Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dlaczego zanika pozdrowienie "Pochwalony Jezus Chrystus"?

Proszę Księdza. Zapytanie i użalenie się. Zanika pozdrowienie "Pochwalony Jezus Chrystus". Ludzie między sobą już dawno nie chwalą Boga, ale dla osób duchownych to było normalne. A teraz właśnie osoby duchowne, księża, klerycy, siostry na wszystkie strony mówią "Szczęść Boże". U nas "Szczęść Boże" mówiło się do ludzi ciężko fizycznie pracujących i to "Daj Boże szczęścia", a odpowiedź była "Bóg zapłać". A teraz siedzę, stoję, idę, a tu "Szczęść Boże". Pytam się, do czego. To nie jest przywitanie chwalące Boga. Jakaś plaga. Wchodzi się do domu i zamiast pochwalić Pana Boga jest "Szczęść Boże", a przecież nikt nie pracuje w tej chwili. Gdy się wprost zapytałam dlaczego: a bo to krócej. Emilia

Szczęść Boże

"Niech z ust polskiego rolnika nie znika to piękne pozdrowienie "Szczęść Boże" i "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia (bliźnim). W nich zawarta jest wasza chrześcijańska godność. Nie dopuście, aby ją wam odebrano".
Krosno, 10.06.1997 r.

Droga pani Emilio! Słowami Ojca Świętego pragnę rozpocząć to, co zamierzam napisać. Myślę, że jest w nich zawarta odpowiedź na pani problem. Na pewno pani interpretacja pozdrowień chrześcijańskich jest bardzo głęboka i uzasadniona, ale wydaje mi się, że trochę może za mocno zaznacza się u pani przyzwyczajenie do tego, co było w pani życiu obecne, a teraz tego brakuje w takiej formie, do jakiej pani przywykła. Natomiast to, co jest niekoniecznie musi być gorsze.

Ma pani rację, że pozdrowienie "Szczęść Boże" jest krótsze i z tego powodu częściej stosowane. Również i ten argument, że pierwsze z wymienionych pozdrowień wielbi Boga, a drugie nie - jest słuszny. Ale i drugie, czyli "Szczęść Boże", też ma swoją głęboką treść, która nie tylko odnosi się do ciężkiej, fizycznej pracy. To w naszej tradycji (i chyba nie tylko) związano to pozdrowienie z pracą. A przecież życzenie szczęścia jest związane z tak wieloma okolicznościami. Bo jest to ludzkie życzenie skierowane do Boga, które jest odpowiedzią na całe bogactwo życia człowieka. I jest tu wyznanie wiary w Boga i Jego Opatrzność; wyznanie wiary, że to, co jest ludzkim życzeniem, spełnić może tylko Bóg. To szczęście ma pochodzić od Niego. Mamy tu więc skierowanie uwagi na Boga i naszą od Niego zależność. Zależność, w którą wpisana jest Boska życzliwość dla człowieka. Tak oto odsłania się nam głębia tego skromnego pozdrowienia "Szczęść Boże". Czyż to mało?

I jeszcze jedno. W języku biblijnym słowo szczęśliwy jest równoznaczne ze słowem błogosławiony.

Życzyć szczęścia od Boga to znaczy życzyć Bożego błogosławieństwa. A jak jest ono (to błogosławieństwo) cenne, świadczy opisana w Księdze Rodzaju nocna walka patriarchy Jakuba z aniołem, której celem jest m.in. uzyskanie błogosławieństwa w imię Boga: Nie puszczę cię, dopóki mi nie pobłogosławisz (Rdz 32,25,32). I tu znów odsłania się znaczenie naszego pozdrowienia "Szczęść Boże". Jest to prośba o udzielenie przez Boga błogosławieństwa, czyli prośba o uszczęśliwienie człowieka, czyli ogarnięcie go Bożą łaską, czyli wreszcie życzenie osiągnięcia szczęścia wiecznego, którego wszelkie szczęście doczesne jest zapowiedzią i obrazem.

Pisząc tak wiele o pozdrowieniu "Szczęść Boże" nie chcę przez to podważać pierwszeństwa pozdrowienia "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Chciałem jedynie odkryć głęboką wartość wypowiedzenia słów "Szczęść Boże" przy spotkaniu dwóch osób. I życzę, by potrafiła pani to doceniać, kiedy ktoś te słowa do pani skieruje.

Ks. TOMASZWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Robert z Molesmeśw. Robert z Molesme

Modlitwa do bł. Klary GambacortaModlitwa do bł. Klary Gambacorta

Modlitwa do św. Katarzyny TekakwithaModlitwa do św. Katarzyny Tekakwitha

Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?

Za wiarę trzeba cierpiećZa wiarę trzeba cierpieć

Nowa Bazylika Świętego Apolinarego w RawennieNowa Bazylika Świętego Apolinarego w Rawennie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej