Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 

Bzdury i ciemności

     Moja nastoletnia córka wiesza sobie plakaty z wampirami z filmu "Zmierzch". Tłumaczy, że są to wampiry wegetarianie, ale niepokoi mnie ta fascynacja, bo chodzi o moje dziecko. Czy mogą istnieć takie istoty nieśmiertelne i skazane na piekło? Czy Pismo Święte i nasza wiara ma do tego jakieś odniesienia?

     Obawy przed demonami ssącymi krew istniały w starożytnych kulturach otaczających Izrael: w wierzeniach staroarabskich i fenickich, w tradycji greckiej i rzymskiej. Jednak na kartach Pisma Świętego nie ma wyraźnych przekazów na ten temat. Dyskutuje się, czy w Księdze Przysłów (30, 15) słowo tłumaczone jako "pijawka" nie oznacza tyle co wampir. Zwłaszcza że w poprzedzającym wersie jest mowa o plemieniu, które "ma zęby jak miecze, a siekacze jak noże". W Starym Testamencie znajduje się zakaz spożywania krwi (Kpł 17,10. 13). Uważano bowiem, że krew stanowi siedlisko duszy. Stąd być może wynika przekaz, że kto spożywa krew, będzie potępiony jako łamiący zapis biblijny. Tę myśl podkreślają na przykład świadkowie Jehowy zakazujący transfuzji.

     Pan Jezus nakazał nam, chrześcijanom spożywać swoje Ciało i krew, abyśmy mieli Jego życie w sobie. Ta prawda naszej wiary ma charakter sakramentalny i duchowy. Czcimy fakt, że krew Chrystusa obmywa nas z grzechów. Historycznie w chrześcijaństwie nie było specjalnych lęków przed wampirami. Mamy się bać nie tego, który może zabić ciało, ale tego, który może zabić duszę.

     Legenda o wampirach wzięła się być może z przypadków choroby zwanej porfirią, której objawami są bladość, unikanie światła, zniekształcenia skóry twarzy, połączone czasem z bezsennością i paranoją. Bano się także zmarłych ożywionych jakoby przez własnego ducha lub demona, powracających w nocy i żywiących się krwią ludzką. Wątki ludowe ubarwiono w literaturze. Powieści i filmy grozy stworzyły odrębny gatunek literacki i filmowy - horrory. Zbudowany jest na nim spory przemysł ludzi zastanawiających się, jak nas solidnie nastraszyć albo pobudzać do fascynacji wampirami i wilkołakami - i zarobić na tym pieniądze. Rozumiem jednak niepokój rodziców o dzieci. Też mam wrażenie, że modna jest ostatnio CIEMNOŚĆ. I że jest nam zaszczepiana w książkach i filmach.

     Pogląd, że wampir może wybrać kogoś i "obdarować nieśmiertelnością", jest pomysłem wyłącznie literackim. Należy go traktować jako całkowitą bzdurę. Jako chrześcijanie wierzymy, że życie nieśmiertelne daje Jezus Chrystus. Modlimy się o wieczny odpoczynek. I nie chcemy, żeby nasi bliscy zmarli latali po nocy i nadgryzali czyjeś szyje. Chcemy, żeby znaleźli życie w Bogu, a nie w trumnach.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika

23 maja 2010

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]

 


O stronie... | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa