Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Są bliżej nas, niż myślimy

Śmierć człowieka otacza obłok tajemnicy. Odczuwa ją umierający, a najbliżsi zmarłego zadają sobie pytania: "Co się stało z tym, którego kochaliśmy? Co ze mną będzie po śmierci?".

Jedyną odpowiedź na te najważniejsze pytania daje Jezus: "Kto we Mnie wierzy, ma życie wieczne" (J 6, 47). Jest życie wieczne, jest niebo, które On nam otworzył swoją męką i zmartwychwstaniem, jest Jego nauka, jak to niebo osiągnąć, oraz są przestrogi przed utratą życia wiecznego. Chrystus mówi nam, że przez próg śmierci przechodzimy do nowego życia, gdzie wszystko ma wymiar duchowy, gdzie nie ma przestrzeni, materii, czasu, cierpienia i strachu, natomiast wszystkim we wszystkich jest Bóg - Miłość i Światłość odwieczna i wiekuista.

Ażeby przybliżyć człowiekowi prawdę o rzeczach ostatecznych, które go czekają, a przede wszystkim by złagodzić ten naturalny lęk przed śmiercią albo niewiedzę o losach bliskich zmarłych, Bóg udziela czasem daru kontaktowania się żywych z umarłymi. Dzieje się to jednak rzadko i tylko wtedy, gdy w planach Bożych ma z tego wyniknąć wielkie dobro.

Współcześnie taki dar - a nawet misję - otrzymała Maria Simma, zmarła w roku 2004 mieszkanka małej szwajcarskiej wioski Sonntag w Alpach.

Maria pochodziła z licznej rodziny, w której się nie przelewało, więc dzieci wcześnie musiały pójść do pracy. Po ukończeniu szkoły ludowej dziewczyna pragnęła wstąpić do zakonu; trzykrotnie próbowała w różnych klasztorach, lecz wszędzie odmawiano jej przyjęcia ze względu na jej słabe zdrowie. Mając od dziecka bardzo żywe nabożeństwo do Matki Bożej, złożyła prywatny ślub czystości i oddała Jej dalszą drogę swego życia, pragnąc służyć Jej przez modlitwę i ofiarę w intencji dusz czyśćcowych. Po śmierci rodziców zamieszkała sama w domu rodzinnym w Sonntagu, pracując na bardzo skromne utrzymanie.

Pewnej nocy w 1940 r. Maria nagle się obudziła i dostrzegła obcego mężczyznę chodzącego po jej pokoju. Na pytanie, kim jest, nie otrzymała od przybysza żadnej odpowiedzi. Ponieważ Simma była z natury odważna, momentalnie wyskoczyła z łóżka, chcąc schwytać intruza, lecz jej ręce trafiły w próżnię; wtedy zrobiło się jej nieswojo. W tej samej chwili zjawa znikła. Zaraz rano kobieta opowiedziała widzenie swemu spowiednikowi; ten radził jej w takich momentach pytać: "Czego potrzebujesz, czego chcesz ode mnie?". Następnej nocy tajemniczy mężczyzna znów się pojawił. Na pytanie Marii odpowiedział: "Postaraj się o trzy Msze święte, a będę wybawiony".

Tak się zaczęła współpraca Marii z duszami pokutującymi w czyśćcu. Przez kilkanaście lat zjawiały się u niej w liczbie kilku rocznie. Proboszcz i spowiednik Marii, ks. Alfons Matt, którego kobieta informowała o każdej prośbie kierowanej do niej z zaświatów, polecał jej, aby żadnej duszy nie odrzucała, ale żeby starała się spełnić jej życzenie.

W 1954 r. - a był to rok maryjny - dusze zaczęły przychodzić do Marii już co noc. Gdy ten rok minął, zjawiały się znowu rzadziej, ale najczęściej w pierwszą sobotę miesiąca, w święta Matki Bożej, w wielkim poście (szczegółnie w Wielkim Tygodniu), a także w listopadzie oraz w adwencie. Każdy kontakt duszy czyśćcowej z Mafią Simmą był szczególnym darem Bożym, uzyskanym przez Matkę Bożą dla danej duszy.

To, co dusze mogły powiedzieć Marii Simmie, też było darem Bożym; wprawdzie wizjonerka nie mogła ich wypytywać sama, ale przez długie lata tych kontaktów uzyskała bogatą wiedzę i doświadczenie w sprawach czyśćcowych. Nie wolno jej jednak było przywoływać dusz z czyśćca: "Przychodzą po prostu, kiedy Pan Bóg im pozwoli postarać się o szybsze wybawienie" - wyjaśniała Maria. Wynika z tego, że wszelkie przywoływanie duchów, seanse spirytystyczne itp. nie są po myśli Bożej i należy się ich całkowicie wyrzec. Duchy, które mogą się w nich pojawiać, to duchy złe, podszywające się pod osoby zmarłe.

Natomiast Simma przekonała się, że "dusze czyśćcowe wiedzą o nas i o tym, co się dzieje, więcej, niż myślimy. Wiedzą na przykład o tym, kto bierze udział w pogrzebie i czy się modli, czy tylko idzie, aby inni go widzieli. Wiedzą, kto wysłuchał za nie Mszy św., bo dla umarłego pobożne wysłuchanie Mszy św. ma większe znaczenie aniżeli towarzyszenie zwłokom na cmentarz. Wiedzą również dusze czyśćcowe, co się o nich mówi i co się dla nich robi. Są bliżej nas, niż myślimy; są całkiem blisko nas".

Na pytanie, jak i za co dusze cierpią w czyśćcu najbardziej, Simma daje następujące wyjaśnienie: "Jest tyle różnych rodzajów czyśćca co dusz. Każdą duszę trapi tęsknota za Bogiem i to powoduje najboleśniejsze cierpienia ze wszystkich. Poza tym każda dusza jest tak karana, jak grzeszyła (...). Grzechy przeciwko miłości, oszczerstwo, zniesławienie, brak pojednania się, kłótnie z powodu chciwości i zazdrości są w wieczności bardzo karane (...). Jak często grzeszy się bezlitosnymi wypowiedziami i płochymi sądami o drugich (...). Słowo może zabić - słowo może uzdrowić". Do nieba może wejść tylko czysta miłość.

"Co się dzieje z samobójcami? Są oni najczęściej niepoczytalni w chwili, gdy odbierają sobie życie. Przeważnie więcej winy ponoszą ci, którzy ich do samobójstwa doprowadzili". A najlepszy sposób, aby się do piekła nie dostać, to pokora.

Pomimo wielkich cierpień doznawanych w czyśćcu "żadna dusza nie chciałaby wrócić na ziemię i nadal żyć, ponieważ ma ona poznanie, o którym my nie mamy pojęcia. Dusze pokutujące w czyśćcu pragną oczyszczenia. Czy możemy sobie wyobrazić dziewczynę, która odważyłaby się przyjść na pierwszy bal w brudnej sukience i nie uczesana? Dusza w miejscu oczyszczenia - czyli w czyśćcu - ma tak świetlane pojęcie o Bogu, że przedstawia się jej w oślepiającej piękności. Żadna siła nie zdołałaby jej zmusić, aby stanęła przed Jego Obliczem, jeżeli najdrobniejsza skaza nie została z niej jeszcze zmazana. Tylko doskonale czysta odważy się stanąć przed Bogiem, aby oglądać Go twarzą w twarz".

Dusze ukazujące się Marii Simmie prosiły przede wszystkim o Msze św., modlitwę, ale także o zwrócenie się do ich bliskich z przestrogą, z prośbą o ofiary lub o wyrównanie krzywd. Z czasem zaczęły też prosić o przyjęcie cierpień za nie. Gdy wizjonerka się na to zgadzała, przeżywała godziny wielkich cierpień fizycznych; po ich upływie wracała do normalnego samopoczucia i mogła pójść rano do pracy. Ten rodzaj wspierania dusz pokutujących stał się dominującym nurtem misji Marii Simmy. Poznała, jak wielką wartość ma modlitwa i cierpienie ofiarowywane Bogu tu na ziemi w intencji zmarłych. Kilka godzin cierpień Marii skracało komuś czyściec o kilkadziesiąt lat. Dusze pokutujące z tej perspektywy żałują każdej okazji do cierpienia, której nie wykorzystały na ziemi, aby ją Bogu ofiarować w duchu pokuty.

Wszystkie prośby dusz i informacje od nich uzyskane Maria przekazywała swemu proboszczowi, ks. Mattowi, bardzo troskliwie czuwającemu nad misją duchową, którą Bóg obdarzył jego penitentkę. Przekonując się, jak dobroczynne to zadanie dla dusz poku tujących w czyśćcu, a równocześnie jaki ma ono walor ewangelizacyjny dla ich rodzin, kapłan zgodził się, aby Simma wygłaszała odczyty o czyśćcu po okolicznych parafiach. Ludzie się o to dopominali, a dusze czyśćcowe popierały tę akcję, bo pobudzała do gorliwszego nabożeństwa w ich intencji. Po odczytach Maria była zasypywana pytaniami o życie pozagrobowe.

Wielekroć dusze przychodzące do Marii Simmy mówiły o roli Matki Bożej w wypraszaniu im skrócenia lub złagodzenia cierpień czyśćcowych. Matce Bożej należy się tytuł Matki Miłosierdzia Dusz Czyśćcowych - stąd tak cenna dla nich jest modlitwa różańcowa. Jedna dusza objawiająca się powiedziała Simmie, że Matka Boża upomina się o wybudowanie kaplicy ku Jej czci na rozstaju, gdzie kiedyś już kapliczka stała. Gdy przeprowadzano nową drogę, starą kapliczkę zniesiono, a o postawieniu nowej zapomniano. Matka Boża przypomina o konieczności jej postawienia, wyrażając też życzenie, aby znajdował się w niej obraz przedstawiający Ją jako Matkę Miłosierdzia Dusz Czyśćcowych. Obraz ma być piękny. Krótko potem Simmę odwiedził ksiądz z Polski. Gdy Maria opowiedziała mu o życzeniu Matki Bożej, kapłan podjął się znalezienia malarza i pokrycia kosztów.

Obraz namalował Adolf Hyła z Krakowa, autor obrazu Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach. W maju 1959 r. obraz ikaplica w Sonntagu zostały poświęcone i są teraz miejscem pielgrzymek oraz modlitw za dusze w czyśćcu.

Teresa Tyszkiewicz

Źródło: Maria Simma:
Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 3-2009Wasze komentarze:
gość: 24.08.2015, 12:21
Jak to wytłumaczyć .Trzy lata po śmierci żony ,sprzedałem dom w jednym pokoju miałem spać na materacu ,jak się położyłem zaczeła trzaskać podłoga Wstałem byłem bardzo spokojny ,usiadłem na sedesie zapalić papierosa ,pustka w głowie trzeszczy i tak się kładłem i wstawałem i paliłem Potem przeniosłem się do innego pokoju zamknąłem dzrzwi A tam nadal trzeszczało Jak to wytłumaczyć co to było
gość: 24.08.2015, 12:19
Jak to wytłumaczyć .Trzy lata po śmierci żony ,sprzedałem dom w jednym pokoju miałem spać na materacu ,jak się położyłem zaczeła trzaskać podłoga Wstałem byłem bardzo spokojny ,usiadłem na sedesie zapalić papierosa ,pustka w głowie trzeszczy i tak się kładłem i wstawałem i paliłem Potem przeniosłem się do innego pokoju zamknąłem dzrzwi A tam nadal trzeszczało Jak to wytłumaczyć co to było
irena 25 06 2015: 26.06.2015, 04:07
dusze w czyscu czekaja na nasze modlitwy do milosierdzia jezusowego bo wiem ze zyskuje znacznie wiecej niz daje one sa tak wdzieczne a w swej hojnosci nie pozostaja w tyle za nami
babcia: 13.01.2015, 15:23
proszę o usunięcie komentarza suka: z dnia 11.04.2013,14:53 czy ktoś to czytał??????????????????????????????
Adams : 07.01.2015, 20:26
A mój kuzyn ateista ( mój przyjaciel , bardzo porządny człowiek i dobry ) też pójdzie do piekła bo nie wierzy ? Kto tak na prawdę rządzi tym kościołem ????
Marian ..: 02.11.2014, 20:20
To wszystko prawda , ja modlę się za dusze czyśccowe ,często przychodzą do mnie w snach , znane i nie znane , Panie Boże Miłosierny , udziel mi łaski abym mógł skuteczniej im pomagac , a gdy przyjdzie mój czas , bądż ,Panie Najświętszy , Miłosierny wobec mojej biednej , grzesznej duszy . Kocham Ciebie Jezu ...
ela: 05.09.2014, 21:21
Boze wybaw wszystkie dusze w czysccu cierpiace i zachowaj od potepienia oraz wez je do siebie do nieba.Prosze o laske dla moich bliskich zmarlych jak i innych dusz w czysccu cierpiacych.Prosze Cie Boze o laske milosierdzia.Natchnij mnie Boze dobrocia i miloscia dla bliznich, daj mi wiecej pokory i odbierz nadmiar pychy, spraw bym byla dobrym czlowiekiem.
Iwona: 25.02.2014, 20:29
Dla czego niektóre komentarze nie są po prostu usuwane przez administratora strony.? Są to stare komentarze , ale ten z 11.04.2013 nie opublikowałabym.
Niki: 01.11.2013, 21:50
Nie za "takie głupie 40-80 lat" Ludzie codziennie swoimi wyborami decydują się za Bogiem albo przeciwko Niemu. Jeśli na koniec oferta Miłosierdzia złożona przez Boga - przebaczenia - zostaje odrzucona przez zatwardziałego grzesznika, to co ma Bóg zrobić ? Jeśli ofiara Jego Syna nie porusza serca, a człowiek z nienawiścią odpycha Miłosierdzie - to pozostaje Sprawiedliwość - której domaga się demon, wpędzający duszę w rozpacz, że zasługuje tylko na potępienie. Odrzucenie Miłosierdzia jest największą i najboleśniejszą obrazą Boga. Jezus Chrystus wyraża swój ból z powodu utraty tylu dusz, pomimo Jego Męki i prób nawrócenia grzeszników podsuwanych im przez całe życie. Oby ludzie pojęli, że swoim ziemskim życiem wybierają swoją wieczność - z Bogiem, albo bez ...
frico: 13.09.2013, 21:30
no,nie rozumie,za glupie 40-80 lat zycia tutaj na ziemi,ludzie musza cierpiec w czyscu kilkaset lat?,albo cala wiecznosc w piekle?.Rozumie adolf,albo jemu podobni zbrodniarze,ale zwykli ludzie ,ktorzy kilka razy powiedzieli brzydki wyraz,albo sie zdenerwowali,cos tu nie gra!
Do andre: 18.05.2013, 21:25
Czemu piszesz takie bzdury o brzydzeniu się najmniejszym grzechem.To nie ludzie stworzyli szatana i nie ludzie pozwolili mu istnieć i zwodzić narody.Jeżeli istnieje grzech,to nie dzięki ludziom bo tak zostaliśmy stworzeni.
suka: 11.04.2013, 14:53
kurwa to nie fair.pl
Andre: 02.10.2010, 20:37
Jezus do Św. Faustyny: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)
KAsia: 14.08.2009, 13:33
Mogą Asiu wyprosić. Polecam Ci też lekturkę o Glorii Polo (jest za darmo do przeczytania w necie) która przybliży obraz Cyśćca albo dzienniczek św Faustyny
asia: 13.08.2009, 14:11
to takie niepojete i niesamowite, bede sie więcej modlic za te szvczegolnie potrzebujace duzsze ia czy one tez moga cos dla naswyprosic??
Janka: 13.08.2009, 11:54
W soboty powinnismy poswiecac nasze modlitwy za Dusze w czyscu ,tak prosil Sw. Ojciec Pio. za posrednictwem Najsw.Matki i tez waszej Matki. Prosze goraco odmawiajcie rozaniec O. Pio gdyz on zacheca do pokuty .
KAsia: 12.08.2009, 13:23
Dusze czyśćcowe są..i miałam okazję tego doświadczyć więc zaświadczam Wam, że Czyściec istnieje naprawde
[1] (2)

Autor

Tresć

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej