Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Gdzie św. Józef łaskami słynie

Ptolemeusz, Bolesław Pobożny i Henryk Brodaty, szlak bursztynowy i pianino calisia to atrybuty Kalisza. Najstarszego miasta w Polsce.

Miejsce to niezwykle, obdarzone szczególnymi względami. Położenie na przecięciu europejskich dróg i szlaków zapewniało mu niegdyś, ważną pozycję obronną, handlową i gospodarczą. Zachowane opisy i relacje, a teraz także rekonstrukcje historyczne świadczą, że miasto "od zawsze" wzbudzało podziw swoimi bramami, wieżami licznych kościołów, ratuszem i fortyfikacjami.

Do dzisiaj część staromiejska zachwyca architektów i urbanistów przemyślaną i logiczną siecią ulic i placów. Kalisz cieszy się również zainteresowaniem historyków, którzy zgodnie poświadczają, że najstarsze ślady działalności ludzkiej na jego terenie sięgają mezolitu. Nie ma już wątpliwości, że największe zasiedlenie tego miejsca nastąpiło w czasie znacznych wpływów Imperium Rzymskiego. Powodem był oczywiście szlak bursztynowy, który łączył cywilizowane Południe z barbarzyńską Północą: Rzym z Bałtykiem. Liczne znalezione, monety, ozdoby pochodzące z różnych epok, miecze - wskazują na permanentne kontakty kupieckie na przestrzeni setek lat.

- Nie ma chyba kaliszanina, który nie chlubiłby się, że aleksandryjski uczony Ptolemeusz już w II w. zaznaczył Calisię na mapie - mówi dr Piotr Sobolewski, przewodnik turystyczny. - Dzięki temu możemy się pochwalić posiadaniem najstarszych dokumentów wśród polskich miast.

Kalisz przechodził różne koleje losu, ale zawsze wychodził z nich obronną ręką. Udało mu się przetrwać spustoszenie, jakiego dokonał Henryk Brodaty. Dzięki dzielności mieszkańców i wylewom rzeki Prosny powstrzymano dalsze ataki Krzyżaków, z którym właśnie w Kaliszu w 1343 r. król Kazimierz Wielki zawarł pokój. Miasto przetrwało również liczne wojny i pożary w XVII i XVIII w. Kalisz istnieje mimo pożaru w 1914 r., uwiecznionego tak wyraziście w końcowych scenach "Nocy i dni" przez Marię Dąbrowską, kaliszankę z pochodzenia - i mimo hitlerowskich prześladowań i represji w czasie II wojny światowej. W Kaliszu mówią, że nie sposób nie dostrzec, że Ktoś otoczy! to miejsce szczególną opieką...

JÓZEFIE, PATRONIE NASZ

Nikt nie ma tu wątpliwości, że to św. Józef, czczony w obrazie Świętej Rodziny, opiekuje się Kaliszem. Za początek sanktuarium św. Józefa uznaje się rok 1670, 1dedy został uzdrowiony mieszkaniec wsi Szulec. Jako wotum ufundował obraz Świętej Rodziny i umieścił go w kaliskiej kolegiacie. Kult świętego rozszerzył się szczególnie w wiekach XVII i XVIII.

- Po II wojnie światowej wskazywano na trzy ważne wydarzenia, które rozsławiły wizerunek św. Józefa: cudowne wyzwolenie księży-więźniów obozu w Dachau, utworzenie Polskiego Studium Józefologicznego i wreszcie wizyta Jana Pawła II, którą upamiętnia pomnik stojący naprzeciwko bazyliki oraz Kongres Józefologiczny - objaśnia ks. Jacek Plota, kustosz sanktuarium.

Obraz Świętej Rodziny namalowany jest na płótnie. Od samego początku budził szacunek i miłość wiernych. Przedstawia harmonijnie ustawioną Świętą Rodzinę, nad którą unoszą się Duch Święty i Bóg Ojciec z rozpostartymi ramionami. Można przypuszczać, że scena odzwierciedla powrót Jezusa z Matką Najświętszą i św. Józefem z Jerozolimy do Nazaretu.

- Rocznie do sanktuarium nazywanego "polskim Nazaretem" przybywa 200 tys. pielgrzymów z całej Polski. Wierni proszą o błogosławieństwo dla rodzin, wzajemną miłość, zgodę, pojednanie. Bardzo cieszymy się, gdy do św. Józefa przyjeżdżają ludzie młodzi, którzy modlą się o dobre przygotowanie do małżeństwa czy dar potomstwa - mówi ks. Robert Lewandowski, wikariusz i kierownik kaliskiej pielgrzymki. - Od 373 lat sierpień jest szczególnym miesiącem dla mieszkańców Kalisza, ponieważ na pielgrzymi szlak wyrusza najstarsza w Polsce - o nieprzerwanej tradycji - Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. W dodatku pątnicy również pieszo wracają z Częstochowy do Kalisza - podkreśla ks. Robert.

SZLAKIEM PIĘKNYCH KOŚCIOŁÓW

W Kaliszu warto choć na chwilę wejść do katedry św. Mikołaja. Kościół nazywany jest też kanonickim, gdyż przez długie lata jego gospodarzem był zakon kanoników. W barokowym ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Rubensa "Zdjęcie z krzyża" (oryginał spłonął w 1973 r.). Po lewej stronie znajduje się kaplica Matki Bożej Pocieszenia, zwana również "polską", bo można w niej zobaczyć witraże i polichromie o patriotycznej symbolice, dzieło Włodzimierza Tetmajera. W kościele tym ochrzczono Adama Asnyka, o czym informuje tablica przy wejściu, a ślub brali tu Maria Wasiłowska i Jarosław Konopnicki. Na kaliskim cmentarzu pochowani są rodzice pisarki, która mieszkała tu 13 lat.

W Kaliszu trzeba też koniecznie pomodlić się przy relikwiach bł. Jolanty, które znajdują się w kościele franciszkanów. W świątyni można też zobaczyć ambonę w kształcie łodzi i organy pochodzące z XVIII w. Tu w 1283 r. przyjął święcenia kapłańskie - a później sakrę biskupią - sławny abp Jakub Świnka.

- Na terenie klasztoru, w najstarszej użytkowej części znajduje się sala pochodząca z XIV w. - podkreśla o. dr Jerzy Łopat - pod kościołem zaś rozciągają się piwnice. Mamy pewność, że na trzecim poziomie są ukryte jakieś nieznane jeszcze "skarby", dzieła historii kultury materialnej. Właścicielami ich byli książęta kaliscy i kupcy, którzy chcieli je przechować w bezpiecznym miejscu - opowiada o. Jerzy. Lochy i podziemia - niedostępne dla turystów i zwiedzających - ciągną się pod całym śródmieściem.

Perłą Kalisza jest również pobernardyński kościół jezuitów. Często przychodzą tu wierni, aby chociaż przez chwilę pomodlić się przed obrazem Jezusa Miłosiernego. W Polsce obrazy Miłosierdzia Bożego rzadko opierają się na pierwowzorze. Inaczej jest w Kaliszu. Na odwrocie znajdziemy napis, że obraz stanowi "drugi pierwowzór, dyktowany przez ks. Michała Sopoćko". Kościół jezuitów słynie z patriotycznych uroczystości - zapewne ze względu na przykościelny ogrójec, w którym umieszczono tablice z nazwiskami kaliszan zmarłych na Syberii i pomnik katyński. Teraz znalazła się tam także fotografia kaliszanki Gabrieli Zych, która jako przedstawicielka rodzin katyńskich zginęła w katastrofie smoleńskiej.

W SERCU MIASTA

Ratusz jest zupełnym "dzieckiem" - pochodzi zaledwie z okresu międzywojennego. Niedawno pojawił się na nim napis "Kalisia 18,5", który nawiązuje do jubileuszu osiemnastu i pół wieku miasta. Nad ratuszowymi drzwiami znajduje się herb: trębacz na wieży. I rzeczywiście, w samo południe można usłyszeć hejnał kaliski, splatający się z melodią wygrywaną z wieży bazyliki św. Józefa. Wiele wycieczek wchodzi na wieżę ratuszową, aby zobaczyć panoramę miasta. Przemierzając schody, turyści oglądają przedwojenny mechanizm zegara i wystawę pokazującą losy miasta. Jedna z kamienic na Rynku ozdobiona jest płaskorzeźbami przedstawiającymi znanych kaliszan: Adama Asnyka, Marię Konopnicką, Stefana Szolc-Rogozińskiego i Marię Dąbrowską. Zapomniano jednak o Prezydencie RP Stanisławie Wojciechowskim, który także urodził się w najstarszym polskim mieście. Kaliszaninem był z pochodzenia także nieżyjący senator Edward Wende, nieustraszony obrońca w procesach politycznych czasu PRL, m.in. w sprawie przeciwko mordercom ks. Jerzego Popiełuszki. Doprawdy, Kalisz ma powody do dumy.

SAM BOGUSŁAWSKI

W Kaliszu trzeba wręcz udać się na spacer do miejskiego parku, jednego z najładniejszych i najstarszych w Polsce. Urokliwe są mostki nad strumykami, zegar słoneczny i ponad 4200 drzew. Sąsiadują z nim hale sportowo-widowiskowe, boiska piłkarskie i najstarszy w Pplsce tor kolarski. W parku znajdziemy basztę Dorotkę, która jako jedyna ocalała z najstarszych fortyfikacji miejskich. Baszta od wieków owiana jest legendami; najczęściej wśród kaliszan mówi się, że to właśnie z Dorotki okupującym miasto Szwedom ukazał się św. Józef. I najeźdźcy uciekli z Kalisza!

Koło ruin znajduje się szkoła muzyczna i sala koncertowa, w której odbywają się koncerty nawiązujące do 200-letniej tradycji muzykowania w Kaliszu. Żal tylko, że od roku nie działa już sławna Fabryka Pianin "Calisia" założona w 1878 r. To prawdziwy dramat dla miasta. Z najstarszych instytucji wymienić trzeba założony w roku 1800 przez samego Wojciecha Bogusławskiego teatr, dziś jego imienia.

Podświetlony, wieczorem pięknie odbija się w Praśnie. Miejsce to przeżywa prawdziwe oblężenie w kwietniu i w maju, kiedy aktorzy z całej Polski przybywają na Kaliskie Spotkania Teatralne.

Ale przecież do Kalisza każdy powinien pojechać.

Ewelina Steczkowska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 24 października 2010Wasze komentarze:
 Anna: 30.12.2022, 22:19
 Błagam Cię św. Józefie o rozwiazanie wszystkich trudności związane z tym, że nie mogę znaleźć pracy. Błagam pomóż mi znaleźć dla mnie dobra pracę oraz o potrzebne laski dla mojej rodziny.
 rodzina : 17.05.2018, 04:47
 swiety jozefie opiekuj sie nasza hatka .bron odzlych ludzi prosimy ..amen
 Beata: 28.01.2015, 21:37
 Św. Józefie opiekunie Św. Rodziny proszę Cie o szczęśliwy poród dla mnie, o zdrowie i siły dla mnie i naszego dzieciątka. Dopomóż bym mężnie zniosła ból rodzenia. Proszę Cię o opiekę i potrzebne łaski dla nas.
 ala: 30.01.2013, 22:44
 sw Jozefie pomóż 34letniej Dorocie jest ciężko chora, mąż ją porzucił. dwoje dzieci . bez pracy, i mieszkanie bez cieplej wody i swiatła (zadlużenie mieszkania) dramat ratuj sw Józefie
 wiesia: 29.12.2011, 14:29
 św. Józefie patronie rodzin pobłogosław mojej rodzinie opiekuj sie nami chroń nas od złych ludzi spraw aby wyjasniły się sprawy które mnie bardzo bola ty wiesz jakie prosze chroń nas a szczególnie nasze dzieci
(1)


Autor

Treść

Nowości

Tajemnice Światła Różańca ŚwiętegoTajemnice Światła Różańca Świętego

Modlitwa do św. Siostry FaustynyModlitwa do św. Siostry Faustyny

Litania do św. Siostry FaustynyLitania do św. Siostry Faustyny

św. Faustyna Kowalskaśw. Faustyna Kowalska

Święta z rudym warkoczemŚwięta z rudym warkoczem

Stanisław Kowalski - ojciec siostry FaustynyStanisław Kowalski - ojciec siostry Faustyny

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej