Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Wolność blokady

     Lodówka na kłódkę - poradziła alergolog rodzicom, którzy nijak nie mogli powstrzymać swojego przedsiębiorczego rocznego dziecka przed wykradaniem, gdy nikt nie patrzy, szkodzących mu serków i jogurtów. Pomysł z jednej strony zakrawa na gag komediowy, z drugiej może się wydać drastycznym ograniczeniem. Ale tylko "tu i teraz" - bo a nuż w dłuższej perspektywie czasu okaże się jedynym, zbawiennym sposobem, by nie dopuścić do rozwoju choroby. Nawet jeśli kłódkę trzeba będzie założyć również na szafkę z koszem na odpadki, bo zdesperowany maluch będzie gotów wygrzebywać ze śmieci opakowania z resztkami zakazanego przysmaku.

     Podobnych patentów - które na tyle się już opatrzyły, że ani śmieszą, ani oburzają - w domu, po którym kręcą się małe dzieci, bywa wiele. Plastikowe zaślepki do gniazdek dławią w zarodku zapędy młodego elektryka. Specjalna nakładka na kuchenkę tłumi inwencję dobrze rokującego kucharza. Blokady drzwiczek i szuflad zagrażają swobodzie zamiłowanego szperacza. Furtka z przemyślnym zatrzaskiem zamontowana w drzwiach lub przy wejściu na schody zawęża przestrzeń nieposkromionego odkrywcy. No i szczyt wszystkiego: te absurdalne mocowania umożliwiające przytwierdzenie do ściany regału na wypadek, gdyby chciał się nań wdrapać jakiś dzielny mały taternik. Jakkolwiek patrzeć, same ograniczenia!

     Zakazujące i uniemożliwiające dostęp. Nieraz wywołujące złość, żal albo frustrację. Narzucone odgórnie, wbrew woli i naturalnemu pędowi. Ale przecież, w równym co najmniej stopniu, chroniące. Zapewniające tyleż bezpieczeństwo, co... samodzielność i wolność. Mimo wszelkich blokad i barier a może jednak także i dzięki nim - można się spodziewać, że mały człowiek kiedyś wreszcie, może nawet całkiem niedługo, nauczy się bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych i zamykać drzwi tak, by nie przyciąć sobie palców. Wolność wymaga ograniczeń?


Lidia Molak


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 luty 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej