Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wiara a postęp naukowo-techniczny

Cywilizacja nasza zapomniała o tym, że jest zrodzona z Krwi Chrystusa. Alexis Car rei laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.

Wymownym symbolem współczesności jest napis (można sprawdzić) na każdym dolarze amerykańskim: "In God we trust" - co w wolnym tłumaczeniu oznacza: "My w Bogu pokładamy ufność".

Dla wielu jest to istotnie tylko symbol, albowiem współczesność, jakby nie dostrzegając niebezpieczeństwa, "izoluje" człowieka od wartości nieprzemijających, duchowych, religijnych. "Duch ginie w tobie, ja niemocen staję" (C.K. Norwid).

Wiara w magiczną moc "postępu" ma przynieść człowiekowi wyzwolenie, ma ziścić tęsknoty do lepszego jutra i "doskonałego świata", ma rozwiązać wszelkie problemy...

Stąd też pojawiają się zasadnicze pytania: czy zapatrzenie się w to co pozaziemskie nie przeszkodzi tym planom? Czy w cywilizacji postępu wszelkich dziedzin techniki nie staje się zbyteczny Bóg?

Trudno naturalnie nie doceniać roli "postępu" w ludzkim życiu. Ale nikt rozumny nie zaprzeczy, iż postęp źle rozumiany i wykorzystany przyczynia się także do wielu wynaturzeń i nałogów, a wreszcie do zagubienia Boga i Jego izolacji z naszego życia.

Niebezpieczeństwo wzrasta wtedy, gdy - jak to coraz częściej obserwujemy - następuje rezygnacja i niewiara w zbawienną moc samego "postępu". Wówczas to, jak trafnie zauważa ks. J. Pasierb, "epoka nasza ogląda ludzi "jak drzewa chodzące", powyrywane z korzeniami czy zgoła pozbawione korzeni".

To wszystko rodzi strach i niewiarę w sens własnego jutra. Stwarza poczucie pustki i frustracji. Tę rozbieżność określił dosadnie Konrad Lorenz: "W ręku bomba atomowa, a w sercu wciąż jeszcze archaiczne instynkty naszych prehistorycznych przodków."

Gdzie więc szukać ratunku? Przede wszystkim w połączeniu i przyporządkowaniu (nie podporządkowaniu) naszego postępu naukowo-technicz- nego wierze w Boga.

Jeden z wielkich uczonych współczesnych Fritz Baade w książce pt. Rok 2000 - Ku czemu zmierza świat, PWE 1965, napisał: "Najpiękniej jednak o problemach dzisiejszego i przyszłego pokolenia mówi Ewangelia. Błogosławieni łagodnego serca, albowiem oni ziemię posiądą. Wierzę mocno, że teraz dopiero nadchodzą wielkie czasy chrześcijaństwa. Będą to wielkie i piękne czasy dla wszystkich chrześcijan, którzy będą traktować chrześcijaństwo poważnie i przykazania Chrystusowe rozumieć dosłownie" (s.254).

Celne wydają się tu też słowa Karola Marksa: "Religia jest oddechem duszy w bezdusznym świecie."

Program życia chrześcijańskiego jest więc jasny. Jest to bowiem program rozwoju tak ciała, jak i ducha ludzkiego. Dlatego jedynie wiara niesie człowiekowi pełny sens życia. Religia zaś "nie paraliżuje postępu - powiada kard. Fr. Koenig - ale wlewa w ludzi nową energię i właśnie religia więcej przyczynia się do postępu niż ateizm".

Chrystus Pan powiedział: "Ja jestem Światłością świata" i "gdyby światło Chrystusa miało zgasnąć, świat, mimo całej jego mądrości i techniki, ogarnęłaby groza i rozpacz" (kard. J. Ratzinger).

Z jakąż więc troską brzmią tu słowa papieża Jana Pawła II: "Nie bójcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi i Jego zbawczej władzy. Otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju. Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!" Temat jest bardzo obszerny i przekracza ramy jednego artykułu. Dlatego dla głębszego zrozumienia tej problematyki polecam artykuł ks. Romana Rogowskiego pt. Chrystologiczne podstawy postępu ("Homo Dei" 4/1974) oraz artykuł o. Czesława Kudronia pt. Szansa Kościoła w dobie kryzysu ("Homo Dei" 1/1978).

Niech w tej walce o odnowienie ducha, pogłębienie wiary i ufności Bogu towarzyszy nam postać św. Maksymiliana. Był on bowiem bez wątpienia człowiekiem "postępu", który rozwiązywał w miłości do Stwórcy i Niepokalanej.

Ks. Stanisław KnapWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Kazimierzśw. Kazimierz

Modlitwa do św. KazimierzaModlitwa do św. Kazimierza

Litania do św. KazimierzaLitania do św. Kazimierza

bł. Jan Antoni Farinaśw. Jan Antoni Farina

Modlitwa do św. Jana Antoniego FarinyModlitwa do św. Jana Antoniego Fariny

Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej