Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Z młodzieżą i dla młodzieży w Bożych ogrodach

     Młodość ma to do siebie, że tętni życiem. Nie bez podstaw potocznie mówimy, że to wiosna życia. A jak wiosna, to cud natury, fauny i flory, piękne, różnorodne kwiaty, zapachy, przeróżne odcienie kolorów, radosny śpiew ptaków i słońce długo na niebie. Jednak doświadczony ogrodnik wie, że za tym obrazem kryje się świat, w którym zwycięża silniejszy. Taka jest natura. Żeby wyhodować piękny kwiat w ogrodzie, od początku, od wrzucenia nasiona w ziemię trzeba o niego dbać. Nie tylko podlewać, bo to oczywiste, ale spulchniać ziemię, podtrzymywać słabą łodygę, czasami dodać do wody biohumus lub inny delikatny nawóz, chronić przed wiatrem i słońcem, a przed przesadzeniem na otwartą przestrzeń hartować, żeby nie zniszczyła go swą witalnością dzika przyroda.

     W tej trosce nie wolno też przesadzić, bo kwiat się w ogóle nie wychyli ponad ziemię, nie rozwinie albo uschnie w połowie rozwoju. Jeśli nie zastosujemy tych prostych zasad, może coś urośnie, ale będzie to tylko powyginany badyl otoczony chwastami, będący jakąś bliżej nieokreśloną karykaturą kwiatka, który był na okładce z nasionami.

     Młodość to piękny czas, który z jednej strony trzeba chronić, z drugiej mądrze prowadzić i ukierunkowywać, wskazywać cel, odkrywać możliwości, podpowiadać rozwiązania, ale nie podawać gotowych na "tacy". Salezjańska pedagogia to pedagogia dyskretnej, twórczej obecności. Wierzący w Boga wychowawca rozumie, że Ogrodnikiem młodości jest Stwórca. Zasady wzrostu to Dekalog i Przykazanie Miłości, wraz z darami Ducha Świętego niezbędnymi do osiągnięcia dojrzałości - przejścia z młodości do odpowiedzialnego życia, wprowadzające harmonię i pokój. Pan Bóg poprzez wychowawcę żyjącego na co dzień Ewangelią manifestuje swoją obecność przy młodym człowieku w czasie wiosny, młodości, w różnych jej momentach i sytuacjach, dobrych i złych, szczęśliwych i smutnych (Jego imię: Jestem, który jestem; Ja jestem z wami przez wszystkie dni...; Emmanuel, Bóg z nami). Dlatego jesteśmy z młodzieżą i dla młodzieży - by podlewać Boże ogrody.


ks. Mariusz Chamarczuk SDB
LENDA - Biuletyn Seminarium Duchownego Towarzystwa
Salezjańskiego w Lądzie - czerwiec 2017 r.


   

Wasze komentarze:
 ewa: 20.10.2017, 20:47
 Niech Dobry Bóg będzie Uwielbiony w Każdym Salezjaninie i Każdej Salezjance. Niech wynagrodzi Wam obficie za Wasze poświęcenie i trud w Ogrodach dusz Młodych ludzi.Pan z Wami .. niech Wam błogosławi na każdy dzień i strzeże .
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej