Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Trakt św. Wojciecha

     Szeroki to trakt i z rozległymi perspektywami. Ukazywał nam je Ojciec Święty w czasie pamiętnej, pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku i po raz drugi również w Gnieźnie w czasie obchodów 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Wojciecha w 1997 roku. Byłem uczestnikiem tych wielkich zgromadzeń na Błoniach Gnieźnieńskich w Gębarzewie i dwukrotnie na Wzgórzu Lecha.

     "Pragnę - mówił Ojciec Święty w Gębarzewie 3 czerwca 1979 r. - ażeby moje pielgrzymowanie po ziemi polskiej we wspólnocie z Wami wszystkimi stało się żywą katechezą - dopełnieniem tej katechezy, którą zapisały w dziejach całe pokolenia naszych przodków. Niech to będzie katecheza całych dziejów Kościoła i Polski, a równocześnie katecheza naszych czasów".

     A następnie podczas Mszy św. już przed katedrą powiedział m. in.: "Tutaj też Kościół w Polsce w roku 1966 rozpoczął swoje dziękczynne Te Deum na Tysiąclecie Chrztu, w którym miałem szczęście brać udział jako ówczesny metropolita krakowski. Pozwólcie, że dzisiaj - jako pierwszy z niezbadanych wyroków Bożej Opatrzności Papież z rodu Polaków - wyśpiewam raz jeszcze z Wami to milenijne Te Deum. Niezbadane i przedziwne są wyroki Boże, które kreślą drogi prowadzące od Sylwestra II do Jana Pawła II na tym miejscu". >{?      Możemy być pewni, że podczas tegorocznej pielgrzymki w związku z 1000. rocznicą kanonizacji św. Wojciecha, przed 1000. rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego, upamiętniającą ustanowienie pierwszej polskiej metropolii kościelnej i pielgrzymkę cesarza Ottona III do grobu św. Wojciecha, będzie Ojciec Święty o Nim mówił. Zbliża się patronalne święto Świętego Wojciecha.

     Gorzędziej, nasze diecezjalne sanktuarium świętego Wojciecha, którym opiekują się oo. karmelici bosi, z radością powita pielgrzymów. Powita ich i Rozłazino, i Starogard Gdański, oi każdy kościół.

     Pielgrzymowanie i katecheza trwa.

Stanisław Tomasz Pestka
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 8/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej