Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Być wychowawcą w dzisiejszym świecie

     Wychowawca w dzisiejszym świecie nie ma łatwego zadania, by w dobie komputeryzacji wychowywać młodych ludzi do tego, aby byli dobrymi chrześcijanami i uczciwymi obywatelami.

     Dzisiejsza młodzież bardzo dużo czasu spędza przed komputerem na różnych portalach społecznościowych typu facebook czy twitter, a dawniej nk.

     Wychowawca lub nauczyciel musi docierać do młodych właśnie tam, gdzie oni są najbardziej aktywni oraz obecni we współczesnym świecie. Pedagog powinien być twórczym człowiekiem chcąc docierać do młodych ludzi i pomagać im w trudnościach. Każdy salezjanin, który jest wychowawcą, jest zaproszony do tego, aby być z młodzieżą, która tak bardzo potrzebuje dzisiaj autorytetów czy nawet ojców. W dzisiejszym świecie mamy kryzys ojcostwa i dlatego ktoś kto potrafi zastąpić młodej osobie ten odczuwalny brak, powinien pozbyć się uprzedzeń i lęków, i prowadzić młodych ku dorosłości, ku dojrzałości. Powszechnie wiadomo, że dzisiejsza młodzież niechętnie ufa osobom dorosłym, bardziej skupia się na relacjach z rówieśnikami, które mogą czasami prowadzić do pogubienia się w zawiłościach życia. Nie możemy młodzieży zostawić samej sobie, musi ona mieć kierownika, przewodnika, który pokaże jej jak byc jednocześnie uczciwym obywatelem i dobrym chrześcijaninem. Ksiądz Bosko właśnie w taki sposób wychowywał ludzi młodych i wykorzystał do tego wychowawczy System Prewencyjny, zwany zapobiegawczym.

     System ten jest oparty na trzech filarach: religii, miłości i rozumie. Jest to metoda wychowawcza, która w czasach ks. Bosko była nowatorska z racji zauważenia roli głębokich relacji wychowawczych z drugim człowiekiem, na przebywanie z nim, czyli asystencję. Podstawą w tym systemie jest religia, miłość darmo dana oraz rozum - czyli korzystanie z uzdolnień i atutów intelektualnych wychowanków, odpowiednio do ich możliwości. Ważnym narzędziem obecności wychowawczej jest prowadzony dialog - rozmowy z wychowankami, które są bardzo ważne, ponieważ przez nie możemy dowiedzieć się, co u wychowanka "się dzieje" oraz daje temu młodemu człowiekowi poczucie, że wychowawca interesuje się nim i solidaryzuje się w przeżywaniu jego spraw. Św. Jan Bosko bardzo dbał o religijność wychowanków, dbał o to, aby mieli żywą relację z Bogiem, troszczył się o każdą młodą duszę. Dla człowieka z deficytem miłości, doświadczenie zainteresowania jego życiem ma ogromne znaczenie. Wychowawca powinien tak postępować, aby młodzież czuła, że jest kochana i właśnie tak postępował ten włoski święty kapłan - wychowawca młodych.

     Intuicyjnie wyczuwał on, że młodzież potrzebuje kogoś, do kogo mogłaby się zwrócić z pełnym zaufaniem, powierzyć swoje problemy, od kogo mogłaby oczekiwać życzliwej odpowiedzi, reaKcji. Młody człowiek potrzebuje miłości i zaufania od wychowawców. Każdy wychowawca angażując się w budowanie dobra w młodym człowieku powinien mieć na uwadze słowa, które przez całe życie miał w sercu Św. Jan Bosko i które uczynił dewizą swojego życia: "Dla was studiuję, dla was pracuję, dla was żyję i za was jestem gotów także oddać życie".


kl. Łukasz Grzenia SDB
LENDA - Biuletyn Seminarium Duchownego Towarzystwa
Salezjańskiego w Lądzie - czerwiec 2017 r.


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej