Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Powrót taty

     Nie martw się, tata wróci, to zreperuje - mawiała może sześcioletnia Iza do swojej młodszej siostry. Siła jej starszeńskiego autorytetu, a także doświadczenie potwierdzające, że "tata potrafi", sprawiały, że wierzyłam jej słowom bez zastrzeżeń. Łzy obsychały natychmiast. Wszystko jedno, czy były ronione nad zepsutą zabawką, urwaną sprzączką od bucika, czy utłuczonym uchem kubka. Powrót taty z pracy był często wyczekiwany jak zbawienie.

     Któregoś dnia - na wyraźną zresztą propozycję taty - usypałyśmy na tapczanie stertę różnych "inwalidów", którym należało się zreperowanie. Lalki z powykręcanymi kończynami, pluszaki bez łapy czy ogona, wózeczki bez kółek, lalczyne krzesełko z ułamaną nogą, zegar-skarbonka z uszkodzoną pozytywką... W pokoju każdego malucha znajdzie się wiele takich rekwizytów. Samo ich odkrywanie było niezłą zabawą. Smaku dodawała jej niezbyta dziecięca pewność, że tata znajdzie radę na wszystko.

     Wśród tych zabawek znalazł się także miś z odprutym uchem. Bardzo stary, chyba najstarszy, bo widoczny jeszcze na zdjęciu, na którym Iza prezentowała swoje pierwsze ząbki. Niegdyś biały, w niegdyś bordowych spodenkach, wyglądał bardzo żałośnie. Najsmutniejsze w nim było to, że od zawsze, kiedy pamiętałam, nie miał jednego szklanego oka. Zamiast niego była okrągła plama gencjany - próbowałam pewnego razu w ten sposób go opatrywać, ale nic nie pomogło. Tata przyszył ucho, ale oka misiowi nie przywrócił. Takie ze zwykłego guzika to już nie było to. Miś nie mógł być jak nowy. Z rodzicielskimi ograniczeniami przychodzi się oswajać w długotrwałym procesie. Być może staje się to tym naturalniejsze, gdy sami zostajemy rodzicami. Czy zatem dziecięca nadzieja, że tata wszystko może, przemija z wiatrem? A może toruje drogę nadziei, która zawieść nie może? Tak jak ofiara starego, ślepego misia - powrotowi Tego, który obiecuje: "Oto wszystko czynię nowe"?


Lidia Molak


Tekst pochodzi z Tygodnika

3 kwietnia 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej