Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dobre miejsca

     Jest sprawą ważną, by doświadczyć całego bogactwa chwil i nastrojów jednego dobrego miejsca - to zdanie Tomasza Mertona, trapisty z opactwa Getsemani w Kentucky.

     Przyszło mi ono na myśl w Gorzdzieju - diecezjalnym Sanktuarium Świętego Wojciecha.

     Po raz pierwszy i z wieży kościółka, i z okien domu zakonnego patrzyłem na szeroką panoramę Tczewa, którą dotychczas najczęściej oglądałem z okien warszawskiego pociągu, i w kierunku Malborka, gdzie majaczyły zarysy zamczyska.

     Dzień był wyjątkowo piękny.

     Ale moją uwagę w sposób szczególny przykuwała sylwetka młodego człowieka, który stał na skraju skarpy przy ogrodzeniu i też patrzył w kierunku Wisły Był bardzo skupiony.

     To przyszły karmelita bosy, pomyślałem.

     Wracam do Mertona "...istotą powołania Mertona - pisze o. Maciej Zięba OP - było przywracanie niero- zumiejącemu samego siebie, zaplątanemu w pozornie absurdalny, a w rzeczywistości morderczy wyścig XX- wiecznemu światu jego tożsamości; było głoszenie, że wyrzekająca się kontemplacji cywilizacja zasklepia się w świecie swych wytworów, odrywa od rzeczywistoci i dobrowolnie choć bezwiednie pogrąża się w krainie ułudy, która jest w istocie niebytem. /.../ ...jedynie nieskończenie cienka, niewidzialna nitka kontemplacji utrzymuje nas ponad Otchłanią i że to dzięki głębokiej, żarliwej, a niekiedy rozpaczliwej modlitwie Kościół wciąż pozostaje Kościołem; zaś człowiek bez krótkiego choćby odetchnięcia klimatem modlitwy nie będzie w pełni człowiekiem".

     Jak to dobrze, że dobrych miejsc jest tak wiele. Przebywanie w nich przynosi dużo pożytku. I chociaż codzienność rzuca nas w różne strony, powracajmy choć czasami do tych, w których najlepiej się czujemy, myśllimy i modlimy.

STANISŁAW TOMASZ PESTKA
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 21/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej