Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wojna religijna

Człowiek jest z natury istotą religijną. Nie oznacza to, że zawsze wierzy w jakiegoś boga. Osobowy Bóg lub bożek jest stałym składnikiem europejskiej kultury i cywilizacji. Wiele innych kultur w swoich religiach nie ma osoby boga ani bożków. Na czym polega więc religijność, która jest częścią ludzkiej natury? W tak szeroko pojmowanej religijności chodzi o prawdy, wartości czy zasady, które człowiek przyjmuje jako podstawę swojego rozumienia świata. Co więcej - przyjmuje je bez naukowych dowodów, mówiąc prosto: "na wiarę".

Przyjmując taką definicję religii (tak czyni większość współczesnych naukowców zajmujących się religioznawstwem), o każdym człowieku można powiedzieć, że w kogoś lub w coś wierzy. Gdyby się nad tym dokładniej zastanowić, to wiara ta byłaby często daleka od deklaracji religijnych bardzo wielu, jeśli nie większości ludzi. Już z kart Pisma Świętego znamy słowa o tych, których bogiem jest brzuch, czy takich, którzy służą Mamonie. W naszej globalnej wiosce można by wyliczać wiele innych "wierzeń", o których żaden urząd zajmujący się wyznaniami nie pomyśli ani przez chwilę. Obok rozpowszechnionych kultów przyjemności, świętego spokoju, dobrego zdrowia, ładnego wyglądu można wymienić bardziej niszowe, ale też popularne ubóstwianie własnego narodu, ukochanego zespołu muzycznego czy drużyny piłkarskiej. Zaznaczam dla wyjaśnienia, że przyjemność, zdrowie, ładny wygląd czy przywiązanie do wartości narodowych nie są sprzeczne z chrześcijaństwem. Problem pojawia się wtedy, gdy dana wartość staje się nadrzędną sprawą w wyborach życiowych.

Tak opisana religijność powoduje, że wiele zjawisk niezwiązanych na pierwszy rzut oka z wiarą, zaczyna nabierać religijnego wymiaru. Z drugiej strony inne rzeczy, co do których przyzwyczailiśmy się, że są z religią związane, okazują się być z nią związane mniej albo inaczej. Przykładem takiej dość istotnej zmiany jest zjawisko "wojny religijnej".

Na wojnę - straszliwe, powtarzające się zjawisko - można spojrzeć najpierw w ten sposób, że zawsze jest ona sprawą religijną. Tradycyjnie przyjęło się uważać, że religijnego wymiaru wojna nabiera wtedy, gdy przyczyną jej wybuchu i trwania są religijne hasła, głoszone przynajmniej przez jedną ze stron konfliktu. Przyjmując szeroką definicję religii należy uznać, że każda wojna w historii została spowodowana takimi przyczynami. Nie mamy problemu z religijnym podłożem podbojów arabskich po powstaniu islamu ani z przyczynami trwania wojen w czasach reformacji. Natomiast mało który historyk powie, że przyczyną I wojny światowej była religia nacjonalizmu. Podobnie będące genezą II wojny światowej ideologie faszystowskie i komunizm były dla milionów ludzi wyborem w swojej istocie religijnym. Nawet na skupiające uwagę świata w ostatnich latach wojny w Iraku, które dla wielu motywowane były przemożną chęcią zdobycia kontroli nad polami naftowymi Iraku i Kuwejtu, można potraktować jako religijne - wywołane i prowadzone w imię religii posiadania i kontroli.

Z drugiej strony nigdy w historii nie było tak, że religia stanowiła jedyną przyczynę wojen. Nawet jeśli oficjalnie przyczyną walk były określone różnice wiary między ludźmi, to od zawsze różnicom tym towarzyszyły sprawy całkiem przyziemne: żądza władzy, posiadania, sławy, niezgoda na istnienie odmienności, zazdrość i wynikająca z niej chęć szybkiej zmiany istniejącego porządku bądź przeciwnie - paniczny strach przed zmianą i podjęte w jego wyniku działania prewencyjne.

Dodatkowym problemem w ocenie wojen w przeszłości jest pokusa spoglądania na nie z naszego punktu widzenia, bez uwzględnienia szerokiego kontekstu i motywacji ludzi, którzy dokonywali wyborów setki i tysiące lat temu. Jeśli nawet dziś jesteśmy w stanie zobaczyć genezę ogromnej determinacji zamachowców - samobójców czy innych religijnych szaleńców gotowych zabijać za wiarę, to zrozumienie przyczyn podobnych zachowań w przeszłości jest dużo bardziej złożone i skomplikowane. To co w naszym świecie jest przyjmowane przez ogromną większość autorytetów religijnych, że w imię wiary nie wolno zabijać, tysiąc czy pięćset lat temu było poglądem nie mieszczącym się w głowach naszych przodków.

Na koniec refleksja. Najpierw pytanie: czy bardziej warto się bić w imię swojej wiary, czy o tankowce pełne ropy naftowej? Odpowiedzią na nie mogą być słowa z Listu św. Jakuba: Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie między wami? Nie skądinąd, tylko z waszych żądz, które walczą w członkach waszych" (Jk 4,l). Nawet najbardziej szlachetnie motywowana przemoc ma swoje źródło w mrocznych zakamarkach ludzkiego serca.

Marcin Staniewski

Tekst pochodzi z pisma
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik" nr 177Wasze komentarze:
 pokój: 23.08.2013, 14:33
 Od wieków większość wojen było i nadal są na tle religijnym... Wierzący w imię Boga gotowi są zabijać bliźnich. Obudźcie się i nie dajcie się omamiać! To nie XIII wiek!
 wiatr : 11.09.2008, 19:52
 Niech Bóg Błogosławi ... Wszystkim Pielgrzymom ... na " obcej" ziemi , aby stała się ... ich " drugą ojczyzną " ...a Pierwszą ...zawsze Miłowali ...i przy Bogu Wiernie Stali !
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Kazimierzśw. Kazimierz

Modlitwa do św. KazimierzaModlitwa do św. Kazimierza

Litania do św. KazimierzaLitania do św. Kazimierza

bł. Jan Antoni Farinaśw. Jan Antoni Farina

Modlitwa do św. Jana Antoniego FarinyModlitwa do św. Jana Antoniego Fariny

Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej