Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Wróżby to grzech

     Jestem osobą wierzącą i praktykującą, ale od czasu do czasu korzystam z porady wróżki i astrologa. Zdarza się to zwłaszcza, kiedy muszę podjąć jakąś ważną decyzję albo mam "ciężki orzech do zgryzienia". Takie konsultacje pomagają mi, a wróżby w dużym stopniu sprawdzają się. Czy to rzeczywiście grzech?

     Wróżbiarstwo jest traktowane przez Pismo Święte jako narażanie się na kontakty z siłami nieczystymi. To grzech. Wróżby w dłuższej perspektywie przyniosą nam w końcu niepokój i kłopoty.

     Biblia w Księdze Kapłańskiej poucza: "Nie będziecie uprawiać wróżbiarstwa. Nie będziecie uprawiać czarów" - 19,26. "Także przeciwko każdemu, kto się zwróci do wywołujących duchy albo do wróżbitów, aby uprawiać z nimi nierząd, zwrócę oblicze i wyłączę go spośród jego ludu" - 20,6. Księga Powtórzonego Prawa przypomina: "Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza" - 18,10-12.

     Każdy człowiek, wcześniej czy później, ponosi przykre konsekwencje wróżbiarstwa. Im dłużej z tego korzysta, skutki są mocniejsze. Osoby, które bywają u astrologów czy wróżek same przyznają, że można się zwyczajnie zasugerować. Że można doprowadzić do pewnego wydarzenia dlatego, że zostało ono wcześniej wywróżone. Z pewnością wróżbici i astrologowie mogą nam powiedzieć sporo interesujących rzeczy o nas. To oprócz wszystkiego dość często ludzie błyskotliwi, ciekawi, głęboko znający ludzką naturę i mający sporą orientację w świecie duchowym. Nie mogą jednak znać pełnej przyszłości. Mogą przekazać jedynie skrawki wiedzy posiadanej przez duchy. Dziwię się pewności wróżących. Bo przyszłości nie znają żadne duchy ani aniołowie, ani demony. Tylko Bóg. Pełnego rozeznania przyszłości nie mogą mieć nawet najlepsi przepowiadacze. Skuteczność wróżb neguje prorok Zachariasz "Posążki bóstw natomiast mówią tylko brednie, wróżbici widzą tylko kłamstwa, i złudne są sny, które wyjaśniają" - 10,2.

     Dla mnie osobiście wizyty u jakiejkolwiek osoby "widzącej" są niedopuszczalne nie tylko ze względu na zakaz Pisma Świętego. Gdybym kogoś prosił o wróżbę, narażałbym go/ją w moim mniemaniu na straszne koszty duchowe i psychiczne. Na wchodzenie w miejsca intensywnego działania demonów. To jakieś niemiłosierne. Chyba nie wolno nikogo tak narażać.


ks. Marek Kruszewski


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 sierpnia 2009

Sztuka uwodzenia własnej żony Sztuka uwodzenia własnej żony
Margaret Hardisty
„Sztuka uwodzenia własnej żony” to książka dla mężów, choć i kobiety przeczytają ją z wielkim zainteresowaniem.

Autorka pisze o tym, czego pragną kobiety i potrafi jasno ukazać, czego tak naprawdę żony oczekują od mężów. Kto jest bowiem bardziej kompetentny, by powiedzieć mężczyznom, co myślą i czują kobiety, niż właśnie jedna z nich?... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 Ewelina: 04.09.2009, 01:33
 "Bo przyszłości nie znają żadne duchy ani aniołowie, ani demony." Osobiście parę razy spotkałam się z trochę innym stwierdzeniem, według którego duchy i owszem, znają przyszłość, ale niezbyt daleką, bo ich poznanie (czyli wiedza) jest ograniczone. Nie wiem natomiast na ile obie te wersje się wykluczają (możliwe, że chodzi o to samo, tylko w powyższym artykule bardziej to uogólniono), ponieważ nie znam źródła, na podstawie którego wyciągnięto takie wnioski. Może ktoś zna jakiś tekst źródłowy, do którego można się odnieść w tej kwestii? (Tzn. czy wiemy o tym z jakichś ksiąg natchnionych, czy skąd?) Moja wiedza na temat duchów jest naprawdę znikoma, mogę za to podać przykład "z życia wzięty" odnoszący się zarówno do całego artykułu, jak i do tego konkretnego cytatu. Moja prababcia opowiadała mi, jak kiedyś, będąc jeszcze w młodym wieku, poszła do cyganki, by ta wywróżyła jej przyszłość (zrobiła to z ciekawości, jak sądzę). Dowiedziała się wtedy, że - o ile przeżyje dwie sytuacje, które zagrożą jej życiu - dożyje wieku 82 lat. Faktycznie, udało jej się przeżyć dwa zawały serca, a zmarła na miesiąc przed swoimi 83 urodzinami. Może to dowodzić tego, że duchy mają zdolność patrzenia w przyszłość (choćby w tę najbliższą) i do tego widzą ją całkiem precyzyjnie. Nie wiem jednak, czy jest to jednoczenie potwierdzenie słów autora artykułu - że wróżbici mają dostęp tylko do części wiedzy, jaką posiadają demony i dlatego nie znają przyszłości tak dobrze, jak by chcieli (nawiązuję do tego, że owa cyganka przedstawiła mojej babci kilka "wariantów" jej przyszłości), czy to może same duchy nieczyste dysponują jedynie orientacyjnym zmysłem poznania, nie mogąc przecież przewidzieć wszystkich wyroków boskich.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 


Humor | Małżeństwo | Rodzina | Narzeczeństwo | Wiara | Powołanie | Rozważania | Psalmy | Wychowanie | Miłosierdzie | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej