Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Do mamy

     Mama to nie jest to samo co tato. Tak śpiewała w swoim najbardziej chyba znanym przeboju Arka Noego. Słowa te miały sentencjonalnie wyrażać tym ważniejszą, że zaniedbywaną lub nawet kwestionowaną podstawową prawdę, że tata w życiu dziecka też być musi. Jeśli się jednak zdanie to przeczyta wyjęte z piosenki, widać wyraźnie, że jego równorzędne przesłanie brzmi, iż "być musi" - dotyczy w równym stopniu mamy.

     Co do mamy sprawa wydaje się bardziej oczywista. Mama urodzi, a pokocha zwykle jeszcze wcześniej. Nakarmi, przewinie, usłyszy nocny płacz i wstanie. Wie, czy kaszka ma być z malinami, czy z owocami leśnymi. Odróżnia, gdzie jest przód koszulki, pampersa, rajstop. Wie, które czyje ręczniki albo szczotki do zębów. Nie pomyli, w której szufladzie szukać skarpet. We właściwej porze i dawce poda odpowiednie lekarstwo dowolnej liczbie chorujących jednocześnie dzieci. Umie usmażyć naleśniki, ale gdy trafi się jej alergik, nauczy się robić je bez mleka i wody. Zna imiona kolegów i nazwiska nauczycieli, i wie kto jest fajny, a kto mniej. Jest na bieżąco ze szkolnymi wydarzeniami, ocenami, składkami i harmonogramem zajęć pozalekcyjnych. Do niej idzie się z rozbitym kolanem i złamanym sercem... A przy tym wszystkim łatwiej ją zlekceważyć, puścić mimo uszu, co mówi, radzi albo czego wymaga - takie tam babskie gadanie!

     Kiedy mama znika z domu na weekendowy zjazd dawnej drużyny, trochę kogoś jakby brakuje. Mimo że dzieci w niedzielę wieczorem są pod opieką taty ubrane, najedzone, odrobiły lekcje i w posprzątanym pokoju grają w najlepsze w scrabble. Najmłodszy Antoś już śpi. I tak by nie potrafił opowiedzieć, jak stęskniony nie mógł sobie znaleźć miejsca nawet w ojcowskich objęciach. Zawołał więc: "Kika!", a kiedy pięcioletnia Ludwika podeszła, władował się jej na ręce. Siostra nie mama, ale zawsze płeć żeńska. A macierzyństwo to - jakby nie patrzeć - domena kobiecości.


Lidia Molak


Tekst pochodzi z Tygodnika

3 października 2010


   

Wasze komentarze:
 ola: 10.12.2010, 19:09
 smutno mi jak to czytam, to znaczy że dziecko potrzebuje objęć kobiety?? ja myśle że dziecko szybko zapomnia, i szybko zapomniało by o mamie
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej