonizacji św. Jacka, dokonano uroczystego poświecenia i oddano do użytku sanktuarium wraz z kompleksem obiektów.

Krótki stosunkowo okres odbudowy był możliwy przede wszystkim dzięki zagranicznym sponsorom, zwłaszcza pomocy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, a także ofiarności wiernych i bezinteresownej pracy wielu ludzi dobrej woli. Najwięcej jednak serca w odbudowę sanktuarium i oddanie go do użytku wniósł bp opolski Alfons Nossol, który wespół z wiernymi diecezji opolskiej poświęcił swe siły, modlitwę i pracę dla uczynienia z tego miejsca kultowo-naukowego centrum dla duchownych i naukowców.

Nowe przeznaczenie obiektu

Wielkim nakładem środków i sił odbudowany Dom Rodzinny św. Jacka stał się znowu sanktuarium i miejscem pielgrzymkowym. Takiemu celowi służyła kaplica. Natomiast odbudowany i odrestaurowany dziś zamek i pomieszczenia w zabudowaniach towarzyszących służą celom formacyjno-naukowym dla wszystkich chętnych. Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego organizuje tutaj konferencje i sympozja naukowe, odbywają się rekolekcje dla kapłanów i kleryków. Obiekt stał się również ośrodkiem spotkań ekumenicznych i międzynarodowych. Zgodnie z wolą sponsorów ma służyć idei pojednania polsko-niemieckiego i budowania jedności Europy.

Sanktuarium wraz z obszernym parkiem jest dostępne dla pielgrzymów i zwiedzających przez cały rok. Po uprzednim zgłoszeniu istnieje możliwość przenocowania oraz wyżywienia grup pielgrzymkowych (około 60 osób).

ZBIGNIEW KOLCZYŃSKIWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej