Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Normalnego Nowego Roku!

Czy jest czymś normalnym, że człowiek wiary popełnił grzech śmiertelny i w tym grzechu całe miesiące pracuje, bawi się, je, czyta, ogląda telewizję, robi wszystko... Czy to jest normą religijności...

Takich ludzi znam wielu. Nie sposób wymienić wszystkich. Wspomnę niektórych. Pan Zdzisław ma żonę i troje dzieci, wyższe wykształcenie. Emilia, jest sekretarką, ma męża, dwoje dzieci, średnie wykształcenie. Maciej jest lekarzem, liczy sobie 42 lata. Ma żonę i dwoje dzieci. Pani Urszula z zawodu jest laborantką, ma męża i pięcioro dzieci. Oczywiście nie pracuje zawodowo. I ostatnia osoba, to pani Irena, robotnica, bez wykształcenia. Ma rodzinę.

Wszystkie wyżej wymienione osoby są w każdą niedzielę na Mszy św. - niekiedy nawet w dzień powszedni - i regularnie przystępują do Komunii św. Prowadzą normalne życie zawodowe i rodzinne. W pewnym sensie niczym specjalnym nie różnią się od milionów innych Polaków o takiej samej, bądź bardzo podobnej sytuacji życiowej. Religijnie jednak się różnią. Czym? Tym, że ...żyją normalnie. Pod pojęciem normalnego życia rozumiem stan łaski uświęcającej. Jej zaprzeczeniem (czyli zniszczeniem) jest grzech śmiertelny. Człowiek wiary i dobrej woli to ten, który żyje w tej właśnie łasce.

Czy jest czymś normalnym, że człowiek wiary popełnił grzech śmiertelny i w tym grzechu całe miesiące pracuje, bawi się, je, czyta, ogląda telewizję, robi wszystko... Czy to jest normą religijności...? Może ktoś powiedzieć, że to nie tak łatwo, cały rok, czy też dużą jego część przeżyć w przyjaźni z Bogiem, czyli normalnie. Owszem, niekiedy może to być trudne, a przyczyn jest wiele. Jednak, gdy istnieje dobra wola i wiara, to resztę dopełni łaska Boża.

Przed laty spowiadałem pewne dziecko, które do sakramentu pojednania przystępowało raz na tydzień. Dziecko to popełniało grzech ciężki, a jednocześnie bardzo chciało żyć w łasce uświęcającej i przyjmować Komunię św. Owocem takiej postawy było coraz więcej łaski Bożej i dzięki niej dochodzenie do normalności, czyli przyjaźni z Bogiem.

Ci, którzy żyją całe lata w łasce uświęcającej i często przyjmują Komunię św. mogą dać świadectwo, że w takim stanie duszy nie jest tak łatwo popełnić grzech śmiertelny. Każdy dzień przyjaźni z Bogiem utrwala człowieka i umacnia w łasce. Im bliżej Pana Boga, tym dalej od szatana i jego pokus, od grzechu śmiertelnego.

Grzechy powszednie będą nam towarzyszyć, ale z nimi przecież można przystępować do Stołu Pańskiego. Oczywiście trzeba z nimi walczyć, ale zło tych grzechów, powszednich, lekkich nie zrywa łaski uświęcającej. Może osłabiać, ale nie zrywa. Jeżeli ktoś dba o swoje zęby, to owszem z każdym rokiem będą one coraz słabsze, tak jak całe nasze ciało, ale stomatolog będzie je leczył, a nie usuwał. Podobnie rzecz ma się z grzechami powszednimi, trzeba z nich się leczyć, one zaś same w sobie nie prowadzą do śmierci wiecznej, czyli do potępienia, do piekła. Grzechy śmiertelne, niestety, tak.

Państwo Zdzisław, Emilia, Maciej, Urszula, Irena, to ludzie, którzy mają swoje rodziny, pracę, a także - jak inni - zmartwie-nia i kłopoty. Jednak żyją normalnie, w łasce uświęcającej prawie cały rok. Wszystkim moim Czytelnikom, życzę bardzo serdecznie Normalnego Nowego Roku, a wszystko będzie dobrze, jeśli w sercu będzie normalnie!

ks. WOJCIECHWasze komentarze:
 marzena aneta: 05.01.2024, 13:21
 normalnego nowego roku dziękuję normalne byłoby gdyby nie grzeszyli wcale dziękuję ja tak chce będę do tego dążyć dziękuję wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali święty Jan Paweł ll dziękuję Boże Dobry Jezu Maryjo Józefie Święty Duchu Święty Janie Pawle ll Święty Ojcze Pio Święty Patryku Święty Antoni Padewski Święty Atanazy Święty Ambroży Święty Aniele Mój Stróżu Święty kocham Was bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry Jezu Dobry Maryjo Dobra Józefie Święty Dobry Duchu Święty Dobry Janie Pawle ll Święty Ojcze Pio Święty Patryku Święty Antoni Padewski Święty Atanazy Święty Ambroży Święty Aniele Mój Stróżu Święty kocham Was bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze odzyskanie skradzionych w świecku żeby nikt nie kradł z tego będziemy sądzeni zdamy Bogu sprawe dziękuję proszę o pieniądze żebym miała zawsze żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję proszę o odzyskanie syna którego wychowam na kapłana dziękuję proszę o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję proszę o prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 A.: 01.01.2024, 23:18
 Myślę, że to jest normalne, tylko niekorzystne. Nienormalne byłoby gdyby nie grzeszył wcale.
 A.: 01.01.2024, 23:07
 Wydaje mi się, że duchowości nie istnieje coś takiego jak normy
 marzena aneta: 01.01.2023, 17:41
 Normalnego Nowego Roku dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Kazimierzśw. Kazimierz

Modlitwa do św. KazimierzaModlitwa do św. Kazimierza

Litania do św. KazimierzaLitania do św. Kazimierza

bł. Jan Antoni Farinaśw. Jan Antoni Farina

Modlitwa do św. Jana Antoniego FarinyModlitwa do św. Jana Antoniego Fariny

Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej