Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jezus jakby wyparł się odpowiedzi czy płacić podatki?

(...) Proszę o komentarz do Ewangelii z ostatniej niedzieli. Chodzi mi o ten fragment z pytaniem o płacenie podatków. Sprawa jest bardzo ważna, podatki mają duże znaczenie w życiu państwa i społeczeństwa, a Jezus jakby wyparł się odpowiedzi. Nie chciał poruszać tego tematu? Unikał polityki? Dlaczego nie poparł płacenia podatków, które są przecież formą uczciwości wobec kraju, w którym się żyje?

Mariusz

Ewangelia o podatkach

Drogi Mariuszu!

Co za poważne pytanie! Masz słuszność, poruszając taki właśnie problem, choć postawiłeś mnie w niełatwej sytuacji. Zresztą odpisując na listy często czuję się jak między młotem a kowadłem. Nabrałem już wprawy.

Zastanawiam się, którą sprawę poruszyć? Wyjaśnić Ewangelię czy rozpisać się o moralnej konieczności płacenia podatków. (Dobrze, że mi przypomniałeś - muszę zapłacić mój podatek!) Pozwól, że jednak wybiorę na początek Ewangelię. Na tym znam się nieco lepiej.

W tym fragmencie Ewangelii (Mt 22, 15-21) wcale nie chodzi o płacenie podatków. To tylko pretekst, sprytna pułapka zastawiona na Jezusa. Faryzeusze byli mistrzami w takich gierkach słownych i dzieleniu włosa na czworo. Wydawało się im, że Jezus nie ma wyjścia, że musi wpaść w ich pułapkę i powiedzieć coś, co Go skompromituje. Jeśliby bowiem kazał płacić podatki naraziłby się ludowi, który nienawidził Rzymian (jakby nie było najeźdźców i okupantów). Jeśli nie - mogliby Go wydać Rzymianom pod zarzutem, że namawia do niepłacenią podatku. Dwie możliwości, obydwie równie złe. Sytuacja bez wyjścia. Tak by się przynajmniej mogło wydawać.

Popatrz, jak często my sami jesteśmy w podobnych tarapatach. Życie niesie z sobą konieczność ciągłych wyborów, często zostajemy postawieni przed dwiema, równie złymi, możliwościami. Próbujemy wybierać mniejsze zło. Dopiero jednak, doświadczenie pokazuje nam, że nie ma mniejszego zła. Każde zło jest takie samo - zawsze niszczy, zawsze krzywdzi. Nie w ten, to w inny sposób.

Lecz co robi Jezus? Wybiera mniejsze zło? Nie, nie! Znajduje zupełnie inne rozwiązanie. Obronną ręką wychodzi z sytuacji bez wyjścia, po mistrzowsku unika pułapki. Jest Synem Bożym. Jest zakorzeniony w Bogu, w swoim Ojcu. A Pan Bóg może wyprowadzić z każdego niebezpieczeństwa, z każdej ciemnej doliny. Mądrości Bożej nie da się złapać w misterne sieci ludzkich knowań.

A nam cóż pozostaje? Czy tylko przyglądać się z podziwem i zazdrością? Przecież my też powinniśmy być zakorzenieni w Ojcu. Przez sakrament chrztu każdy z nas jest umiłowanym synem czy córką Boga. Przez wiarę żyjemy blisko Niego. To wiara daje nam taką siłę, by wyjść - przepraszam - by Pan Bóg mógł nas wyprowadzić z każdej niewoli, z każdej sytuacji bez wyjścia, z każdego niesprawiedliwego wyboru mniejszego zła. Jeśli mocno wierzę i modlę się w tej intencji, pewien jestem, że Pan Bóg pokaże mi drogę i nie pozwoli mi się zagubić!

Wróćmy jednak na chwilę do podatków. Jak widzisz Ewangelia dotyczyła innego problemu i dlatego pewnie Jezus nic więcej o podatkach tu nie powiedział. W innym jednak miejscu jest mowa o tym, że podatek zapłacił (Mt 17, 24-27). Poza tym przecież nauczał o uczciwości. O tym trzeba pamiętać przy płaceniu podatków. Prawdopodobnie nikt tego nie lubi. Na pewno narzekamy na niesprawiedliwości i luki systemu podatkowego. Lecz powinniśmy wypełniać ten obowiązek. A równocześnie domagać się, by nasze pieniądze były przez rządzących mądrze wydawane, by służyły całemu krajowi i nam samym. To też niby polityka, ale związana z moralnością i dlatego mówimy o niej w katolickim piśmie.

Ks. JANWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Brat Albert Chmielowskiśw. Brat Albert Chmielowski

Modlitwa do św. Brata Alberta ChmielowskiegoModlitwa do św. Brata Alberta Chmielowskiego

Litania do św. Brata AlbertaLitania do św. Brata Alberta

Św. Brat Albert odkrył, jak wielką rzeczą jest człowiekŚw. Brat Albert odkrył, jak "wielką rzeczą jest człowiek"

Chatka św. brata Alberta na KalatówkachChatka św. brata Alberta na Kalatówkach

Modlitwa do św. AlinyModlitwa do św. Aliny

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej