Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Ile mogę

     Dzieci na ogół są przekonane o tym, że ich rodzice posiadają cechę, którą można by nazwać wszechmocą. Wyobrażenie to nie jest jednak stałe i wraz z wiekiem dziecka podlega ciekawej i znaczącej ewolucji. Bo tak to już jest, że "móc wszystko" - nie zawsze oznacza to samo.

     Maluch wydaje się bardziej wyczuwać w rodzicach „wszechmoc" troskliwą, kochającą. Z nich się bierze, przy nich jest bezpieczny, od nich dostaje wszystko, czego mu potrzeba. Tata jest wielki i silny. Jego woli poddają się przedmioty: młotek wbija gwóźdź, kopnięta piłka leci w zamierzonym kierunku, a zepsuta lampka znów zaczyna świecić. Mama przytuli, pocałuje - i przestaje boleć. Uśmiechnie się - i znika wina z powodu stłuczonego talerza albo przepychanek z bratem. Tata i mama mogą wszystko!

     Z punktu widzenia starszego dziecka jest już inaczej. Rodzice mogą wszystko - czyli wolno im. Wolno im rządzić, wydawać niezrozumiałe zakazy i nakazy, oczekiwać posłuszeństwa i przestrzegania zasad, nawet karać. Ale najgorsze, że wolno im to, czego dzieciom zabraniają. Sami to mogą siedzieć godzinami przy komputerze albo telewizorze, jeść słodycze i chipsy, kiedy zechcą, mogą nawet nie dotrzymać słowa! Dla rodziców jest to jedyna w swoim rodzaju sposobność do czuwania: czy aby ich „wszechmoc" idzie w parze z mądrością i sprawiedliwością?

     Ludwisia wtyka mi w rękę jabłko i nóż, i prosi: — Możesz mi podzielić na trzy ćwiartki? Cóż... Nie mogę, córeczko. Są przecież rzeczy, których żadna, nawet najprawdziwsza wszechmoc, nie może. Bo nawet wszechmoc bywa ograniczona i bezbronna. Tyle odpowiadam mojej pięciolatce w duchu, a głośno dodaję tylko: - Mogę ci podzielić na cztery ćwiartki. A jeśli jedną mnie poczęstujesz, będziesz miała trzy.


Lidia Molak

Tekst pochodzi z Tygodnika

21 listopada 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej