Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

New Age - współczesne wyzwanie dla chrześcijaństwa

Uwaga podstęp

Jak dowiadujemy się z "Naszego Dziennika" (nr 13/2726 z 16 stycznia 2007) rzecznik praw dziecka Ewa Sowińska przestrzega rodziców przed działalnością Fundacji "Raj na Ziemi". Jej zdaniem, wszystko, co określa działalność Fundacji "Raj na Ziemi", jest bardzo rozmyte. - Oficjalnie wszystko prowadzone jest w celu niesienia pomocy - tłumaczy Sowińska. - Jednak na zajęciach czy organizowanych wyjazdach dzieci uczą się czcić Matkę Ziemię. Cele organizacji przedstawione na jej stronach internetowych to " świadomość ekologiczna, edukacja dla Pokoju, zdrowy styl życia ". Fundacja wykorzystuje działania dobroczynne, korzystając z nieuświadomienia rodziców, bowiem w działaniach ideowych wobec dzieci odwraca je od wiary ojców, wiary katolickiej, promując New Age. Uważam działalność za wielce szkodliwą " - dodaje pani Rzecznik.

Szkoła i edukacja łakomym kąskiem

Warto poświęcić temu zjawisku nieco miejsca, chociażby z tego powodu, iż edukacja, oświata są tymi obszarami, które w dużej mierze decydują o postawach, myśleniu i wyborach człowieka w ciągu następnych lat i pokoleń. Stąd każdy, kto chce formować całe społeczeństwa, dąży do wprowadzenia w edukację swoich treści, metod, które realizowałyby jego ideologię i cele. Nie dziwi więc fakt, iż podczas wielu rewolucji i przewrotów przede wszystkim zniszczono elity katolickie i odebrano Kościołowi wpływ na szkolnictwo niższe i wyższe.

Oczywistym jest też fakt, iż zwolennicy globalnej ideologii New Age będą chcieli wprowadzać swe treści do polskiej szkoły, a nawet przedszkoli. Działają wszak już przedszkola, czy szkoły Steinerowskie, odwołujące się w jakiejś mierze do idei Rudolfa Steinera - twórcy teozofii i podwalin nurtu New Age.

Elementy socjotechniki działania

Małe dziecko ze swą chłonną bezbronną psychiką i świadomością świetnie nadaje się do zaszczepiania pewnych treści, które rozwijane w następnych latach przyczyniają się do zaszczepiania mu patrzenia na świat oraz myślenia zgodnego z ideologią New Age. Stąd też w szkołach, przedszkolach, w miastach i różnych środowiskach organizuje się kursy, ćwiczenia, kolonie i wyjazdy, na których pod płaszczykiem ekologii, otwartości, nauki języków, wychowania do pokoju przemyca się treści sprzeczne czy nawet wrogie Bożemu Objawieniu i chrześcijaństwu. Różne ćwiczenia relaksacyjne lub medytacyjne mogą (choć oczywiście nie muszą) być pewnym, subtelnym wprowadzaniem dziecka w mentalność, która w przyszłości łatwiej pozwoli mu przyjąć idee New Age; mentalność, która oswoi, przygotuje, zaciekawi, zachęci, a może nawet zafascynuje młodą psychikę tymi treściami, (czyni się to chociażby przez propagowanie magii, wróżb, klubów czarodziejek, amuletów, mocy i energii kosmicznych w czasopismach, bajkach, grach dla dzieci).

Stosuje się przy tym pewną socjotechnikę. Na początku są z pozom niewinne techniki, zazwyczaj nie wzbudzające podejrzeń, nie alarmują otoczenia (uczestników, ich opiekunów i rodziców). Z czasem utwierdza się je i rozwija o nowe, coraz bardziej zaawansowane. Dzieje się tak szczególnie, gdy:

1. ... ktoś jest podatny, zaciekawiony, coraz bardziej zainteresowany takim działaniem. Chodzi tu o dzieci, które wykazują większą podatność, zainteresowanie danymi ćwiczeniami, wyjazdami, kursami, treściami. Część dzieci w naturalny sposób "wykrusza się". Część natomiast robi wyraźne postępy, ich to "wyłapuje się" i powoli proponuje inne spotkania, dla grupy bardziej zaawansowanej. Tak więc ćwiczenia, które na początku miały za zadanie relaksować, odprężyć, pozwolić na skupienie myśli, mogą przejść niepostrzeżenie w techniki nawiązujące dość wyraźnie do jogi czy reinkarnacji itp.

2. ... otoczenie (dyrekcja, nauczyciele, rodzice, katecheci...) nie reagują nie monitorują nie sprawdzają gruntowanie, kto i co proponuje młodemu pokoleniu. Wynikać to może z ogólnego zaufania do jakiejś fundacji, programu lub też z pewnego braku wiedzy w rozeznaniu i zdiagnozowaniu treści sprzecznych z chrześcijaństwem. Jeżeli nie ma sprzeciwu, alarmu w pierwszej fazie, to naturalną koleją rzeczy jest coraz mocniejsze sączenie treści New Age.

Stąd potrzebna jest świadomość religijna, zainteresowanie sprawami szkoły, nauczania, wychowania, zagospodarowania czasu wolnego przez szkołę (i poza szkołą) oraz odpowiednie, roztropne, rzeczowe, konkretne reagowanie.

Ideologia New Age a chrześcijaństwo

W informacji przekazanej przez panią Ewę Sowińską motywującą jej odmowną decyzję objęcia patronatem działań fundacji "Raj na Ziemi" czytamy, iż "dzieci uczą się czcić Matkę Ziemię." Natomiast "cele organizacji przedstawione na jej stronach internetowych to świadomość ekologiczna, edukacja dla Pokoju, zdrowy styl życia." I znów, z pozoru wszystko jest nowocześnie, europejsko, niewinnie. Jednak gdy skojarzymy te cele z celami New Age, przynajmniej zaczniemy stawiać znaki zapytania i wątpliwości, czy za tą fasadą nie są realizowane inne cele.

Warto więc przyjrzeć się - przynajmniej w ogromnym skrócie - ideologii New Age i jej głębokiej sprzeczności z chrześcijaństwem. Posłużmy się tu analizą dokonaną przez Papieską Radę Kultury i Papieską Radę do Spraw Dialogu Międzyreligijnego.1[1] Z racji interesującego nas zagadnienia ekologizmu, czci dla Matki Ziemi itd. przytoczymy tylko te nieliczne wypowiedzi, które odnoszą się i analizują ten problem. Na marginesie zauważmy, iż dokument ten w kręgach kościelnych (księża, siostry zakonne, klerycy, nie mówiąc już o animatorach i liderach wspólnot katolickich) przeszedł chyba zbyt mało zauważony i mało analizowany.

Andrzej Wronka

W Rodzinie, nr 238


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Małżeństwo - echo pierwotnej jednościMałżeństwo - echo pierwotnej jedności

Katecheza: Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkichKatecheza: Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich

Trójca Święta i MaryjaTrójca Święta i Maryja

Wiersze na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi PannyWiersze na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Boże Narodzenie opowiada nam historię Boga, który stał się DzieckiemBoże Narodzenie opowiada nam historię Boga, który stał się Dzieckiem

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej