Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Dzień Matki

     Laurka, piosenka, bukiecik konwalii. Co Jeszcze kojarzy się z Dniem Matki? Sposoby świętowania są powtarzalne, choć jedyne w swoim rodzaju i niezmiennie wzruszające. Najsilniejszych wrażeń - i to różnego rodzaju - dostarczają jednak działania wynikające ze szlachetnego założenia: dzisiaj mama ma święto, więc niech się, bidula, nie męczy, zrobimy wszystko za nią. Efekt może dorównać pokazowi fajerwerków w mieszkaniu.

     Przesada? Oto dwie małe dziewczynki postanawiają uczcić Dzień Matki, przygotowując na obiad pyzy. Niewtajemniczonym zdradzę przepis: trzeba obrać dużą ilość ziemniaków, zetrzeć je na ostrej tarce o drobnych oczkach, papkę odcisnąć z soku przez czystą ściereczkę, porcje otrzymanego ciasta nadziewać farszem z przyprawionego do smaku mielonego mięsa, formować podłużne, zaokrąglone „cepliny" i ugotować. O takich drobiazgach, jak posolenie wody, wrzucanie pyz do wrzątku, odpowiedni czas gotowania zupełnie surowego produktu nie trzeba chyba przypominać. Ani o okraszeniu skwarkami i cebulką. W sumie trudno o danie wymagające więcej wprawy i zachodu. Może poza gołąbkami, ale na gołąbki dziewczynki się nie decydują tylko dlatego, że pyzy bardziej lubią, a poza tym zawsze marzyły o odciskaniu ziemniaków - wyglądało to na świetną zabawę. Pewną niedogodnością okazuje się brak gazu. Sytuację ratuje maszynka elektryczna. Ile czasu zajmuje zagotowanie wody na takim urządzeniu? Mama wraca z pracy. Zastaje w kuchni pobojowisko, to jest, przepraszam, linię produkcyjną w całej rozciągłości, i córeczki, nieco już oklapłego ducha, nad maszynką z garem pełnym niezbyt gorącej wody i tracących kształt pyz - a może już po prostu zupy pyzowej. Cóż za niespodzianka!

     A mama, jak to mama, zwłaszcza w Dniu Matki. Jest wzruszona, nie szczędzi uścisków i okrzyków podziwu i uznania. Można się znów poczuć wielkim i wspaniałym. Udziela tylko jednej uwagi: "Pyzy się lepiej trzymają, gdy się doda mąki ziemniaczanej". I jest - słowo daję - dumna ze swoich dzieci! Kto odgadnie jej serce?


Lidia Molak


Tekst pochodzi z Tygodnika

122 maja 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej