Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy przez pół roku można stracić wiarę?

Tych narzeczonych przygotowywałem do sakramentu małżeństwa. Nie byli łatwą parą, szczególnie on. W rozmowie wyczuwałem, że Sebastian ma kłopoty z wiarą. Na pytania o wyznanie, gotowość przystąpienia do spowiedzi i Komunii św. odpowiadał pozytywnie. Na ile jego spowiedź przedślubna była szczera - nie wiem. Z jaką wiarą przystąpił do Komunii św. tego też nie wiem. Pół roku po ślubie przyszedł do biura parafialnego zgłosić chrzest dziecka.

Wypełniając poszczególne rubryki księgi chrztów zapytałem o wyznanie. W odpowiedzi usłyszałem: wierzący, niepraktykujący. Nie mogłem ukryć zdziwienia. Rozpocząłem rozmowę z moim parafianinem. Pozbawiła mnie ona złudzeń. Przede mną siedział człowiek, który wyznał, iż pozostaje wierzącym, ale tak naprawdę Boga nie potrzebuje. Zresztą zajęty pracą nie ma dla Niego w ogóle czasu. Na pytanie dlaczego podczas ślubu przystąpił do Komunii św. - nie uzyskałem odpowiedzi.

Pół roku wiary

Czy przez pół roku można stracić wiarę? Widocznie tak. Ogarnęło mnie współczucie i irytacja wobec wyznania Sebastiana. Także duży niepokój, jaką wiarę będzie wyznawał jego syn?
Miejcie wiarę w Boga. Zaprawdę powiadam wam: Kto powie tej górze: "Podnieś się i rzuć w morze", a nie wątpi w duszy; lecz wierzy że spełni się to, co mówi, tak mu się stanie (Mk 11,23).

Pismo Święte głosi pochwałę wiary. Ukazuje wiele cudów, które miały miejsce dzięki wierze ludzi. Każdy kościół, a szczególnie sanktuaria, to miejsca, gdzie Pan Bóg wysłuchiwał ludzi dzięki ich wielkiej wierze. Całe dzieje naszego narodu są wprost przesiąknięte wiarą. Jesteśmy krajem o najwyższym procencie przyznających się do wiary w Pana Boga. Ciągle jeszcze w Polsce prawie każde niemowlę otrzymuje chrzest i prawie każde dziecko przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej.

Mijają lata, zdarza się, że ludzie tracą wiarę, pozostając zaś w środowisku katolickim ciągle jeszcze utrzymują, że wierzą, pod wpływem otoczenia decydują się na bycie rodzicami chrzestnymi (wymaga to przystąpienia do spowiedzi i Pierwszej Komunii Świętej), przyjmują także sakrament małżeństwa.

Wiara zawsze pozostaje w pewnym stopniu tajemnicą, dla tego, kto ją wyznaje i dla otoczenia. Bo wiara jest łaską, ta zaś wymaga współpracy i zaangażowania. Rozwijanie Jaski wiary uzdalnia człowieka do świadectwa. Każdy człowiek ma swoją osobistą i indywidualną drogę wiary.

Te słowa czytane są w bliskości wielkiego święta Ciała i Krwi Chrystusa. Wielu spośród nas na ulicy, rynku, na polu wyzna swoją wiarę w Eucharystię. Zrobimy to wespół z innymi. Trzymajmy się swojej wiary, abyśmy umacniani i uświęcani sakramentami św. do końca pozostali ludźmi wierzącymi i praktykującymi.

Ks. WOJCIECHWasze komentarze:
 marzena aneta: 19.06.2023, 23:19
 Czy przez sześć miesięcy można stracić wiarę?Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość i wiarę na świecie tym dziękuję Boże kocham Cię daj nam wiare co wyrywa morwe z korzeniami dziękuję przymnóż nam wiary dziękuję proszę o wiarę z modlitwą i z dobrymi uczynkami dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Gabriel Possenti od Matki Bożej Bolesnejśw. Gabriel Possenti od Matki Bożej Bolesnej

Modlitwa do św. Gabriela Possenti od Matki Bożej BolesnejModlitwa do św. Gabriela Possenti od Matki Bożej Bolesnej

Litania do św Gabriela od Matki Bożej BolesnejLitania do św Gabriela od Matki Bożej Bolesnej

Modlitwa w chorobie do św. Gabriela od Matki Bożej BolesnejModlitwa w chorobie do św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej

ks. Franciszek Blachnicki - Apostoł nawróceniaks. Franciszek Blachnicki - Apostoł nawrócenia

Modlitwa do ks. Franciszka BlachnickiegoModlitwa do ks. Franciszka Blachnickiego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej