Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Inni i tacy sami

     Znajomość podstaw psychologii rozwodowej jest dla rodziców nieoceniona. W chwilach krytycznych pomaga zachować dystans i spokój ducha. Oto nie mamy, dajmy na to, do czynienia z szaleństwem, kryzysem tożsamości czy wychowawczą porażką, tylko z buntem dwulatka. Nasz jedyny w swoim rodzaju rodzynek okazuje się podlegać pewnym regułom, według których można ocenić jego rozwój. Jest taki, jak wszystkie inne dzieci. Jest człowiekiem!

     Z drugiej strony nic mniej trafnego nad stwierdzenie, że "wszystkie dzieci są takie same". Zdarzało mi się je słyszeć zwłaszcza w odniesieniu do niemowląt: ponoć tak samo łysych, różowych i wrzeszczących nie wiedzieć czemu. Można by zresztą takie uogólnienia mnożyć. Jeśli nawet zawierają cząstkę prawdy, nie mówią tego, co istotne, o danym osobniku.

     Wśród zabawek, jakie nagromadziły się w naszym domu, nie brak łamigłówki polegającej na wkładaniu do kolorowego pojemnika elementów o różnych kształtach przez odpowiadające tym kształtom otwory - stanowiącej, można powiedzieć, pewien kanon. Jednak wbrew reklamie, żadne z moich czworga dzieci, podobnie jak kilkoro znanych mi nie moich, nie było nigdy tą zabawką zainteresowane. Służyła do różnych celów, tylko nie do rozpoznawania kształtów... Aż na świecie pojawił się Antoni. Ten ni stąd, ni zowąd, zaczął się nią bezbłędnie bawić zgodnie z przeznaczeniem, znajdując w tym wyraźną satysfakcję.

     "Komu Kaśka, komu Maryśka" - jak mówiła moja babcia Sańkowa. Już po dzieciach widać, jak jesteśmy różni. Ten taki, tamten zupełnie inny. Jednemu pasuje to, drugiemu całkiem co innego. Co tego nie zainteresuje, dla drugiego będzie pasją. Czy nie dzięki temu zawsze znajdzie się ktoś, kto na przykład potrafi zająć się nieuleczalnie chorymi i ten, kto zawalczy o lepsze traktowanie zwierząt? Każdemu można powiedzieć: byłeś i jesteś na tym świecie niezbędny. Nikt przecież nie jest taki, jak ty!


Lidia Molak


Tekst pochodzi z Tygodnika

27 lutego 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej