Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zwykły widok

     Przerzucam kartki leżącego przede mną na stole egzemplarza "Idziemy", a siedzący mi na kolanach Jeremi mówi, pokazując palcem: - Ładne zdjęcie! Hm, zdjęcie jak zdjęcie. Wiele takich, zwłaszcza w tygodniku katolickim. Przedstawia nieszpory w katedrze Westminsterskiej podczas wizyty Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii. Przyglądam się uważniej. Nobliwe złocone prezbiterium, szeregi ozdobnych krzeseł, niewielka postać w białej piusce. Jakoś nic, co by mogło się wydawać godne zachwytu ośmiolatka. - Co ci się podoba w tym zdjęciu? - pytam. - Tak dużo biskupów! - odpowiada mi syn. - Gdzie popatrzeć, biskupi i biskupi!

     Ksiądz, zakonnik, siostra, biskup, nawet sam papież - widok to jakże zwykły. Jest ci ich u nas dostatek. Ich obecność nie budzi specjalnych emocji. Nawet opowieści misjonarzy zza oceanów o tym, na ile tysięcy hektarów przypada tam jeden duszpasterz, ani tych zza wschodniej granicy, o ludziach, którzy, zbierając się sami na modlitwę w opustoszałym i zdemolowanym kościele, kładli ornat na ołtarzu, bo księdza od dziesiątek lat nie widzieli - nie poruszają tak, jak powinny. Osoba duchowna: oczywista oczywistość, jak jedno z wielu zdjęć w gazecie.

     A przecież widok to ważny, dobry i krzepiący: nie tylko gromada uroczystych celebransów w purpurze, ale nawet pojedynczy człowiek w habicie czy sutannie, niechby nawet tylko z koloratką. To przypomnienie o rzeczywistości innej niż ta, którą widać gołym okiem, równie czytelne, co przydrożny krzyż. Dowód, że Bóg ciągle woła, bo Mu na nas zależy. I że wciąż Jego głos można usłyszeć. Szczęście, że widok to wciąż u nas powszedni - bo czyż aż tak oczywisty? Dobrze czasem popatrzeć nań oczami zachwyconego dziecka, uważniej, i zobaczyć w tym, co zwyczajne - dużo więcej. Może i anioł tkwi w szczegółach?


Lidia Molak


Tekst pochodzi z Tygodnika

10 października 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej