Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Sinfonia na Pradze

     Po 25 latach, na trzy dni przed rocznicą pierwszego koncertu, Sinfonia Varsovia otrzymała własną siedzibę. Od tygodnia jej nowy adres to Grochowska 272.

     Po wielu miesiącach starań, 24 kwietnia urzędnicy m.st. Warszawy podpisali umowę ze Szkolą Główną Gospodarstwa Wiejskiego na kupno 2,6 ha terenu pałacowo-parkowego przy głównej ulicy Pragi Południe. Przez lata miejsce to znali nie tylko studenci, którzy mieli tu ćwiczenia i wykłady. Z całej Warszawy zjeżdżali tu przyjaciele zwierząt, bo tętniło tutaj weterynaryjne życie: tu mieściły się ambulatoria, w których leczono zarówno małe, jak i duże zwierzęta. Właśnie w tym miejscu swoją nową, pierwszą (!) - i trzeba mieć nadzieję, że ostatnią - siedzibę będzie miała znakomita orkiestra Sinfonia Varsovia.

     Siedziba Sinfonii Varsovi to miejsce, które do 2003 r. zajmował Instytut Weterynarii. W budynkach wzniesionych pod koniec XIX w. wg projektu rosyjskiego architekta Władimira Pokrowskiego kształcono studentów. Później - nie licząc czasu II wojny światowej, kiedy mieścił się tu m.in. szpital - nauki pobierali przyszli absolwenci SGGW. Kiedy na początku obecnego wieku SGGW "pełną parą" zaczęła się rozbudowywać przy ul. Nowoursynowskiej, niemal pewne stało się przeniesienie jej wydziału wetyranaryjnego z Pragi. Mieszkańcy Grochowa, widząc szykujące się przenosiny, zachodzili w głowę: co też w przyszłości będzie się mieściło w zabytkowych budynkach. Najbardziej obawiano się, że wydział - a z tego sąsiedztwa Grochów zawsze był dumny - zamieni się na jakiś market czy nawet hipermarket. Nie chodziło przy tym o żadne względy ekonomiczne - mieszkańcom Pragi "nie w smak" była przede wszystkim perspektywa przebudowy lub zburzenia ładnych, nie tylko jak na tę część Warszawy, budynków. Początkowo bowiem nie były one formalnie uznane za zabytkowe. Tylko opinia publiczna tak je traktowała.

     Sytuacja zmieniła się w roku ubiegłym: 22 stycznia 2008 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję o wpisaniu zespołu budowlanego Instytutu Weterynarii wraz z terenem przyległym do rejestru zabytków. Wpisanie do rejestru przynajmniej formalnie chroniło budynki i przeszło 2-hektarowy przyległy im teren - który niegdyś był okazałym parkiem. W tak zwanym "międzyczasie" o prawo pierwokupu terenów przy ul. Grochowskiej wystąpiły do SGGW władze Warszawy. Niemal jednocześnie orkiestra Sinfonia Varsovia formalnie stała się samorządową instytucją kultury. W końcu Rada m.st. Warszawy podjęła decyzję o zakupie terenów za 15,65 min zł. - Orkiestra - mówi dyrektor naczelny Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski - dostała najpiękniejszy, jaki jej członkowie mogli sobie wymarzyć, urodzinowy prezent.

      Po ćwierćwieczu "tułaczki" - bo Varsovia swoje siedziby miała m.in. w kinie Kultura, kinie W-Z, Teatrze Studio, a ostatnio w auli Technikum Kolejnictwa - jeden z najpopularniejszych polskich zespołów symfonicznych wreszcie będzie miał swoją przystań. - Teraz - skromnie dodaje Marynowski - rzeczywiście czujemy, że jesteśmy miejską orkiestrą. Może nawet po raz pierwszy mamy naprawdę takie poczucie.


Zuzanna Smoleńska


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 3 maja 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej