Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jeśli Bóg naprawdę mnie kocha, to dlaczego w Biblii wciąż mówi o moich grzechach i błędach?

(...) Podczas lektury Biblii zwróciłem uwagę na ciągle powtarzające się zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie stwierdzenia o grzeszności człowieka. Jest to dla mnie niejasne. Jeśli Pan Bóg naprawdę mnie kocha, to dlaczego poprzez święte księgi nieustannie mi przypomina o moich błędach? To wytykanie nie kojarzy się z miłością, raczej z chęcią manipulacji, bo łatwiej rządzić kimś, w kim wzbudzi się poczucie winy. Dlaczego świadomość grzechu jest tak bardzo podkreślana? Witold
Człowiek z Biblią

Błogosławiona wina

Mój Drogi!

Dziękuję za list i pytania, które świadczą o Twojej wielkiej przenikliwości i uwadze poświęconej Słowu Bożemu. A także o sporej Twej wiedzy, choćby z zakresu psychologii. Cieszę się, że w taki sposób czytasz Pismo Święte, że się nad Nim zastanawiasz, że Twoja wiara szuka zrozumienia. Albowiem jednym z najgorszych grzechów jest świadoma, zawiniona ignorancja. A więc brak chęci i ochoty, by poznawać Boga, by uczyć się o Nim. Ignorancją zaś jest zwykle brak miłości, bo nie można kochać kogoś, kogo się nie zna.

Spróbuję znaleźć odpowiedź na Twe pytania, choć pewnie przyjdzie mi to z trudem. Nie jestem biblistą - specjalistą od Pisma Świętego. Natomiast czytam je codziennie i staram się Nim żyć. Myślę, że to daje mi prawo, by mówić na ten temat.

Moim zdaniem ciągłe podkreślanie ludzkiej grzeszności wcale a wcale nie jest w Biblii przesadzone. Zwróć uwagę na Stary Testament szczególnie. Ileż tam zarozumiałości i straszliwej pychy! Przesadnego zaufania we własne siły, bez liczenia się z Panem Bogiem. W dziejach Narodu Wybranego ciągle powtarza się pewien schemat. Dzięki łasce Boga wyrasta, wybija się ponad inne narody, a ciągle zapomina, o miłości Boga. Gubi go pycha, zarozumiałość i zadufanie ponosi klęski i wtedy dopiero wraca do Boga. I tak co chwilę. A przecież podobny schemat można zaobserwować w życiu indywidualnych ludzi, w życiu wielu z nas!

Bo przecież Słowo Boże nie jest tylko historią i opowiadaniem o dziejach jednego narodu. Jest jakby listem, który Pan Bóg osobiście kieruje do każdego, kto w Niego wierzy. Dlatego każdy z nas może na kartach Biblii znaleźć coś dla siebie, coś bardzo osobistego, coś mocno dotyczącego jego własnego życia. Tak właśnie działa Objawienie.

Jeżeli więc słowami Pisma Świętego Pan Bóg nieustannie przypomina nam o naszej grzeszności, robi to dlatego, byśmy nie wpadli w pychę, nie przeżyli straszliwego rozczarowania, gdy nadejdzie kres naszych możliwości. Tu nie chodzi o poczucie winy, czy o manipulację. To są raczej słowa troskliwego Ojca, który boi się, że dziecko w swej niefrasobliwości wyrządzi krzywdę sobie i innym.

Wydaje mi się też, iż taka cecha Biblii ma jeszcze jedną ciekawą funkcję. Chroni nas przed samozadowoleniem, przed chęcią zatrzymania się w rozwoju, spoczęcia na laurach. Świadomość własnej niedoskonałości ciągle popycha człowieka do przodu, motywuje jego rozwój i ochotę do pracy nad sobą. A samozadowolenie i bezkrytycyzm są okropnymi wrogami rozwoju. Bo człowiek, który uważa już siebie za doskonałego, nie będzie chciał nigdzie dążyć. To taka śmierć za życia i bariera, która potrafi mocno i skutecznie oddzielić człowieka od swego Stwórcy.

Jesteśmy powołani do świętości, do życia we wspólnocie z Bogiem - Miłością. Grzech przypomina nam o wszystkich barierach, ktcfre nie pozwalają nam w pełni żyć tą miłością. Grzech pozwala wyraźniej je dostrzec. I tak przeżywać własne życie, by maksymalnie je ominąć lub zniszczyć. Choć przecież świadomi jesteśmy, iż znikną one do końca dopiero wtedy, gdy twarzą w twarz staniemy przed Panem. Czas ziemskiego życia to przygotowanie na to spotkanie; najważniejsze w całej ludzkiej egzystencji.

Ks. JanWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Ryszardśw. Ryszard

Modlitwa do św. RyszardaModlitwa do św. Ryszarda

Modlitwa do św. TeodoraModlitwa do św. Teodora

Podziękowanie wiarąPodziękowanie wiarą

Drogowskaz katolika abstynentaDrogowskaz katolika abstynenta

Doniosły wniosek z postępu nauki i technikiDoniosły wniosek z postępu nauki i techniki

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej