Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Matki porównując dzieci zapominają, że trzeba je kochać takimi jakie są

Rodzicom wiele radości sprawia obserwowanie, jak rozwija się dziecko. Kiedy zaczyna chodzić, kiedy powie pierwsze słowo, kiedy pożegna się z pieluchą. Śledzimy jego rozwój ze specjalistyczną książką w ręku oraz porównujemy je z innymi dziećmi - w czym jest lepsze, a w czym gorsze.

Gra dziećmi

Szczególnie wnikliwie obserwowane jest pierwsze dziecko. Trudno się dziwić. Matka nie ma doświadczenia i nie wie dokładnie, co i kiedy powinno nastąpić. Nie wie też, że jeśli jej dziecko spóźnia się np. z mówieniem, to nie jest to powód do dramatyzowania. Ale matka takiego dziecka siłą rzeczy szuka w innych dzieciach potwierdzenia lub zaprzeczenia własnych niepokojów.

Sama tego doświadczyłam. Moją ciążę od ciąży mojej przyjaciółki dzieliły dwa tygodnie. Więc najpierw porównywałyśmy objawy pierwszych miesięcy Potem porównywałyśmy wielkość brzucha. Następnie przebieg porodu. Dale] wielkość naszych dziewczynek, ich apetyt i godziny spania. Dopóki Zosia nie wyprzedziła mojej córki o prawie dws miesiące w przewrocie z brzuszka na plecy lub odwrotnie. Później Zosia wyprzedzała moją we wszystkim: w ząbkowaniu, w chodzeniu, w samodzielnym siusianiu. Ale wtedy już się tym nie martwiłam.

Jednak ten przewrót mam przed oczami. Towarzyszyły temu myśli, że może moja córeczka jest gorsza, bo zapóźnio- na. Prawda, że nierozsądne? Na szczęście szybko to do mnie dotarło.

Licytacja

Porównywanie dzieci może przerodzić się w rodzaj licytacji. W grę pod tytułem "moje lepsze". Spotykasz się ze znajomymi z dziećmi i wnikliwie wypytujesz koleżankę: - A czy już chodzi? Nie?! Mój w tym wieku chodził już bez trzymania. Albo obkładasz się różnymi książkami traktującymi o rozwoju dziecka i z satysfakcją stwierdzasz, że twoje we wszystkim przekracza normy przewidziane dla swojej grupy wiekowej. I jak się tym nie pochwalić przed innymi dorosłymi? Warto wtedy zastanowić się, o co naprawdę chodzi. Czy o to, że twoje dziecko będzie lepsze, mądrzejsze, sprawniejsze, zdolniejsze od innych, że wszystkich zadziwi? Czy kiedy twoje dziecko najsprawniej wspina się na drabinki, to pękasz z dumy, a kiedy nie odnosi sukcesu, czujesz się zawiedziona? Czy jesteś rozczarowana dlatego, że córka koleżanki jest lepsza od twojej, że ją zdystansowała? Jeśli tak, to znaczy, że nastawiłaś się na rywalizację z innymi rodzicami. Bo to przecież nie jest rywalizacja między dwuletnimi dziewczynkami.

Inteligencja i rozwój

Istnieją prawidłowości określające, jakie umiejętności dziecko powinno opanować w pewnym wieku, ale są to tylko przybliżenia. Różnice indywidualne w rozwoju mogą być olbrzymie, a mimo to są całkowicie naturalne. Wiele zupełnie normalnych dzieci zaczyna późno chodzić lub mówić, inne długo nie chcą rozstać się z pieluchą.

Kiedy zastanawiamy się, czy nasze dziecko jest "pojętne", to powinniśmy rozróżnić dwa aspekty. Pierwszy to stopień dojrzałości osiągnięty przez dziecko, a drugi to coś, co u dorosłych nazywamy inteligencją. Te dwie rzeczy wcale nie muszą iść w parze, szczególnie po upływie drugiego roku życia. Na przykład, dziecko, które wyprzedza równolatków, tzn. wcześniej zaczęło chodzić, mówić, może być bardzo inteligentne, ale może też być przeciętnie inteligentne. I odwrotnie - dziecko bardzo sprawne intelektualnie może sytuować się poniżej średniej pod względem stopnia rozwoju.

Psychologowie oceniają rozwój dziecka według czterech parametrów: motorycznego, czyli jak dziecko posługuje się swoim ciałem; adaptacyjnego, czyli jak rozwiązuje trudne sytuacje; społecznego, czyli jak daje sobie radę z codziennymi czynnościami życiowymi, jak układa sobie stosunki z ludźmi; językowego, czyli jak rozumie i używa slow. Już z samego faktu wyodrębnienia czterech różnych płaszczyzn rozwoju wynika, że człowiek nie rozwija się równomiernie. Żadne dziecko nie jest w równym stopniu opóźnione we wszystkich czterech dziedzinach, żadne też nie wyprzedza we wszystkich swojego wieku. Większość dzieci jedne sprawności opanowuje lepiej, inne gorzej. Na przykład Kasia ma bogate słownictwo i świetnie sobie radzi w zabawie z rówieśnikami. Jest typem przywódcy i organizatora. Ale jak na swój wiek nie jest zbyt sprawna i źle przechodzi sytuacje kryzysowe.

Dopóki więc dziecko utrzymuje się w okolicy przeciętnej lub wyżej, nie zwracajmy przesadnie uwagi na wskaźniki i na to, jak wypada na ich tle dziecko. Oczywiście, jeśli wyraźnie odstaje od rówieśników, warto pójść z tym do lekarza.

Kochaj takie jakie jest

Na imieninach u cioci namawiasz swojego zdolnego synka, aby powiedział wierszyk albo zaśpiewał piosenkę. Tymczasem twój synek, który w domu nic innego nie robi, tylko się popisuje, u cioci stoi z rozdziawioną buzią i patrzy na ciebie, jakby nie rozumiał, czego od niego chcesz. Nie dość, że nie śpiewa piosenki, to jeszcze sprawia wrażenie niedorozwiniętego, bo nie chce wujkowi odpowiedzieć, jak ma na imię. Wstyd - nie dziecku, tobie.

Na zabawie przedszkolnej twoja córka tańczy gorzej od innych. Nie możesz patrzeć na inne matki, tak ci głupio. Czujesz się do niczego jako matka. Jeśli to dostrzeżemy, to już tylko krok do tego, żeby nie traktować dziecka jak wizytówki, tylko pokochać je takim, jakie jest. Twoje dziecko jest niepowtarzalne, a ty znajdź w nim coś niezwykłego, coś, co je różni od innych.

Kiedy inni rodzice prą do rywalizacji, staraj się nie podejmować gry. Dostrzegaj wszystko co dobre nie tylko w swoim dziecku, ale we wszystkich dzieciach. Szybko zobaczysz, że wtedy zamiast je porównywać będziesz je podziwiać, każde z osobna. Jeśli twoja przyjaciółka ma dziecko, które rozwija się wolniej, pomyśl, co czuje, kiedy inne mamy wciąż porównują swoje zwinne dzieci z jej. Warto byłoby zwrócić jej uwagę na coś, co jej dziecko robi lepiej od innych.

Pochwała motywuje

"Ania jest w pierwszej klasie, a pisze ładniej od ciebie", "Maciej bawi się grzecznie już drugą godzinę, a ty nie potrafisz usiedzieć w miejscu pięciu minut", "Tylko kłócisz się z kolegami, popatrz na Elę, ją wszyscy lubią". Po takich uwagach można znienawidzić najlepszą przyjaciółkę i ukochanego brata. Jak można bowiem lubić kogoś, kto cały czas stawiany jest przez innych za wzór. Bo on lepszy, a ja gorszy.

Uwaga rodzice, to najgorszy sposób motywowania dziecka. Pozbawia całkowicie ochoty na działanie pozytywne, na staranie się. Zamiast załamywać - "Jesteś do niczego, twoi koledzy już dawno to potrafią" - chwal za najmniejsze osiągnięcie. Wtedy dziecko uwierzy w swoje możliwości i z większym zapałem będzie próbowało.

Nie porównujcie, tym bardziej, że tak naprawdę nie zamienilibyście swojego dziecka na żadne inne! Ale ono o tym nie wie. Strofowane może pomyśleć, że go nie kochacie. Tymczasem każde jest wyjątkowe i jedyne - spośród wszystkich koleżanek i kolegów, braci i sióstr.

NATALIA BUDZYŃSKAWasze komentarze:
 marzena aneta: 28.02.2024, 17:54
 Matki porównują dzieci zapominają że trzeba je kochać takimi jakie są dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o szczęście wiare zdrowie dzieci moich dzieci rodzeństwa dzieci wszystkich bo dzieci wszystkie nasze są dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o szczęście wiare zdrowie dla dzieci moich dzieci rodzeństwa dzieci wszystkich w dorosłym życiu na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej