Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czystość i porządek świątyni

Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska! Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie. W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz? Jezus dał im taką odpowiedź: Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo. Powiedzieli do Niego Żydzi: Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni? On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus. Kiedy zaś przebywał w Jerozolimie w czasie Paschy, w dniu świątecznym, wielu uwierzyło w imię Jego, widząc znaki, które czynił. Jezus natomiast nie zwierzał się im, bo wszystkich znał i nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wiedział, co w człowieku się kryje. (J 2,13-25)

Kiedy byłem mały, częstokroć słyszałem sentencję: "Zachowaj w życiu porządek, a porządek zachowa ciebie". Przypomniała mi się ta myśl w kontekście dzisiejszych czytań. W I czytaniu z Księgi Wyjścia dowiadujemy się o nadaniu ludowi Dekalogu przez Pana Boga. Dekalog miał uporządkować życie narodu wybranego, tak by wiedział on, co jest dobre, a co złe, zwłaszcza wobec pogańskich plemion, które otaczały naród wybrany. Dekalog stał się czymś na podobieństwo znaku. W naszym życiu są różne znaki, np. drogowe, które mają regulować ruch na drodze. Wiemy jednak, że nie wszyscy się do nich stosują. Stąd słyszymy o wypadkach, ofiarach, kalectwie, cierpieniu człowieka. Analogicznie jest z przykazaniami. Wydaje się jednak, że niektórzy ludzie twierdzą dziś, że przykazaniami Pan Bóg krępuje naszą wolność. Że trzeba odrzucić wszelkie ograniczenia, a co najmniej nie przejmować się nimi w tzw. prozie życia i wtedy dopiero poczuje się słodki smak wolności. I niestety, jak pokazuje historia człowieka, na tej drodze samowoli "trup ściele się gęsto". A tymczasem jest odwrotnie. To Bóg "wywodzi" nas z niewoli naszego egoizmu i pychy, wskazując człowiekowi drogę podwójnej miłości: Boga i człowieka. Pokazuje nam w ten sposób drogę optymalnego przeżycia naszego ziemskiego czasu zwanego życiem. Niekiedy, jak dobry ojciec, który karci swoje dziecko, Bóg chce oczyszczać nas z twardo przylegającej do nas skorupy pychy i egoizmu. Czasem przy tym oczyszczaniu nas może wpaść w "święty" gniew tak jak Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii.

Śp. ks. Jan Twardowski napisał, że być może w sercu człowieka żyją barany pychy, woły lenistwa, gołębie lekkomyślności. Dlatego potrzebujemy, by Bożą świątynię naszych serc Pan oczyścił z wszelkiej skazy i nieładu. Sakrament pokuty i pojednania, szczery żal za grzechy, lektura Pisma Świętego, modlitwa czy rekolekcje to "środki czystości" dla naszej duszy i serca. Jednak nade wszystko to udział w Eucharystii jest dla nas uzdrawiający. Eucharystia jest ofiarą "zburzenia" Ciała Chrystusa i wzniesienia Go na nowo przez zmartwychwstanie. To nie bicz ze sznurków, ale działanie dobroci i miłości Pana Jezusa stale nas.oczyszcza. A Pan mówi do nas przez głos sumienia: "Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu Ojca mego targowiska".

ks. dr Michał Dubicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 15 marca 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Rafki w nieuleczalnej chorobieModlitwa do św. Rafki w nieuleczalnej chorobie

Sanktuarium św. Wojciecha w Świętym GajuSanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Ja jestem krzewem winnym, wylatoroślamiJa jestem krzewem winnym, wylatoroślami

Miłość bez zobowiązań?Miłość bez zobowiązań?

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej