Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Mogą bić dzwony

     Na Anioł Pański biją dzwony
     niech będzie Maria pozdrowiona,
     niech będzie Chrystus pozdrowiony...
     Na Anioł Pański biją dzwony,
     w niebiosach kędyś głos ich kona...

     Trudno oprzeć się nastrójowości wielu wierszy młodopolan z przełomu wieków. Wydaje mi się, że Anioł Pański Kazimierza Przerwy-Tetma- jera, którego pierwszą zwrotkę przytoczyłem, wciąż należy do najbardziej znanych. Nie zapomnę wrażenia doświadczonego podczas koncertu polonijnego, gdy Amerykanka polskiego pochodzenia z Buffalo z przejęciem śpiewała ten wiersz.

     Gdy tworzył Kazimierz Przerwa-Tetmajer przełamywały się wieki, a my przeżywać będzie przełom wieków i tysiącleci.

     Wydawnictwo "Znak" wydało ostatnio książkę ks. Jana Kracika pt. "Trwogi i nadzieje końca wieku". Dogasa wiek kończący tysiącłecie. Nadchodzącego roku 2000 oczekujemy z uwagą i... niepokojem - pisze autor we wstępie i następnie zapoznaje nas z różnorodnymi wizjami apokalipsy w przeszłości. A na zakończenie stwierdza m.in.: Eschatologiczne zapowiedzi Chrystusa czytać należy w kontekście całej Jego nauki. Trudno zaś z nią pogodzić katastroficzne prognozy i pogróżki wobec żyjących, zmierzających jedynie w przepaść, powtarzane przez wielu współczesnych proroków zagłady.

     W Kalendarzu liturgicznym dla diecezji pelplińskiej na Rok Pański 1999 znajduję informację, że wieczorem, w sobotę 27 listopada br., o ustalonej porze (np. o godz. 18.00 po wieczornym Anioł Pański), przez 10 min. mogą bić wszystkie dzwony na zakończenie starego i rozpoczęcie nowego roku kościelnego. Wsłuchajmy się w bicie tych dzwonów. W rozpoczynającym się roku kościelnym wkroczymy w Rok Wielkiego Jubileuszu. Pamiętajmy o słowach Ojca Świętego z pelplińskiej homilii: "Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je".

Stanisław Tomasz Pestka
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 24/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej