Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Telewizor - wróg ludziom i Bogu

Aż nie chce się wierzyć, że dla wyimaginowanej poetyckiej opowieści o Cyklopie pochodzącej prawie sprzed trzech tysięcy lat będzie można dziś znaleźć jakąkolwiek analogię. A jednak taka analogia jest, tyle że nie dotyczy garstki rozbitków, lecz wszystkich ludzi na całym świecie.

Nazwa "Cyklop" jest znana wszystkim, choć może nie wszyscy pamiętają, że do ziemi Cyklopów zawita! Odyseusz wraz z towarzyszami w czasie drogi powrotnej z Troi do ojczystej Itaki. Cyklop byl to potwór, którego Homer w Odysei charakteryzuje w ten sposób:, Jest to gbur, który praw nad sobą żadnych nie uznaje, jest to wróg ludziom i Bogu, a ponadto nie posiada pary oczu, jak człowiek, ale tylko jedno oko". Swej wizyty w jaskini Cyklopa Odyseusz omal nie przypłacił życiem, uratował go tylko fortel. Co uratuje nas?

PRZESADA?

Przyjrzyjmy się bliżej. Prawie w każdym mieszkaniu, i to najczęściej w centralnym miejscu, stoi miniatura Cyklopa Ta miniatura to telewizor. Amerykanie określają go nawet mianem "jednookiego bandyty", który bezlitośnie wszystkich terroryzuje, i domowników, i gości. Każdego, kto w domu przebywa, natychmiast swym jednym okiem hipnotyzuje i wciąga do swej jaskini, z której bardzo trudno wyjść.

Wiele osób powie: "Przesada, nie siedzimy przed telewizorem całymi dniami, a poza tym mamy swoje zdanie, umiemy oglądać telewizję krytycznie". Homer na to odpowie: "Chciało mi się go poznać, być jak gość podjętym. Lepiej było się nigdy nie spotkać z przeklętym".

Program telewizyjny jest najczęściej programem zmontowanym. Najpierw nagrywane są różne fiagmenty na taśmę, potem następuje ich obróbka, cięcie i łączenie, a dopiero później jest emisją czyli to, co oglądają miliony osób na ekranie. Montaż to nie szew ręczny, który widać z daleką lecz bardzo precyzyjna komputerowa operacją której ślady są dla naszego oka niewidoczne. Można tak zmontować program, że w stosunku do realnych wydarzeń wszystko będzie na opak - złodzieje będą policjantami, śmiać się będzie ten, który był najbardziej poważny, najważniejszy będzie ten, na którego nikt nie zwrócił uwagi. Zmontowane i nagrane na taśmę wydarzenia są jak chory pod narkozą tak jak na nim można dokonać operacji chirurgicznej, przeszywając różne organy, tak też można poprzestawiać sens i układ wydarzeń Na nic się tu nie zda krytyczne oglądanie, miliony widzów zostaną bezwiednie wprowadzone w błąd.

Jeśli tylko dziesięć osób było świadkami pewnego zdarzenia, to program temu poświęcony obejrzy dzięki telewizji sto milionów ludzi na całym świecie. A jeśli program telewizyjny jest tendencyjnym przedstawieniem zdarzeń, to w jaki sposób ci sami widzowie dowiedzą się, że miała miejsce manipulacja? Przy natłoku zdarzeń, programów, informacji nie ma realnych szans na zapanowanie nad tym, co i jak pokazuje telewizja.

Większość widzów biernie wchłania w siebie telewizyjne obrazy, rzadko zdając sobie sprawę z tego, co faktycznie ogląda oraz w jakim celu i przez kogo to coś zostało przygotowane. To właśnie telewizja sprawiła, że wyobraźnia nasza, nasze myśli i uczucia przestały być uporządkowaną psychiką. Widzimy to wyraźnie po zachowaniu się młodego, wychowanego na telewizji pokolenia, po jego agresywnych reakcjach, braku kultury, nieumiejętności koncentracji, braku szacunku dla innych, nawet dla własnych rodziców. Mieszanka telewizyjna to bardzo groźny napój. Doprawdy musi to być "wróg ludziom i Bogu".

POMYŚLMY

To jeszcze nie wszystko. W roku 1957 w Stanach Zjednoczonych niejaki James Vicary zaprezentował skonstruowane przez siebie urządzenie, tzw. tachistoskop. Prawnicy, obserwatorzy i dziennikarze byli zaszokowani. "News-day" pisał: "To najbardziej alarmujący wynalazek od czasu skonstruowania bomby atomowej". "The New Yorker" wtórował: "Doszliśmy do tak smutnego wieku, kiedy już nie tylko do domów, ale również włamać się można i wkroczyć do naszych umysłów". Jeden z redaktorów , JSfew York Joumal-American" konkludował: , Jestem nie tylko przerażony, że będę popychany do działania bez mojej wiedzy... Wyobrażam sobie niewidzialną reklamę, która skłania mnie do rozwiązłości".

Skąd brało się to przerażenie? Otóż ta- chistoskop - nowa bomba atomowa, która miała niszczyć nie ciało człowieka, lecz jego świadomość - był to po prostu projektor filmowy, który z nieprawdopodobną prędkością (1/3000 sekundy) co pięć sekund wyświetlał jakiś obraz podczas projekcji filmu. Rzecz jasna, szybkość błysku była tak duża, że nikt z oglądających nie mógł dostrzec, że coś takiego ma miejsce. Można więc z zainteresowaniem oglądać film przyrodniczy, melodramat albo kryminał, nie zdając sobie absolutnie sprawy z tego, że równocześnie pewien obraz pojawia się co pięć sekund na 1/3000 sekundy. Widz o tym nie wie, ale obraz dociera do niego, a ściślej mówiąc - do jego podświadomości. A efekt? Gdy w czasie projekcji filmu w jednym z amerykańskich kin użyto eksperymentalnie ta- chistoskopu, wyświetlając na poziomie podświadomym napis: "Jesteś głodny? Zjedz prażoną kukurydzę", to w ciągu sześciu tygodni spożycie prażonej kukurydzy w kinie wzrosło o ponad pięćdziesiąt procent.

W roku 1962 tachistoskop został w Stanach Zjednoczonych oficjalnie opatentowany. A choć z czasem próbowano wprowadzić zakaz posługiwania się tą nową bombą atomową to przepisy zakazujące nigdy nie nabrały mocy prawnej. A więc?...

A więc wyobraźmy sobie walkę na rynką w której chodzi o zyski rzędu wielu milionów, a może nawet miliardów dolarów. Znamy te krótkie, nie trwające dłużej niż jedna do trzech sekund cięcia w czasie reklam. A może są tam wklejone jakieś krótsze błyski, np. trwające 1/3000 sekundy? Albo wyobraźmy sobie różnego rodzaju kampanie przedwyborcze, w których chodzi o przejęcie władzy w jakimś państwie albo o zmianę postawy w stosunku do jakiegoś zbrodniczego systemą który trwał w jednym z państw pięćdziesiąt lat. Oglądając telewizję, nie wiemy, w którym z programów mamy do czynienia z tachistoskopem, a w którym nie. Wiemy natomiast, że technologia amerykańska na dobre zadomowiła się w naszym krają a i technika działania na podświadomość z pewnością poszła już do przodu. Strach pomyśleć.

JAK SIĘ BRONIĆ?

Wiele mówi się dziś o prawach człowieką w tym o prawie do prywatności. Ale przecież tym, co w nas najbardziej prywatne i najbardziej delikatne, jest właśnie nasza podświadomość. Niezależnie bowiem od różnych teorii starających się wyjaśnić, czym ta podświadomość jest, wiemy, że pojawia się duże prawdopodobieństwo wpływu działań podświadomych na nasze świadome oceny i decyzje. Aby były one jak najbardziej odpowiedzialne, czyli przemyślane, wolne i obiektywne, trzeba człowieka chronić przed wpływem takich nacisków, o których on nie ma pojęcia, a które zostały specjalnie wypracowane przez ludzi, którzy innych traktują jak przedmiot wyzysku finansowego czy politycznego. Cały ten blichtr demokracji w zderzeniu z realiami podświadomego sterowania ludźmi okazuje się czczą ułudą, a nawet więcej - stanowi dla człowieka końca XX w. największe ze znanych do tej pory zagrożeń Co robić? Jak się bronić?

Wróćmy do Homera. Co zrobił Odyseusz, aby umknąć z życiem i ocalić choćby część swoich towarzyszy? Upoił Cyklopa winem, a następnie rozgrzaną w ogniu belką wykłuł mu to jedno oko, aby od tej pory szukał ofiar po omacku. My nie musimy być tak okrutni. Nie musimy szukać belki, aby ją rozgrzać do czerwoności. Przecież fale telewizyjne i tak szukają swoich ofiar tylko po omacku; wysyłane w świat krążą w nadziei, że skusi się na nie jakaś nie do końca zorientowana i naiwna ofiara. My po prostu nie włączajmy telewizorów, a najlepiej w ogóle się ich pozbądźmy. Po co kusić to licho?

PIOTR JAROSZYŃSKI
Różaniec nr 553/554Wasze komentarze:
 marzena aneta: 10.11.2022, 04:00
 Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

św. Franciszek Ksaweryśw. Franciszek Ksawery

Modlitwa do św. Franciszka KsaweregoModlitwa do św. Franciszka Ksawerego

Litania do św. Franciszka KsaweregoLitania do św. Franciszka Ksawerego

Tulipan dla Pana JezusaTulipan dla Pana Jezusa

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej