Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

O co chodzi z odpustem? Czy to jakiś przeżytek?

Ostatnio w naszej parafii był odpust, ale nie było straganów z cukierkami i koralikami, jak w moim dzieciństwie. O co chodzi z tym odpustem? Czy to jakiś przeżytek?

O co chodzi z odpustem? Czy to jakiś przeżytek?

Odpust parafialny to łaska dla danej wspólnoty

Jeśli nastolatek poważnie nabroi i potem przeprosi rodziców, ci wybaczają mu, a potem wyznaczają karę. Przebaczają występek, lecz z powodów wychowawczych i ze względu na sprawiedliwość nie rezygnują z ukarania. Wyznaczają na przykład zakaz grania na komputerze przez dwa tygodnie. Jeśli rodzice widzą skruchę dziecka, to po kilku dniach mogą zrobić odpust, czyli darowują mu pozostałe dni kary.

Kiedy grzeszymy, dopuszczamy się niesprawiedliwości. Puszczamy w świat kłamliwe słowa, nieczyste spojrzenia, gorszące zachowania, które krążą i niszczą wielu ludzi. Jeśli się dobrze wyspowiadamy, to darowana jest wina, ale zostają skutki naszych grzechów.

Zniwelować je, naprawić wyrządzone szkody możemy jedynie częściowo, poprzez dobre uczynki, posty, przyjęte cierpienia i modlitwę. Odpust polega na naprawianiu przez samego Jezusa tych niesprawiedliwości i krzywd, których sami nie jesteśmy w stanie naprawić.

Odpust więc to szansa skrócenia "kary doczesnej". Można prosić o darowanie takiej kary dla siebie albo poprosić Pana Boga, żeby uzyskaną przez nas łaskę odpustu przekazał duszy cierpiącej w czyśćcu. Jeśli bowiem pozostały po człowieku jakieś niesprawiedliwości, nie może on wejść do nieba. Wiele dusz w czyśćcu cierpi i czeka. My możemy zadośćuczynić za te dusze.

Odpust parafialny stanowi dzień niesamowitej łaski dla danej wspólnoty. Modlący się w określonym kościele w dzień patrona mogą zyskać "umorzenie" części czy nawet całości swoich "długów" - odpust cząstkowy lub zupełny. Stragany są jedynie zewnętrzną atrakcją. Niegdyś pomagały wyrazić radość z otrzymanych w kościele łask. Były dodatkiem ważnym dla dzieci. Dziś coraz mniej straganów i odpustowych świecidełek.

Teologicznie łaska odpustu płynie z Bożego miłosierdzia, z krzyża Chrystusa. Ukrzyżowany Jezus jest wielkim "odpustem" ofiarowanym przez Ojca ludzkości jako przebaczenie win i zaproszenie nas do synowskiego życia w Duchu Świętym.

Odpust wymaga naszego współudziału, zaangażowania serca. Łaska nie może do nas dotrzeć, jeśli my sami jej nie przyjmiemy i na nią nie odpowiemy. Odpusty nie stanowią uroczej "taryfy ulgowej" i nie zwalniają człowieka z obowiązku nawracania się. Są raczej pomocą do jeszcze większej pracy nad sobą. Skorzystanie z odpustu wymaga bycia w stanie łaski uświęcającej, przyjęcia Komunii Świętej na uroczystości odpustowej i wewnętrznego odrzucenia "wszelkiego przywiązania do każdego grzechu, również powszedniego".

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 24 października 2010Wasze komentarze:
 marzena aneta: 19.08.2023, 00:42
 O co chodzi z odpustem?Czy to jakiś przeżytek?Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość uczciwość ufność wiare na całym świecie dziękuję będę służyć serviam pomóż tylko dziękuję proszę o nawrócenie wiesława sochy edwarda celebuckiego sławomira zbigniewa pitury piotra z nidzicy reginy szymczak zbigniewa szymczaka danuty ziętek tomasza ziętka sergieja koncevoja wasilija bielikova walerego ignacienke antona małgorzate grzegułke aline justyne faustyne dolną damiana dolnego marte ilnicką mirosława ilnickiego sylwestra ilnickiego emila ilnickiego iwone ilnicką wiesławe cyrulik dariusza cyrulika anete cyrulik sebastiana cyrulika jarosława kaczyńskiego łukaszenke putina donalda tuska willego hansena mirosława stanisławskiego dziękuję o krwi i wodo któraś wytrysnęła z Serca Jezusowego jako zdrój miłosierdzia dla nas ufamy tobie wiedz że modlitwa o nawrócenie dusz grzesznych zawsze jest wysłuchana niech będzie błogosławiona Maryja która przez swoją niezmienność uzdrawia nas ciągłych grzeszników abyśmy byli bezgrzeszni powiedz w czasie różańca aby wszelki język wyznał że Jezus Chrystus jest Panem w Chwale Boga Ojca módl się i ufaj Bóg jest miłosierny i wysłucha modlitwe twoją proszę oto i dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Andre: 26.10.2010, 16:06
  Jezus do Św. Faustyny: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)
 ..............................: 24.04.2009, 19:13
 świetne rady napewno z nich skorzystam
 Kasia: 25.03.2009, 15:42
 Tutaj pytanie o pychę... bo rozeznanie w sobie czasem jest zbyt trudne!
 Bartek ;): 07.02.2008, 13:05
 Muszę powiedzieć, że to...świetne porady i na pewno z nich skorzystam...
 martus: 18.10.2006, 20:15
 kocham was!!!!!! macie świetne rady!!!!!!
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Kazimierzśw. Kazimierz

Modlitwa do św. KazimierzaModlitwa do św. Kazimierza

Litania do św. KazimierzaLitania do św. Kazimierza

bł. Jan Antoni Farinaśw. Jan Antoni Farina

Modlitwa do św. Jana Antoniego FarinyModlitwa do św. Jana Antoniego Fariny

Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej