Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Co zrobić z osobami, które chodziły na religię a dziś są niewierzącymi?

Była sobota. Tego dnia tramwaje jeździły rzadziej niż w pozostałe dni powszednie, więc wsiadłem do taksówki i poprosiłem o zawiezienie mnie do kościoła, gdzie miałem wygłosić Słowo Boże. Kierowca, widząc księdza, zaczął rozmowę, wypytując czy jadę na wesele lub inną imprezę. Odrzekłem, że jadę na służbę, do pracy. Taksówkarz kontynuował rozmowę, pytając czy znam księdza Tadeusza. To był mój katecheta - dodał.

Patronka niewierzących

Uzyskawszy pozytywną odpowiedź zaczął chwalić tego księdza, jakim to dobrym był nauczycielem religii. Jak umiał podejść do młodzieży. Słuchając tego wszystkiego z uwagą i aprobatą, zapytałem: - A chodzi pan teraz do kościoła? Nie - padła odpowiedź. Akurat dojechaliśmy do celu. Kierowca wyraźnie ucieszył się, że kończy ten kurs. Od początku do końca, znamienne było to, iż rozmawiając ze mną używał różnych tytułów, z wyjątkiem tego najbardziej oczywistego: proszę księdza.

Zastanawiałem się, dlaczego ów młody człowiek, liczący ok. 30 lat, który miał tak wspaniałego katechetę, dziś jest niewierzącym, bądź żyje tak jakby Boga nie było. Jestem przekonany, iż zawiniła rodzina. W tym domu, nie było Boga, rodzice rzadko, albo wcale nie chodzili do kościoła. Zabrakło więc atmosfery otwartej na łaskę i naukę Ewangelii.

Z moich doświadczeń nie tylko kapłańskich, jestem przekonany, iż tam gdzie ksiądz jest bardzo dobrym katechetą, a w domu wszyscy naprawdę wierzą w Boga nie sposób, aby ktoś od Niego odszedł. Owszem, zdarzają się wyjątki. Przecież katechizacja i wychowanie w rodzinie, obejmują najważniejsze lata, w których kształtuje się postawa człowieka. Niewierzących jest coraz więcej. Można odróżnić ateizm ideowy deklarowany przez kogoś, kto nie wierzy w Boga lub ateizm praktyczny, polegający na tym, że dana osoba żyje jakby Boga nie było.

Co zrobić z osobami, które kiedyś chodziły na religię, modliły się, przystępowały do sakramentów, a dziś są niewierzącymi? Jeśli to jest syn, córka, ktoś z rodziny, to spokrewnieni, którzy zachowali wiarę powinni podjąć pokutę i gorliwą modlitwę. Jeśli mieszka się z niewierzącymi, to wielką moc przyciągania do Boga ma czytelne, codzienne świadectwo wiary. Jeśli jest możliwy dialog na ten temat, należy go podjąć. Resztę zostawić miłosierdziu Bożemu.

Nie wolno zapomnieć o jednym: To Bóg obdarza łaską wiary, tylko On. Przykładem wielce wymownym jest patronka Europy, św. Edyta Stein. W młodości przez kilkanaście lat była osobą niewierzącą. Bóg dał jej łaskę wiary i powołania. Myślę, że może ona szczególnie patronować wszystkim niewierzącym. Oby za jej przykładem otworzyli się na łaskę wiary!

Ks. WOJCIECHWasze komentarze:
 marzena aneta: 30.09.2023, 10:57
 modlić się o ich nawrócenie dziękuję dziś tylu krytykuje kościół księży za nich trzeba się modlić za kapłanów za wszystkich dziękuję Boże kocham Cię proszę o wiare na całym świecie dziękuję wierze ale zaradź memu niedowiarstwu przymnóż nam wiary dziękuję ja jeśli nie wierze co zdarza mi się rzadko bo wierze to tylko minute a później wierze Bóg mi tyle pomógł ale również ukarał bo trzeba dobrze robić wszystko teraz mówie Boże kocham Cię proszę żebym dobrze robiła wszystko żeby nikt mnie nie skrzywdził żeby ja nikogo nie skrzywdziła to działa w dwie strony żebym siebie nie krzywdziła bo niestety również tak było żebym dobrze robiła wszystko dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szczęśliwość uczciwość ufność wiare na całym świecie dziękuję proszę o pomnożenie wiary dla wszystkich nas na całym świecie dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę módl się za nami dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szczęśliwość uczciwość ufność wiare na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szacunek cuda czyni szczerość cuda czyni szczęśliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń proszę oto dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Kazimierzśw. Kazimierz

Modlitwa do św. KazimierzaModlitwa do św. Kazimierza

Litania do św. KazimierzaLitania do św. Kazimierza

bł. Jan Antoni Farinaśw. Jan Antoni Farina

Modlitwa do św. Jana Antoniego FarinyModlitwa do św. Jana Antoniego Fariny

Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej