Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy Maryja może przebywać w czyśćcu?

     Jak wielkim dobrem jest nawrócenie grzesznika lub wyswobodzenie duszy z czyśćca! - św. Ludwik Maria Grignon de Montfort

     Matka Kościoła, a więc również Kościoła oczyszczającego się

     Czy Maryja może przebywać w czyśćcu? Może, tak samo jak matka może i powinna przebywać przy swoim cierpiącym dziecku, by opiekować się nim, pocieszać i leczyć. A Maryja jest Matką tych, którzy cierpią w czyśćcu. Jest bowiem Matką Kościoła.

     Chrześcijanie zawsze wierzyli, że Maryja jest Matką całego Kościoła: walczącego, oczyszczającego się i Kościoła chwalącego. A więc zarówno zbawionych (jako Królowa nieba), nas, pielgrzymujących (jako Wspomożycielka wiernych, Ucieczka grzeszników) i tych, którzy oczyszczają się, aby wejść do chwały nieba (Pocieszycielka). Tak od niepamiętnych czasów patrzą na Maryję chrześcijanie.

     Maryja jest Matką wszystkich żyjących - uczył św. Epifaniusz. Swą mocą macierzyńską obejmuje tych, którzy żyją w lasce Jezusa Chrystusa i tych, których do życia w łasce doprowadzić pragnie.

     Maryja jest Matką nie tylko sprawiedliwych, lecz również i może przede wszystkim grzeszników i otacza ludzi swoją opieką od urodzenia aż do zbawienia - głosił paulin Teodor Gruber.

     Matka Kościoła jest również Matką dusz czyśćcowych. Nic więc dziwnego, że św. Ludwik Maria de Montfort nazywał Maryję "Królową Czyśćca". W jednym z hymnów pisał: "Choć zamieszkuje światłość, blisko Boga, Syna swego, pozostaje czuła na nasz los i wstawia się za każdym z nas. Wchodzi w wielki ogień czyśćca i uwalnia uwięzionych, a szatani słyszą Jej zwycięską pieśń".

     Maryja ma zbawienny wpływ wobec całego Kościoła poprzez swe wieloraka wstawiennictwo i nie przestaje zjednywać ludziom darów życia wiecznego.

     Prawda o macierzyńskim pośrednictwie Maryi stanowi niezaprzeczalny fakt w świetle objawienia Bożej miłości.

     Nasze rozumienie Jej roli w czyść, u opiera się na prawdzie o świętych obco ? aniu i na zasadzie solidarności członków Kościoła: nikt nie zbawia się sam, każe. jest odpowiedzialny za zbawienie innych.

     Maryja nie jest jedyną, która "zstępuje do czyśćca; "zstępuje" do niego cały Kościół: już zbawieni - z darem swej łaski i jeszcze pielgrzymujący ku niebu - z darem modlitwy.

     Zdaniem świętych zrozumienie przez nas tej prawdy wskazuje na dojrzałość naszego życia chrześcijańskiego.

KONSTANTY OSINSki

Tekst pochodzi z pisma
Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich w Polsce
Z Niepokalaną
Jesień '95


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej